Bürokrasiyi azaltmaya yönelik olarak çıkartılan çipli kimlik kartlarına başvurular 2017 ocak ayından itibaren illerin tamamında başlayacak.

Pilot iller olarak belirlenen 10 ilde 2016 Ekim ayında başlayan çipli kimlik kartı başvuru işlemleri tamamlandı. Buna göre İçişleri Bakanlığı kaynaklarından verilen bilgiye göre Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da çipli kimlik kartları dağıtımı yapılacak.
2017 yılının ilk ayından itibaren ise ülkenin tamamında çipli kimlik kartları için vatandaşların müracaatları alınmaya başlanıyor. Bu işlemler akabinde kartların 3 yıllık periyotta dağıtımı hedefleniyor. Bilişim dünyasındaki gelişmelere paralel olarak hazırlanan kimlik kartlarında, biyometrik unsurlarla beraber taklidi, tahrifi ve sahtekarlığı imkansız kılan detaylar, gerekli hallerde sanal ortamda dahi güvenilir kimlik doğrulama imkanı, kolay taşınabilme özelliği ve uluslararası standartlarda olma özellikleri yer alıyor.
Tek kart tek şifreye geçişi de sağlayacak olan çipli kimlik kartları ile çok sayıda belge, kart taşıma durumu da ortadan kalkacak.
Kimlik bilgisi sahteciliğini de ortadan kaldıracak olan uygulama ile E-devlete internetin mevcut olduğu her ortamdan başka bir bilgi belgeye ihtiyaç duyulmadan giriş yapılacak. Kart ile pasaporta ihtiyaç olmadan seyahat belgesi özelliği ile vize muafiyeti olan ülkelere kolaylıkla giriş çıkış yapılabilecek.
Bürokrasiyi azaltmaya yönelik olarak kartların elektronik imza yerine geçmeleri sağlanıyor böylece vatandaşlar alacakları kamu hizmetlerinde elektronik iş süreçlerini daha kısa sürede gerçekleştirebilir oluyorlar.
Çipli kimlik kartlarına yönelik ilk başvurular, mevzuatın 27 Ocak 2016 tarihinde meri hale gelmesini takiben, 14 Mart 2016 günü Kırıkkale İlinde gerçekleştirilmişti.