ALMANYA’nın devlet olarak yıllık 40 milyar Euroluk bütçe ayırdığı ve endüstriyel üretimde yapay zekaya geçişi sağlayacak olan ‘endüstri 4.0’ için Türkiye’de de şirketlerin öncülüğünde yeni bir yol haritası açıklanacak.

Siemens İcra Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy, sanayi devrimini 100 yıllık bir arayla kaçıran Türkiye’nin endüstri devrimini 3-4 yıl farkla yakalayacağına dikkat çekerek, bir iki hafta içinde oluşturulacak çalışma gruplarının ardından, büyük teşvikler içeren bir paketle hükümetin bir yol haritası açıklayacağım kaydetti.
TÜRKİYE’Yİ KURTARIR
Tüm kesimlerin ev ödevlerini yapması halinde sanayide ciddi bir büyüme kaydedileceğini söyleyen Ersoy, 2020 yıı sonrasında Türkiye’nin yüzde 7’lik büyüme rakamlarına dönebileceğini vurguladı.
Türk Sanayici ve işadamları Derneği bünyesinde oluşturulan “Endüstri 4*0 Çalışma Grubu’nun da başında yer alan Ali Rıza Ersoy, akıllı fabrikalar alanında Türkiye’nin nasıl çalışılacağına dair hükümet tarafından bir yol haritası üzerinde çalıştığını bildirdi.
Ersoy şöyle devam etti: “En geç ilkbaharda yol haritası açıklanacak. Bu nesil 4. Sanayi devrimini ıskalamayacak. Bu devrim Türkiye’yi orta gelir tuzağından kurtaracak. Ama herkes ödevini iyi yapmalı.”
Tüm fabrikaların akıllı robotlarla birlikte üretim süreçlerini değiştirmesini öngören bu dönüşüm için hükümetten ‘çok cömert teşviklerle geleceğini’ anlatan Ersoy, işsizlik konusunda da çözüme geçileceğini aktardı. Yeni devrimle birlikte 16 yeni mesleğin ortaya çıkacağını anlatan Ersoy, “Almanya sadece ihracatta 30 milyar dolarlık ek sağlamayı hedefliyor. Endüstri 4.0 işsizlik yaratmayacak. Almanya 2020’den sonra istihdamda yüzde 6 büyüme yakalanacak” diye konuştu.