Ev sahiplerine boya zorunluluğu getirilsin

Türkiye’de kişi başına boya tüketimi yıllık 11 litreyi bulurken, geçtiğimiz yıl 915 bin tonluk üretimi ile Avrupa’da 5’inci sırada yer alan Türk boya sektörü, gözüne 3’üncülüğü kestirdi.

Boya Sanayicileri derneği (BOSAD)Başkam Ahmet Yiğitbaşı, Türkiye boya sanayisinin dünya ölçeğinde daha başarılı olması için nelerin yapılması gerektiği ile ilgili ilk kez kapsamlı bş araştırma yaptıklarım belirtti. A. T. Keamey’e yaptırılan araştırma sonuçlarının kendileri için önemli veriler sunduğunu anlatan Yiğitbaşı, Türkiye’de boya tüketimini artırmaları gerektiğine dikkat çekti.
Yiğitbaşı, “Avrupa’da sırasıyla Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya sektörün öncüleri. Türkiye’de yılda kişi başına 11 litre boya tüketilirken, gelişmiş ülkelerde bu oran 20 litre. Satışların yüzde 25’i sıfır konutlara yüzde 75’i yenileme çalışmasına gidiyor. Türkiye’de yenileme çalışmaları 5 yıl ve üzerine yapılıyor. Avrupa’da ise ev sahipleri 3 yılda bir evlerini yasal olarak boyatmak zorunda. Türkiye’de de buna benzer bir yasa çalışması bekliyoruz. Türkiye, bölgede üretim üssü olmaya en güçlü aday. Bu avantajı iyi kullanmalıyız” dedi.
İhracat yetersiz
SEKTÖRÜN üretiminin sadece yüzde 10’unu ihraç ettiğini anlatan (BOSAD) Başkam Ahmet Yiğitbaş, bu rakamın yetersiz olduğunu ve ihracatı rakip ülkelerde olduğu gibi en az yüzde 30-40 seviyelerine çıkarmaları gerektiğini kaydetti. Bu hedeflere önümüzdeki 10 yıl içerisinde ulaşmayı istediklerini ifade eden Yiğitbaş, bunları daha da erken gerçekleştirecek kapasitelerinin olduğunu dile getirdi.