İflas eden yumurtacılar intihara sürükleniyor

Son yıllarda yumurta sektöründe işlerin yolunda gitmemesi nedeniyle şirketler kepenk kapatırken işletme sahiplerinden 2’sinin de intihar ettiği öğrenildi.

Türkiye ekonomisinin yaşadığı darboğaz sanayicileri vurmaya başladı. Yaklaşık 500 bin kişiye doğrudan, 1 milyon kişiye de dolaylı istihdam sağlayan yumurta sektörü, iflas noktasına geldi. Arz fazlalığı, piyasadaki talep düşüklüğü ve İhracattaki gerileme nedeniyle son 1 yıldır batma noktasında olduklarını belirten Yumurta üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Başkanı Haşan Konya, “OHAL olmasaydı en az 100 firma İflas erteleme açıklayacaktı’’ dedi.
Yine son 1 yılda 35 40 civarında firmanın e! değiştirdiğini ancak bunların da İflas noktasına geldiğini ifade eden Konya, 2 üreticinin de borçlan nedeniyle intihar ettiğini söyledi. İç piyasadaki arz fazlalığının önüne geçilmesi için devletin müdahale etmesi gerektiğini kaydeden Konya, “Çözüm, planlı üretimden geçiyor. Gıda Bakanlığı inceleyip kapasite oranlarım belirlemeli. Bu olmayınca büyükler küçükleri eziyor. Yeni pazarlar için de devlet desteği olması lazım” diye konuştu.
BÖYLESİNİ GÖRMEDİM
Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu (KTG) Başkanı Müjdat Sezer de 40 yıldır sektörde olduğunu böylesi bir kriz görmediğini bildirdi. KTG Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Küçük ise borçlarını bitirmesinin ardından fabrikasını kapatacağını ifade etti.
Türkiye’de arz-talep dengesinin bozulduğunu dile getiren Küçük, “Bittik, son raddesi yok. Tüm sektör krizde. 1 yıldır zarar ediyoruz. Şu anda yumurta maliyeti 18.5 kuruş, 14-15 kuruşa satıyoruz. Zaten bankalar da riskli diye kredi vermiyor” değerlendirmesinde bulundu.
Tarihi olmayana dikkat
İşletme numarası ve üretim tarihi olmayan i yumurtaları AL0174 Gıda Hattı‘na şikayet edin.
GEÇEN yılın 20 Aralık itibariyle yumurtaların üzerine uretim tarihi basılmasının zorunlu hale gelmesi ile tüketiciler güvenle taze yumurta tüketmeye başladı. Bu uygulama, kötü niyetli ürttici ve satıcıların bayat yumurtaları tüketicilere satmasını önlemek amacı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve yürürlüğe gitmişti. Aradan geçen 9 aylık dönemde yumurta üzerindeki
üretim talihleri uygulamasının durdurulacağı yönünde çıkan dedikodular, yumurta üzerine yazılan tarihlerin artık yazılmayacağı zorunluluğun kalkacağı iddiaları tüketiciyi korkutur hale getirdi.
Konuya tekrar el atan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yumurta üzerine işletme numarası ve üretim tarihi basmayan yumurta üreticilerini ve satıcılarına ağır cezalar kesileceğini vurguladı.