Üniversiteli işçilerin en büyük isteği memur kadrosu

Üniversiteli işçiler! Geçen yıl sesini duyurmaya çalışan bir diğer grup “üniversiteli işçiler” olarak adlandırılan, devlette işçi kadrosunda çalışan yaklaşık 23 bin üniversite mezunu oldu. Üniversiteli işçiler kamuda memur işi yapan ne var ki yanlış bir.

2016-01-20 16:08 - Sen hangi yalana inanırsan inan… Yolun sonunda seni gerçekler bekliyor.Yaşar Al

Üniversiteli işçiler!
Geçen yıl sesini duyurmaya çalışan bir diğer grup “üniversiteli işçiler” olarak adlandırılan, devlette işçi kadrosunda çalışan yaklaşık 23 bin üniversite mezunu oldu. Üniversiteli işçiler kamuda memur işi yapan ne var ki yanlış bir uygulamayla işçi statüsünde çalıştırılanlar.
Yeni yılda üniversiteli işçilerin en büyük isteği yeni bir kadro yerine statü değişikliği ile memur sayılabilmek.

Bir mühendis kamuda yine mühendis olarak çalışıyor ancak işçi statüsünde. Dolayısıyla 4857 sayılı İş Kanununa tabi olduğu için bulunduğu kurumda şef, müdür gibi unvanları alamıyor. Özlük hakları bakımından hiçbir ilerleme sağlayamıyor.

Üniversiteli işçiler bütün umutlarını 2015 yılına bağladılar. Nitekim Çalışma Bakanı da, konunun Bakanlar Kurulu’nda görüşüldüğünü ifade etti.(Milliyet – Cem Kılıç)

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. mehmet ateş diyor ki:

  burası muz cumhuriyeti degil çünkü olamaz onlarda bile ünüverste diploması sayılıyor sadece türkiyede sayılmıyor biz onlar kadar dahi olmadık

  (0)
 2. yılmaz uçucu diyor ki:

  Bir çoğu Anayasanın 128. Maddesi hükümleri vasıfları taşıyan veya çalışarak okuyup nitelik vasıf kazanarak başkaca meslek dalında kendini geliştiren “Üniversite Mezunu İşçiler” in de memur yapılması çalışma barışı açısından önemli bir mesafenin alınmasını sağlayacaktır.

  (0)
 3. unıversıtelı işçiler diyor ki:

  artık yeter canımıza tak ettı cıkarın su yasayı artık herkese kadro dagıttını bızlerı unuttunuz tek sucumuz ıscı olmakmı secım yatırmı yapın artık….

  (0)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER