22 EKİM 2014 ÇARŞAMBA 16:49

Torba yasada sizi de etkileyecek sizinle ilgili neler var

2014 torba yasası, taşeron işçilerle, prim borcu ile, gss borçları ile  ilgili torba yasasında ne var, 2014 yılı torba yasasında neler var, son....

2014 torba yasası, taşeron işçilerle, prim borcu ile, gss borçları ile  ilgili torba yasasında ne var, 2014 yılı torba yasasında neler var, son torba yasada neler var, torba yasa 2014 neler var

TEDAŞ alacakları, il özel idareleri ve belediyelerinin kalkınma ajanslarına olan borçları, sulama kooperatiflerinin ve sulama birliklerinin alacakları yapılandırma kapsamına alındı
Maden işlerinde çalışma saatleri konusunda kanunla yapılan değişiklik, 1 Ocak 2015’te yürürlüğe girecek

TBMM (AA) – Somalı madenciler, taşeron sistemi, 35 bin öğretmen ataması ile bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemeleri de içeren “torba kanun tasarısı” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
Kanunun bugünkü görüşmelerinde ihdas edilen maddelere ve yapılan değişikliklere göre, tüzel kişiliği sona eren mahalli idareler ve bunlara bağlı kuruluşlar ile mahalli idare birliklerinin, büyükşehir ve büyükşehir ilçe belediyesine dönüşen belediyelerin ve bağlı kuruluşlarının, birleşme, dönüşme, katılma veya devir yoluyla ilçe belediyelerine, büyükşehir belediyelerine, bağlı kuruluşlarına veya köye dönüşen belediyelerin il özel idaresine geçen ve kamu kuruluşları ile İller Bankası AŞ’ye olan kamu ve özel hukuka tabi borçları, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar ile devrolan borcun asli unsurunun toplamı herhangi bir faiz, gecikme faizi, gecikme zammı uygulanmaksızın bu idarelerin genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılan paylarından tahsil edilecek.
Bunların devredilen borçları dışında kalan ve diğer kamu idarelerine devredilen ve kamu kuruluşları ile İller Bankası AŞ’ye olan kamu ve özel hukuka tabi borçları da yeniden hesaplanarak ilgili kamu idaresinden tahsil edilecek.
Kesinti işlemine tabi tutulan borçlar için ilgili kanunlarda öngörülen zamanaşımı süreleri işlemeyecek. Bu borçlardan dolayı konulan hacizler kaldırılacak.
Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (TEDAŞ) elektrik tüketiminden kaynaklanan alacaklarından vadesi 30 Nisan 2014 itibarıyla geldiği halde ödenmemiş olanların asıllarının tamamı ile bu alacaklara ilişkin fer’iler yerine, kanunun yayınlandığı tarihe kadar bu alacakların asılları Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak.
Hesaplanan bu tutarın ödenmesi için kanunun yayınlandığı tarihi izleyen 2. ayın sonuna kadar başvurulması ve ilk taksitinin yine aynı tarihi izleyen 3. aydan başlamak üzere kanunda öngörülen şekilde ödenmesi şartıyla fer’ilerin tamamının tahsilinden vazgeçilecek.
Başvuran il özel idareleri ve belediyelerine, kalkınma ajanslarına olan birikmiş borçlarının, fer’i borçlar bakımından hem enflasyon oranındaki kısmının ödenmesi hem de bu ödemelerin taksitler halinde yapılması kolaylığı getirildi. Böylece il özel idareleri ve belediyeler borçlarını daha kolay ödeyecek ve ilgili ajans desteklerinden yararlanabilecek.
Sulama kooperatiflerinin ve sulama birliklerinin tarımsal sulama faaliyetlerinden kaynaklanan alacaklarından, vadesi 30 Nisan 2014 tarihinden önce olup ödenmemiş olanları, TEDAŞ’ın tarımsal sulamadan kaynaklanan alacaklarına ilişkin yapılandırma hükümlerine göre yapılandırılacak.

-“Yüzde 2 hasılat payı”
Engelliler Hakkında Kanunun’daki düzenlemeyle, 19 Şubat 2014 tarihini takip eden altı aylık su?reden sonra u?retilen su?ru?cu? koltuğu hariç 9 veya daha fazla oturma yeri olan araçlardan erişilebilir olmayanlara şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma hizmeti için izin veya ruhsat verilemeyeceği hükmü, yürürlükten kaldırılıyor.
Organize sanayi bölgeleri tüzel kişilikleri, serbest tüketici olarak tedarikçilerden katılımcıları için temin ettikleri enerjiye ilişkin olarak TRT’ye ayrıca pay yatırmayacağına ilişkin hüküm de yürürlükten kaldırılıyor.
Orman Kanunu gereğince izinli saha üzerinde kurulan liman izinlerine konu tesislerin üzerinde kurulan tesisin işletmeciliğinin üçüncü kişi veya kuruluşlara kiraya verilmesi halinde, kiracıların yapacakları kiraya verme işlemi de dahil olmak üzere, kiraya verenden kira bedeli üzerinden, kiracı olan işleticiden ise yüzde 2 hasılat payı tahsil edilecek.
Bu izinlere konu tesislerin üçüncü kişilere kiralanması halinde, ormanlık alana isabet oranına göre bedeli her yıl Orman Genel Müdürlüğü özel bütçe hesabına yatırılacak.
Maden işlerinde çalışma saatleri konusunda kanunla yapılan değişiklik, 1 Ocak 2015’te yürürlüğe girecek.
Kanunda, araç muayenesini zamanında yaptırmamış olanlar için 31 Aralık 2014 olarak öngörülen süreyi, Bakanlar Kurulu, 30 Haziran 2015’e kadar uzatmaya yetkili olacak.

DEVAM SAYFALARI: 1 2 3 4 5 6 7 8

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. erdoğan diyor ki:

  adli para cezasıda bu yeni torba yasanın içinde varmı acaba bilgilendirseniz sevinecem

  (0)
 2. volkan diyor ki:

  Asgari ücretle insanları mal hamal eden bi devlete sadece gülerim

  (3)
 3. Anonim diyor ki:

  Ne olur indirimin yada affet verin artk.

  (0)
 4. serkan diyor ki:

  af varmı insirim varmı iş paralara gelince yine büyükler kazanıyoyo af af varmıııııııııı

  (-2)
 5. yahya diyor ki:

  2022 maislarinda deyisklik varmi cavap

  (-4)
 6. fatih diyor ki:

  Babam kamu davasindan 8ay yatacak ve ceza evine teslim olali 02 04 2014 tarihte teslim oldu torba yasasi bu cezaya yansirmi cvp

  (0)
 7. emekci diyor ki:

  1999 yılında bir gecede cıkan yasa ile emeklilik yaşı uzatıldı fakat 99 yılından önce işe gire bende dahil olmak üzre yaklaşık 5 milyon kişi eski yasa ile işe başladık ama gelin görünki yeni yasa bizim kazanılmış hakımızı elimizden alıyor şimdi buradan bakanlara ve milletvekillerine sesleniyorum okoltuklar babanızın malı degıl o koltuklarda oturup emekcinin hakını savunmayanların hepsi tek tek tepe takla oldular ben kazanılmış hakımı istiyorum sadaka deyil bir an önce bu yasayı cıkarın bu yasanın çıkmasını kim engelliyorsa inşallah allahından bulur peyganber efendimiz işcinin anlının teri kurumadan hakkını veriniz diyor nasırlaşmış vicdanlarınıza sesleniyorum işcinin ahı indirir şahı bir an önce cıkarın bu yasayı yetti artık ,,

  (3)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek eğitim kategorisinden HABERLER

SON DAKİKA HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar