Gökyüzünde heyecan verici keşif “Ölüm Yıldızı”

Dünyanın 300 ışık yılı uzaklığında bulunan ve güneşe benzerliği ile dikkatleri çeken çevresindeki gezegenleri yediği için ölüm yıldızı olarak anılan gezegen keşfedildi.

HIP 68468 adı verilen gezegenle ilgili çalışma “Astronomy and Astrophysics” dergisinde yayımlandı ve güneşin ikizi olan 6 milyar yaşındaki yıldızın civarındaki gezegenleri kendisine çekip yuttuğu bilgilerine yer verildi.
Çalışma ekibinden Jacob Bean söz konusu çalışma neticesi olarak dünyanında yakın bir zamanda güneş tarafından yok edileceği sonucuna ulaşılmadığı fakat yıldızların gezegen sistemleri üzerinde benzer etkilere yol açacağının anlaşıldığını söyledi.
Araştırmada kullanılan bilgisayar simülasyonlarına göre güneş milyarlarca yıl sonra ilk olarak merkür gezegenini yutacak.
Yıldızın keşfi bilim adamları tarafından heyecanla karşılandı ve gezegen sistemlerinin şekillenmesi yönündeki anlayışlarda değişikliklere yol açacağı dile getirildi.
HIP 68468 yıldızı Şili’de bulunan 3,6 metrelik teleskopla keşfedildi ve yörüngesinde biri dünyanın üç katı diğeri ise neptünün yüzde 50 büyüğü iki gezegenin mevcut olduğu açıklandı.
Ölüm yıldızının en yakınındaki gezegenin yörüngesinde 3 gün içinde bir tur gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarından biri olarak açıklandı.
Araştırma da HIP 68468 yıldızının sistemdeki gezegenleri ya içe çekerek yuttuğu ya da dışarı fırlattığı iki gezegeni ise dış kısmından içe doğru çektiği iddia edildi.
HIP 68468’in yaşıtı yıldızlara göre 4 misli lityum içermesinin sebebi olarak ısıya karşı dayanıklı metallerle kaplı kayalık gezegenleri yutması gösterildi.