Bilim adamları açıkladı dünyanın sonu güneşten olacak

Teleskop ALMA ile elde edilen verileri açıklayan bilim adamları güneşte meydana gelecek değişiklikler ile dünyada yaşamın son bulacağı sonucuna vardılar.

L2 Puppis yıldızının güneş ile benzerlik gösterdiğini ve bu yıldızın yok olmadan önce devasa boyuta ulaşarak etrafındaki tüm gezegenleri yok ettiğini güneş sisteminin de benzer bir yok olma seyrine gireceğini bilim adamları duyurdu.

Söz konusu araştırmada ulaşılan çarpıcı sonuçlar “Astronomy and Astrophysics” dergisinde yayınlandı.  Belçika’nın Leuven  Astronomi Enstitüsünde ALMA adlı teleskop ile bilim adamlarının yaptıkları incelemede beş milyar yıl önce dev boyutlara ulaşarak kızıl bir topa dönüşen L2 Puppis yıldızının etrafındaki gezegenleri yok ettiğini ve bu yıldızın güneşe benzediğini tespit ettiler.

Araştırma ekibinde yer alan bilim adamı Prof Decin, Güneş sistemine ilişkin olarak yok olma sürecinin 2 milyar yıl süreceğini, merkür ve venüsü yok edeceğini ve küçük bir yıldıza dönüşeceğini bildirdi.

Prof. Leen Decin güneş sisteminin güneşte oluşacak değişimlerden çok fazla etkileneceğini, güneşin gelecekte daha büyük ve parlak hale gelerek dünyada yaşam adına ne varsa yok olmasına sebep olacağını söyledi.

Araştırmada güneşle aynı özelliklere sahip olan  L2 Puppis’in yok olma aşamasında etrafında var olan gezegenler üzerindeki etkileri de gözlemleniyor.