Cep telefonunuza uygulama yüklerken dikkatli olun


Uzmanlar, her bulunan uygulamanın cep telefonuna yüklenmemesi gerektiği, iOS uygulamalarında güvenlik açısından büyük bir sıkıntı olmamasına karşılık android tabanlı uygulamalarda büyük risklerin ortaya çıkabildiği, uyarısında bulundular.

Cep telefonuna indirilen bir uygulamanın internet bankacılığı uygulamasında giriş için banka tarafından gönderilen şifreyi başka bir telefona yönlendirebildiği ve maddi kayıplara sebebiyet verebileceği uzmanlar tarafından belirtildi.

Akıllı telefon pazarında işletim sistemleri olarak iOS ve Adndroid  kullanılmakta. Uygulamalarda bu iki işletim sistemine yönelik olarak hazırlanmakta. iOS için hazırlanan uygulamalar Apple güvenlik birimlerinin sıkı denetiminden geçtikten sonra kullanıma açılmakta ve kullanıcılar için güvenlik riski ortadan kalkmakta.

Android için hazırlanan uygulamalar için ise sıkı bir güvenlik mekanizması işletilmediğinden kullanıcıları uygulamalar indirirken seçici davranmamaları halinde maddi manevi tehlikeler bekleyebilmekte.

Kötü niyetli uygulamaların telefonlara indirilmesi halinde, kullanıcıların mailleri başkaları tarafından okunabilmekte, lokasyon bilgileri alınabilmekte, telefonun mikrofon mekanizması açılıp ortam dinlemesi yapılabilmekte, telefon görüşmeleri sesli kaydı yapılabilmekte, kısa mesajlar kopyalanabilmekte ve hatta cevaplanabilmekte.

Zararlı kod içeren uygulamaların mevcudiyeti halinde kullanıcılar hırsızlık ve şantaj ile karşı karşıya kalabilmekte. Kişilere ait konum bilgileri, mail, güvenlik gibi bilgilerine dayalı profilleri çıkartılıp saldırganlara gönderilmesi söz konusu olabilmekte buna dayalı hırsızlık ve şantaj dışında ortam dinlemesi ile gerek kişisel gerek şirket bilgileri elde edilebilmekte.