02 EYLÜL 2014 21:49

Taşeron İşçiler yasası ne zaman çıkıyor ?(Torba Yasa ve Taşeron Son Dakika Haberleri

Yüz binlerce taşeron işçi tükümetin yapacağı Taşeron İşçiler Torba yasası düzenlemesini bekliyor. Taşeron işçiler torba yasası ne zaman çıkacak? Taşeron İşçiler yasası ...


Yüz binlerce taşeron işçi tükümetin yapacağı Taşeron İşçiler Torba yasası düzenlemesini bekliyor. Taşeron işçiler torba yasası ne zaman çıkacak? Taşeron İşçiler yasası neleri kapsıyor? Taşeron İşçilere kadro mu geliyor? Taşeron İşçiler torba yasasında neler değişiyor. Taşeron İşçiler yasasında, taşeron işçilerin yüzünü güldürecek maddeler bulunuyor. Peki bu tasarı ne zaman kanunlaşacak. İşte Taşeron işçiler yasasından son dakika bilgileri. Taşeron son dakika haberleri, taşeron son haberleri, torba yasası son durum ve daha fazlası Taşeron İşçiler yasası ne zaman çıkıyor ?(Torba Yasa ve Taşeron Son Dakika Haberleri)
İŞTE O SON HABER

Hak İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçi sisteminden yakındı! Basın mensupları ile iftar programında bir araya gelen Hak İş Başkanı, “Güya sorun çözmek için uygulanan taşeron işçi sistemi asıl kendisi sorun, canımızı acıtıyor” dedi.

Taşeron işçi konusunun ülkenin kanayan yarası olduğuna dikkat çeken Arslan taşeron işin sakat olduğunu, taşeron işçiye Türkiye’nin yönelmesinin ülkeye yakışmadığını ve sorun çözmek için uygulanan taşeron işçi sistemin asıl sorun olduğunu söyledi. Arslan, “Teşeron sorunu çiddi bir sorun, canımızı acıtıyor” ifadelerini kullandı.

“TAŞERON İŞÇİLER DEVLET KADROSUNA GEÇİRİLSİN”

Arslan, Yargıtay kararının yeni olmadığını hatırlatarak, “Bunlar, yeni kararlar değil. Daha önce benzer biçimde verilmiş kararlar vardı. Bu karar asıl işverenin iş yerindeki toplusözleşmeden yararlanma hakkını sağlamasına rağmen, çalışanların kadrolarında bir değişiklik getirmiyor. Bizim arzu ettiğimiz, hem asıl işverenin işçisi sayılsın, hem de bunlar asıl işverenin kadrosuna geçirilsin. Fakat yargı bu yönde karar vermiyor. Türkiye’nin 1961 yılında imzaladığı, 1988’de de yürürlüğe giren 94 sayılı İLO Sözleşmesi var. İLO Sözleşmesi tam da taşeron işçilerin ücretlerini düzenliyor. Dolayısıyla Yargıtay’ın verdiği bu karar, İLO Sözleşmesi’ne paralel bir karar ama bu işçilere toplusözleşme hakkını veriyor, asıl işverenin işçilerin haklarının ödenmesini söylüyor. Ama bu işçiler yine taşerona çalışmaya devam ediyor. Dolayısıyla çalışanların arzu ettikleri düzenleme Yargıtay kararıyla gerçek olmuyor” ifadelerini kullandı.

“KARAR YENİ DEĞİL”

Arslan, kararın sorunlarını çözmediğini belirtti. TBMM’de görüşülen taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin karara yakın düzenleme getirmesine rağmen, tam olarak ihtiyacı karşılamadığını vurgulayan Arslan, yeni düzenlemenin alt işverenin işçilerine ayrı bir sendikal örgütlenme ve ayrı bir toplusözleşme imkânı getirdiğini, düzenlemenin Yargıtay’ın kararından geri bir düzenleme olduğunu söyledi. Ayrıca taşeron düzenlemesinde bazı asıl işlerin yardımcı işler olarak belirlenme yetkisinin Bakanlar Kurulu’na verilmesinden rahatsızlık duyduğunu belirten Arslan, “Yetkinin Bakanlar Kuruluna verilmesi, bizde kuşkular uyandırdı. Acaba Bakanlar Kurulu, bazı asıl işleri de yardımcı iş olarak kabul ederse… Yargıya gitme hakkı var ama yine de bu düzenlemeyi bizi sıkıntıya sokacak bir düzenleme olarak görüyoruz” diye konuştu.

Yargıtay’dan kamuda ve özel sektörde çalışan 1 milyonu aşkın taşeron işçiye iyi haber geldi. Emsal niteliğindeki Yargıtay kararında, belediye tarafından, belediyeye işçi bulması için kurulan şirketin taşeron sayılamayacağına, burada çalışanların sendikaya üye olma ve asıl belediye işçisi kadar maaş alma haklarının olduğuna işaret edildi. Kararda, alt işveren tarafından sigortası ve maaşı yatırılan taşeron işçinin, aynı işi yapan ve kendisinden 3 kaat fazla maaş alan sendikalı işçilerle aynı statüde olduğu, sendikaya üye olmak istemesi nedeniyle iş akdinin feshedilmesinin kanunlara aykırı olduğu vurgulandı.

Aynı iş ama 3 katı fazla maaş
İstanbul’da bir belediyede taşeron işçi olarak çalışan davacı, işveren şirket tarafından işten çıkartıldıktan sonra avukatları Zeycan Balcı ve Bülent Şimşek aracılığıyla mahkemeye başvurdu. Taşeron işçi, dilekçesinde, işe başladığı günden iş akdinin feshedildiği Aralık 2011’e kadar aralıksız çalıştığını, sigortasının taşeron şirket tarafından yatırıldığını, kadrolu ve sendikalı işçilerle aynı işi yaptığını, buna rağmen bu işçilerin kendisinin 3 katı para kazandığını, kendilerine mesai ödenmediğini ve yıllık izinlerinin verilmediğini belirtti. Davalı işçi, bu nedenle belediyede örgütlü olan sendikaya üye olmak istediğini, bunun üzerine taşeron firmanın iş akdini feshettiğini kaydetti. Taşeron firmanın aslında belediyenin firması olduğunu kaydeden işçi, bu nedenle belediye işçisi sayılması gerektiğini, sözleşmesinin de sendikal nedenlerle feshedildiğini savundu. Taşeron firma ise işçinin işten çıkartılmadığını, sözleşmesinin bittiğini ve uzatılmasını talep etmediğini öne sürdü.
Dava belediyeye karşı açılmalı
Yerel mahkeme, söz konusu firmanın taşeron firma olarak geçmesine rağmen belediyenin kurduğu, belediyeye işçi temin eden bir firma olduğu, bu nedenle davanın belediyeye karşı açılması gerektiğine karar verdi. Mahkeme, yasalarda işçi teminine olanak sağlayan bir taşeronlaşmaya izin verilmediğine hükmetti. Davalı şirket aleyhine yapılan başvuru bu nedenle reddedilirken, bu başvurudan kaynaklı avukatlık masraflarının işçi tarafından ödenmesi kararlaştırıldı. Dosya Yargıtay’a taşındı.
Emsal niteliğinde karar
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise binlerce taşeron işçiyi, Türkiye genelindeki kamu kurumları ve belediyeleri ilgilendiren bir emsal karara imza attı. Kararda, davacı işçinin başından bu yana belediye işçisi sayılması gerektiği, feshin de sendikal nedene dayandığı vurgulandı. Yerel mahkemenin taşeron şirket aleyhine yapılan başvuruyu bu gerekçeyle geri çevirmesi de yerinde bulundu. Ancak işçinin bu konuda yanılsamaya düşerek hem belediye hem şirkete dava açabileceği, bu nedenle vekalet ücretinin işçiye yüklenmesinin yerinde olmadığı kararlaştırıldı.

SON DAKİKA!: Böyle tanıtım görülmedi!

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. Misafir diyor ki:

  2014-07-24 19:48:04.

  161bin civarındaki asıl işçi saydıklarınıza kadro ihtimali var ; 500bin civarındaki yardımcı işçi saydıklarınıza kadro ihtimali yok. Adaleti mi , çifte standartı mı hatırlatıyor ?

 2. Anonim diyor ki:

  NEDEN DEVLET KADROLU ÇALIŞANLARIN HAKLARINI SONUNA KADAR KORURKEN TAŞERON İŞÇİLERİNİN HAKLARINI KADRO VEREREK DAHA İLERİYE DÖNÜK RAHAT BİR GEÇİM SAGLAMASINI DÜŞÜNMÜYOR DÖNERSERMAYE YOL HARCIRAHI DAH BİLMEDİĞİMİZ İMKANLARDAN FAYDALANAN KADROLU ÇALIŞANLAR TAŞERON İŞÇİLERİ SADECE ASGARİ ÜCRET YANİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA HAYATLA MÜCADELE ÜCRETİNE MAHKUM EDEN İKTİDAR NASIL BİR EŞİTLİK İLKESİ VAR EZİLEN HAKLARI GASP EDİLEN KADROLUNUN KÖLELİĞİNİ YAPTIRAN BİR ZİHNİYET SADECE BU MEMLEKETTEMİ VAR AÇIZ AÇ SAYIN BAKANLAR MİLLET VEKİLLLERİ NASIL BİR YAŞAM TARZI OLUŞTURUP BİZLERİ ASGARİ ÜCRET REZİLLİĞİNDEN KURTARACAKSINIZ YAŞAMAK BU DEGİLDİR HAYAT ŞARTLARININ ALTINDA EZİLME ÜCRETİDİR KADROLULARI MAALESEF TAŞERON İŞÇİLERİ GELDİKTEN SONRA RAHATLIK VERİLDİ ONLARIN İŞLERİNİ VİCDANIMIZIN SESİNİ DİNLİYEREK YAPMAKTAN İÇLERİMİZ SIZLAMAKTADIR HAK VARSA ADALET NERDE ADALET VARSA EŞİTLİK NERDE SATTINIZ HERYERİ İŞVERENLER ZENGİN OLDU TAŞERON İŞÇİLERİ KÖLE OLDU BUNU ARTIK ANLAYIN HAKLARIMIZI HELAL ETMİYORUZ BATSIN ARTIK TAŞERON SİSTEMİ KÖLELİK SİSTEMİNİ GETİRDİNİZ AKP SİZE BUNDAN SONRA HİÇ HAKKLARIMIZI VERMEYECEGİNİZE KÖLELİK SİTEMİNİ DEVAM ETTTİRECEGİNİZİ YANDAŞ İŞVERENİN SÖZÜNDEN ÇIKMAYAN 2YILDIR İKTİDAR HAYATINIZDA SADECE ADİLLİKTEN BAHSEDERKEN ADALETSİZ DAVRANIŞINIZZDAN ÖRNEK ALACAGIMIZI SÖYLEMEK İSTEİYORUZ BkN ÇELİK NERDE VEDİĞİNİZ VAADLER YILLLARCA TAŞERON İŞÇİLERİYLE DALGA GEÇTİNİZ OYALADINIZ SADECE KENDİ ÇIKAR VE MENFAATLERİNİZİ ÖN PLANDA TUTARAK KOLTUK SEVDASINA KAPILMIŞ BİR BAKAN OLARAK TANIYACAGIZ BU DÖNEMLERDE SON BULACAK ADALET ER GEÇ YERİNİ BULACAK HAK TAŞERON İŞÇİLERİNİN YANINDA OLACAKTIR

 3. Ayırım Yapılmamalı diyor ki:

  2014-07-25 02:08:30.

  Kamu kurumlarında , sadece masabaşında çalışan (memuriyet işi yapan) taşeron firma personeli değil ; güvenlik ve temizlik hizmetinde çalışan taşeron firma personeli de düşünülmeli.

 4. köleler 2 diyor ki:

  boşa kürek sallamayın,bizleri duyan yok.cahillesmiş toplumlar her zaman sürünmeye mahkumdur.ELLAH(C.C)KONUSMAKLA DEĞİL,YAŞAMAKLA,İNSANA YAPTIĞI YATIRIM VE İŞLERLE BELLİ EDER,KENDİLERİNİ,İLK ÖNCE ONDAN SONRA DÜNYAYA YAPILAN YATTIRIM VE İŞLER İLE B ELLİ EDER KENDİNİ.

 5. Anonim diyor ki:

  bu köle duzeni arkadaslar kadrolu iscciler ise gelmedikleri halde bayram mesaisi aliyor onun gelece ise ben geliyorum izinli oldugum halde ne mesai var ne bisey koleyizya allah sorsun

 6. taşoren diyor ki:

  akp hukumeti heryapti içten ihale yoluyla milleti sömuruyor ben evime ekmek göturemiyoken daglari delyomuş yol yapyomuş metro yapyomuş tirenyolu yapyomuş tayip sen onlari alda munasipbiyerine sok yetmesse bogaz tunelınide ilave et kahrolsun buduzen ahmet mehmet huseyin yokluk

 7. taşoren diyor ki:

  öylebi haldeyizki kendileri saat larca otururlar biz beşdakika oturur görsunler terbiyesiz hakaret yönlendirirler bu duzeni koyanlara biz taşoreni ezdirene allah ahiretlerini cehennem cukurlardan eylesin tum haklarimiz taşoreni çikari için kulanana haramolsun tum haklarimiz

 8. hun diyor ki:

  karayollarının butun bolgelerı aynı kardesım bıldıgın kolelık

  • taşoren diyor ki:

   kahrolsun taşören duzeni ust alt hakaret dugmaktan usandim terbiyesiz suferbayzir var tambi serefsizin öndegideni bu taşoreni çikartanin ve destekleyen başta hukumetin kahru perişan eylesin bizi kuçukseyen hemşiremi dersin suferbayzirmidersin hepsi var

 9. Anonim diyor ki:

  bir yetkili allahaşkına araştırsın şu karayollarını özellikle 12 bölge temizlik elemanı nasıl çalışıyor adamlar nerdeyse her memura bir temizlik elemanı verecekler fotokopi çek evrak götür aşağı in bak ben ordamıyım vallaha akle hayale gelmeyecek işler, odacımı temzilikçimi evrakçımı bakkalmı çaycımı bahçevanmı belli değil haaa birde insan olduğuda belli değil allah kayıra…….

1 19 20 21

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek çalişma hayatı kategorisinden en son haberler

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar