29 TEMMUZ 2014 09:40

Emeklilikte yaşa takılanlar dikkat!h24
Emeklilikte yaşa takılanlar dikkat!h24
4-C’liler emekliliğe kadar sorun yaşamayacakh24
4-C’liler emekliliğe kadar sorun yaşamayacakh24
‘Ben usta sürücüyüm’ demeyin
‘Ben usta sürücüyüm’ demeyin
Başbakan Erdoğan’dan sırt numarasıyla Köşk göndermesi
Başbakan Erdoğan’dan sırt numarasıyla Köşk göndermesi

Taşeron İşçiler yasası ne zaman çıkıyor ?(Torba Yasa ve Taşeron Son Dakika Haberleri 2207h91

Yüz binlerce taşeron işçi tükümetin yapacağı Taşeron İşçiler Torba yasası düzenlemesini bekliyor. Taşeron işçiler torba yasası ne zaman çıkacak? Taşeron İşçiler yasası ...


Yüz binlerce taşeron işçi tükümetin yapacağı Taşeron İşçiler Torba yasası düzenlemesini bekliyor. Taşeron işçiler torba yasası ne zaman çıkacak? Taşeron İşçiler yasası neleri kapsıyor? Taşeron İşçilere kadro mu geliyor? Taşeron İşçiler torba yasasında neler değişiyor. Taşeron İşçiler yasasında, taşeron işçilerin yüzünü güldürecek maddeler bulunuyor. Peki bu tasarı ne zaman kanunlaşacak. İşte Taşeron işçiler yasasından son dakika bilgileri. Taşeron son dakika haberleri, taşeron son haberleri, torba yasası son durum ve daha fazlası Taşeron İşçiler yasası ne zaman çıkıyor ?(Torba Yasa ve Taşeron Son Dakika Haberleri)
İŞTE O SON HABER

Hak İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçi sisteminden yakındı! Basın mensupları ile iftar programında bir araya gelen Hak İş Başkanı, “Güya sorun çözmek için uygulanan taşeron işçi sistemi asıl kendisi sorun, canımızı acıtıyor” dedi.

Taşeron işçi konusunun ülkenin kanayan yarası olduğuna dikkat çeken Arslan taşeron işin sakat olduğunu, taşeron işçiye Türkiye’nin yönelmesinin ülkeye yakışmadığını ve sorun çözmek için uygulanan taşeron işçi sistemin asıl sorun olduğunu söyledi. Arslan, “Teşeron sorunu çiddi bir sorun, canımızı acıtıyor” ifadelerini kullandı.

“TAŞERON İŞÇİLER DEVLET KADROSUNA GEÇİRİLSİN”

Arslan, Yargıtay kararının yeni olmadığını hatırlatarak, “Bunlar, yeni kararlar değil. Daha önce benzer biçimde verilmiş kararlar vardı. Bu karar asıl işverenin iş yerindeki toplusözleşmeden yararlanma hakkını sağlamasına rağmen, çalışanların kadrolarında bir değişiklik getirmiyor. Bizim arzu ettiğimiz, hem asıl işverenin işçisi sayılsın, hem de bunlar asıl işverenin kadrosuna geçirilsin. Fakat yargı bu yönde karar vermiyor. Türkiye’nin 1961 yılında imzaladığı, 1988’de de yürürlüğe giren 94 sayılı İLO Sözleşmesi var. İLO Sözleşmesi tam da taşeron işçilerin ücretlerini düzenliyor. Dolayısıyla Yargıtay’ın verdiği bu karar, İLO Sözleşmesi’ne paralel bir karar ama bu işçilere toplusözleşme hakkını veriyor, asıl işverenin işçilerin haklarının ödenmesini söylüyor. Ama bu işçiler yine taşerona çalışmaya devam ediyor. Dolayısıyla çalışanların arzu ettikleri düzenleme Yargıtay kararıyla gerçek olmuyor” ifadelerini kullandı.

“KARAR YENİ DEĞİL”

Arslan, kararın sorunlarını çözmediğini belirtti. TBMM’de görüşülen taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin karara yakın düzenleme getirmesine rağmen, tam olarak ihtiyacı karşılamadığını vurgulayan Arslan, yeni düzenlemenin alt işverenin işçilerine ayrı bir sendikal örgütlenme ve ayrı bir toplusözleşme imkânı getirdiğini, düzenlemenin Yargıtay’ın kararından geri bir düzenleme olduğunu söyledi. Ayrıca taşeron düzenlemesinde bazı asıl işlerin yardımcı işler olarak belirlenme yetkisinin Bakanlar Kurulu’na verilmesinden rahatsızlık duyduğunu belirten Arslan, “Yetkinin Bakanlar Kuruluna verilmesi, bizde kuşkular uyandırdı. Acaba Bakanlar Kurulu, bazı asıl işleri de yardımcı iş olarak kabul ederse… Yargıya gitme hakkı var ama yine de bu düzenlemeyi bizi sıkıntıya sokacak bir düzenleme olarak görüyoruz” diye konuştu.

Yargıtay’dan kamuda ve özel sektörde çalışan 1 milyonu aşkın taşeron işçiye iyi haber geldi. Emsal niteliğindeki Yargıtay kararında, belediye tarafından, belediyeye işçi bulması için kurulan şirketin taşeron sayılamayacağına, burada çalışanların sendikaya üye olma ve asıl belediye işçisi kadar maaş alma haklarının olduğuna işaret edildi. Kararda, alt işveren tarafından sigortası ve maaşı yatırılan taşeron işçinin, aynı işi yapan ve kendisinden 3 kaat fazla maaş alan sendikalı işçilerle aynı statüde olduğu, sendikaya üye olmak istemesi nedeniyle iş akdinin feshedilmesinin kanunlara aykırı olduğu vurgulandı.

Aynı iş ama 3 katı fazla maaş
İstanbul’da bir belediyede taşeron işçi olarak çalışan davacı, işveren şirket tarafından işten çıkartıldıktan sonra avukatları Zeycan Balcı ve Bülent Şimşek aracılığıyla mahkemeye başvurdu. Taşeron işçi, dilekçesinde, işe başladığı günden iş akdinin feshedildiği Aralık 2011’e kadar aralıksız çalıştığını, sigortasının taşeron şirket tarafından yatırıldığını, kadrolu ve sendikalı işçilerle aynı işi yaptığını, buna rağmen bu işçilerin kendisinin 3 katı para kazandığını, kendilerine mesai ödenmediğini ve yıllık izinlerinin verilmediğini belirtti. Davalı işçi, bu nedenle belediyede örgütlü olan sendikaya üye olmak istediğini, bunun üzerine taşeron firmanın iş akdini feshettiğini kaydetti. Taşeron firmanın aslında belediyenin firması olduğunu kaydeden işçi, bu nedenle belediye işçisi sayılması gerektiğini, sözleşmesinin de sendikal nedenlerle feshedildiğini savundu. Taşeron firma ise işçinin işten çıkartılmadığını, sözleşmesinin bittiğini ve uzatılmasını talep etmediğini öne sürdü.
Dava belediyeye karşı açılmalı
Yerel mahkeme, söz konusu firmanın taşeron firma olarak geçmesine rağmen belediyenin kurduğu, belediyeye işçi temin eden bir firma olduğu, bu nedenle davanın belediyeye karşı açılması gerektiğine karar verdi. Mahkeme, yasalarda işçi teminine olanak sağlayan bir taşeronlaşmaya izin verilmediğine hükmetti. Davalı şirket aleyhine yapılan başvuru bu nedenle reddedilirken, bu başvurudan kaynaklı avukatlık masraflarının işçi tarafından ödenmesi kararlaştırıldı. Dosya Yargıtay’a taşındı.
Emsal niteliğinde karar
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise binlerce taşeron işçiyi, Türkiye genelindeki kamu kurumları ve belediyeleri ilgilendiren bir emsal karara imza attı. Kararda, davacı işçinin başından bu yana belediye işçisi sayılması gerektiği, feshin de sendikal nedene dayandığı vurgulandı. Yerel mahkemenin taşeron şirket aleyhine yapılan başvuruyu bu gerekçeyle geri çevirmesi de yerinde bulundu. Ancak işçinin bu konuda yanılsamaya düşerek hem belediye hem şirkete dava açabileceği, bu nedenle vekalet ücretinin işçiye yüklenmesinin yerinde olmadığı kararlaştırıldı.

453 Cevap
 1. Anonim diyor ki:

  bir yetkili allahaşkına araştırsın şu karayollarını özellikle 12 bölge temizlik elemanı nasıl çalışıyor adamlar nerdeyse her memura bir temizlik elemanı verecekler fotokopi çek evrak götür aşağı in bak ben ordamıyım vallaha akle hayale gelmeyecek işler, odacımı temzilikçimi evrakçımı bakkalmı çaycımı bahçevanmı belli değil haaa birde insan olduğuda belli değil allah kayıra…….

  (2)
 2. hun diyor ki:

  karayollarının butun bolgelerı aynı kardesım bıldıgın kolelık

  (2)
  • taşoren diyor ki:

   kahrolsun taşören duzeni ust alt hakaret dugmaktan usandim terbiyesiz suferbayzir var tambi serefsizin öndegideni bu taşoreni çikartanin ve destekleyen başta hukumetin kahru perişan eylesin bizi kuçukseyen hemşiremi dersin suferbayzirmidersin hepsi var

   (0)
 3. taşoren diyor ki:

  öylebi haldeyizki kendileri saat larca otururlar biz beşdakika oturur görsunler terbiyesiz hakaret yönlendirirler bu duzeni koyanlara biz taşoreni ezdirene allah ahiretlerini cehennem cukurlardan eylesin tum haklarimiz taşoreni çikari için kulanana haramolsun tum haklarimiz

  (0)
 4. taşoren diyor ki:

  akp hukumeti heryapti içten ihale yoluyla milleti sömuruyor ben evime ekmek göturemiyoken daglari delyomuş yol yapyomuş metro yapyomuş tirenyolu yapyomuş tayip sen onlari alda munasipbiyerine sok yetmesse bogaz tunelınide ilave et kahrolsun buduzen ahmet mehmet huseyin yokluk

  (0)
OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

İlginizi çekebilecek diğer çalişma hayatı kategorisinden haberler

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar