20 NİSAN 2014 PAZAR 19:54
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-13 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-13
KIYAMET HABERCİSİ Mİ?-23 KIYAMET HABERCİSİ Mİ?-23
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-23 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-23
ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK-23 ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK-23

Taşeron yasası ile taşeron işçiye gerçekleşmesi beklenen 8 müjde-04085320-3

Taşeron Yasası: Taşeronlaşma ve taşeron işçileri yıllardır çalışma hayatının gündemini meşgul ediyor. [...]

Taşeron Yasası: Taşeronlaşma ve taşeron işçileri yıllardır çalışma hayatının gündemini meşgul ediyor. 585 bini kamuda olmak üzere bir milyonun üzerinde taşeron işçisi mevcut. İş mahkemelerinde on binlerce taşeron davası devam ediyor. Açılacak davalar da kapıda. Taşeron ilişkisinin muvazaalı (göstermelik) olduğu durumlarda mahkemeler bütün sorumluluğu asıl işverene yüklüyor ve tazminatlar gündeme geliyor. Sadece kamu kurumlarının taşeron işçileri için iki milyar liraya yakın tazminat ödemesi söz konusu.

[poll id="6"]

Sayın Faruk Çelik’in inisiyatifiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir taşeron konusu üzerinde çalışıyor. Tespit edilen sorunlara, yargı kararları ve dünya uygulamaları doğrultusunda çözüm paketi oluşturuldu. Paketin yasalaşması halinde taşeron işçileri için en fazla gündeme gelen 8 konuda çözüm sağlanmış olacak.

1. Kapsam netleşiyor

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor.

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak.

4. Kıdem tazminatı korunacak

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek.

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, “doğrudan sorumluluk” haline getiriliyor.

6. Ücretten kaçış yok

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak.

7. Ücretler eşit olacak

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

8. İhaleler en az üç yıllık olacak

Kamuda temizlik, güvenlik ve ulaştırma gibi işler için her yıl ihaleye çıkılıyor. Bu durumda taşeron işçisi pek çok haktan mahrum kalıyor. Bundan sonra ihaleler en az üç yılda bir yapılacak. Böylece taşeron işçisinin kıdeme bağlı hakları koruma altına alınmış olacak.

REKLAMLAR351 Cevap
  1. taserön diyor ki:

    daha çok beklerizz :)

  2. Anonim diyor ki:

    merhaba bizler kamu binasında hizmet vermekte olan taşeron arkadaşlarız bizler kamu binasının temizlik işlerinin süreklilik gerktirdiği bir iş olduğunun bilincindeyiz bizlerde başbakanımızdan bizlerin de kadroya alınmasını istiyoruz bizler işlerimizi en iyi şekilde yapıyoruz hatta bize ait olmayan işleri yapmak zorunda bırakılıyoruz bizimle aynı işyerinde kadrolu olarak çalışan hizmetliler bile kendilerine ait olan işleri bizlere yaptırmaya çalışıyorlar çünkü bizlerin işten atılma korkusu var ,onların öyle bir korkuları olmadığı içinezilen bizler oluyoruz bizler kendimizi orada sığıntı olarak görüyoruz ne olur bizim sesemizi duyun bizler onların da işlerini yapıyoruz biz 900 lira maaş alırker onlar1700 ila 1800 lira arası maaş almaktadırlar bizlerede çare bumlmanızı devlet büyüklerimizden rica ediyoruz bizleri kölelikten kurtarırsanız herkes kendi üzerine düşen işleri yapar yoksa bizim sırtımızdan para kazananlar bizleri ezmeye devam ederler olsun bu dünyanın öür yüzüde var diyerek köleliğe devam diyerek ekmek paramızı kazanmaya devam etmek zorundayız çocuklarımız için sevgiler başbakanım sizden adalet bekliyoruz

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer çalişma hayatı haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU