05 TEMMUZ 2015 PAZAR 07:23

TAŞERON – 600 bin taşeron için heyecanlı bekleyiş başladı

Akşam Gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili yazdı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz hafta mahkeme kararıyla kadro hakkı elde eden işçiler için hazırlayacakları kanun tasarısının ekimde Meclis gündemine geleceğini söyledi. ...

TAŞERON – 600 bin taşeron için heyecanlı bekleyiş başladı

Akşam Gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili yazdı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz hafta mahkeme kararıyla kadro hakkı elde eden işçiler için hazırlayacakları kanun tasarısının ekimde Meclis gündemine geleceğini söyledi. Bu açıklama sonrasında kamuda çalışan 600 bin taşeron için heyecanlı bekleyiş başladı. Karayollarında dava ile bu durumu ispat etmiş 6 bin 500 işçi ve muvazaaya konu olmuş 80 bin işçi var. Dolayısıyla düzenlemenin kapsamı hayli geniş olacak.

ÜCRET FARKLARINI DA ALACAKLAR

Karayolları’nda çalışan taşeron işçilerin aslında kamu işçisi olması gerektiği yönünde mahkeme kararı 2011’de alındı. Bu karar 2013’te Yargıtay tarafından da onandı. Yani kesinleşmiş bir karar söz konusu. Yani yaklaşık 6 Bin 500 Karayolları işçisi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün işçisi olma hakkını elde etmiş durumdalar. Yani bu kişilere kamuda kadro verilmesi gerekiyor. Karayolları işçileri hakkındaki bu kesinleşen kadro kararının yanında bir de ‘baştan itibaren kamu işçisi olarak sayılmaları karara bağlandı. Bunun sonucunda da geriye dönük 5 yıllık süre için toplu iş sözleşmesinin ücret farkları bu işçilere de ödenecek. Yargıtay ücret farkları konusunda yerel mahkemenin verdiği kararı temyizden de geçirmiş durumda. Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışan işçilerin yargı kararları ile elde ettikleri kadro hakkının üstünden yaklaşık 3.5 yıl geçti. Konu daha önce Maliye engeline takılmıştı. Fakat bu kez bu konunun çözümü için gerekli hazırlıklar yapıldı ve Ekim ayında Meclis gündemine bu kişilere kamu işçisi olma hakkını tanıyan düzenlemenin gelmesi bekleniyor.

KPSS sorunu ‘işçi’yle aşılabilir

Ancak Maliye Bakanlığı’nın bazı çekinceleri var. İşçilerin kamuya alınmasının KPSS sınavına girmedikleri için zor olduğu pek çok kez telaffuz edildi. Bakan Çelik’in açıklaması bu sorunu ortadan kaldıracak bir çözüm öneriyor. Bu kişilerin memur veya sözleşmeli personel olarak değil, kamu işçisi olarak kadroya geçirilmesine yönelik hazırlanacak kanun tasarısı ile KPSS sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Eski hesap kapatılmalı

ARTIK taşerona verilmemesi gereken bir iş baştan itibaren asıl işverenin yani kamunun işçileri tarafından yapılacak. Dolayısıyla bu tip bir sorunun qbir kez daha ortaya çıkması çok mümkün gözükmüyor. Ancak geçmişteki hataların düzeltilmesi ve mahkeme kararıyla kadro hakkı elde etmiş işçilere bu hakkın tanınması gerekiyor. Aksi taktirde taşeron işçi sorunu tam anlamıyla çözülmüş olmayacaktır. Özel sektörde de taşeron kullanımında yaşanan sorunlar çözülmeli.

Tazminat yükseliyor

DİĞER yandan yargı kararları sonucu elde edilmiş hakların, kamu maliyesi sebebiyle uygulanmaması gibi bir durum da söz konusu olamaz. Maliye’nin bu konudaki ısrarı sonucu yargının işçilere tanıdığı tazminat hakkı da gün geçtikçe artıyor. Bir an önce bu kişilere kazandıkları haklar verilmeli ve hem mağduriyetler ortadan kaldırılmalı görüşü ağır basıyor.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. muhammet diyor ki:

  Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu bey , lütfen bu taşeronları artık mağdur etmeyınız,oyalamayınız.tesekkurler,saygılar..

  (70)
 2. muvazaalı diyor ki:

  Uludag unıv. tıp fakultesınde taseron ıscıler ellerınde yargı kararları ıle yıllardır sömürülüyor.bu insanlar evlerine ekmek götüremiyorlar.şayet başka ımkanları olsa zaten bu işi yapmazlar.bu dünya da yargı tanımayanlar , kul hakkından hak’ka ne cevap verecekler.coluk çocuğumuzun yüzüne bakamıyoruz.kımsenın yüzüne bakamayacak hale gelsın tüm bu adaletsızlıgın sorumluları ınsallah..

  (126)
 3. taşaron diyor ki:

  uludağ ünvrtsinde 2011 yılında mahkeme açıldı ve kazanıldı siz kazanılmış hakkı bile vermiyosunuz hukuku hiçe sayıyosunuz hep bir yalan hep bir aldatma yaptığınız yoldan köprüden hava alanlarından 970 tlye çalıştırdıgın taşaron işçimi gececekk ALLAH KAHREYLESİN bizde böyle millet olduğu sürece yine kazanırlar yine fakiri ezerler

  (113)
 4. faruk eren celık diyor ki:

  uludag unıv. elımız de yargı kararı ıle yıllardır asgarı ucrete çalışıyoruz.bu hukumet bizim cektıgımız zulmü mevlam cektırsın.artık ne dıyelım.

  (131)
 5. taşeron köle diyor ki:

  HER GÜN BİR YALAN DOLAN AKP TAŞERONA HİÇ KADRO VERİRMİ ZENGİN PARTİSİ

  (51)
 6. taseron tas diyor ki:

  yıllardır asıl işi yapıyorum benle çalışan kadroluda aynı işle meşgul o 2500 alıyorken ben 1000 alıyorum. ve iş kadro vermeye gelince de beni asıl işi yapıyor olarak görmüyorsunuz ? işinize geldiği gibi ayarlıyorsunuz gerçekten asıl işi yapanlar su altında kalıyor ve hiç gündeme gelmiyor. zamanı gelincede hopp ya yer değişimi yada dışarı değilmi..

  (26)
 7. davut diyor ki:

  arkadaşlar taşaron kadro yine başka bahara kaldı bu hükümet zengin dostu garibanın düşmanı aklı olan sandıgın başına gecip ……………………………. anlayana

  (11)
 8. emektar diyor ki:

  düşünceler,
  12 YIL OLDU, 12 YILDIR NEDEN TAŞÖREN SORUNU ÇÖZÜLEMEDİ?
  ***ÇÖZECEĞİZ YAPACAĞIZ HER YIL HER SENA AYIN!!
  **KEŞKE 12 EVVEL TAŞÖREN İŞCİLER 4/C GEÇRİLSEYDİ BU SORUN KÖKÜNDEN ÇÖZÜLMÜŞ OLACAKTI
  **ARTIK ÇOK GEÇ
  **İNŞALLAH CHP+MHP İKTİDAR OLURSA 4 YILLIĞINA MİLLET ONLARA BU ŞAMNSI VERECEK,

  **UMİTLER BİTMİŞ DURUMDA DİYE DÜŞÜNLÜYOR
  **EYT EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARLA TAŞÖREN SORUNLARI MALASEF ÇÖZÜLEMEDEİ, EYT NİN TURKİYEDE 100 5 17 OY SEÇMEN OY ORANI VAR,TABİMKİ BU KESİM KENDİSİMNİ MAĞDUR EDEN KESİME VERMEYECEK OYLARININ DİYE DÜŞÜNLÜYOR

  (9)
 9. davut diyor ki:

  yalannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

  (10)
 10. asii diyor ki:

  büyük ülke büyük türkiye diyorsunuz ekonomi iyi diyorsunuz bunu diyen akp değilmi ee askeri ücret 1500 olsa ne olur bakan çocukları azmı kazanır gemi alamazlarmı yazık…

  (22)
 11. murat aydın diyor ki:

  erzurumda belediyede çalışan taşeron işçi kaza sonucu öldü haberlere bile verilmedi…

  (67)
 12. operatör diyor ki:

  20 yıl sürüne sürüne geçti bunları allaha havale ettim

  (47)
1 4 5 6

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..