25 NİSAN 2014 CUMA 08:56
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-6 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-6
Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-14 Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-14
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-16 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-16
ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-14 ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-14

Taşeron… Erken Emeklilik… Torba Yasa… İntibak… GSS Affı… Emekliye Memura Zam… 2014′de neler olacak?-04083723-17

Taşeron… Erken Emeklilik… Torba Yasa… İntibak… GSS Affı… Emekliye Memura Zam… 2014 yılı pek çok yeniliğe gebe. 2014′de neler olacak? Emeklisinden memuruna, işçisinden esnafına kadar milyonlarca vatandaş bu aya kilitlenmiş durumda. Kimisine zam, kimisine af,[...]

Taşeron… Erken Emeklilik… Torba Yasa… İntibak… GSS Affı… Emekliye Memura Zam… 2014 yılı pek çok yeniliğe gebe. 2014′de neler olacak? Emeklisinden memuruna, işçisinden esnafına kadar milyonlarca vatandaş bu aya kilitlenmiş durumda. Kimisine zam, kimisine af, kimisine destek geliyor
Torba’dan İlk Müjde Çıktı

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren torba yasa hazır, son söz Başbakan’da 21 Nisan 2014
Milyonlarca borçluyu ilgilendiren torba yasa

Genel Sağlık Sigortası borçlularından, BAĞ-KUR borçlusuna, derece bekleyen memurlardan taşeron işçilere, çocuk desteğinden iş ve meslek danışmanının düşük maaşına kadar milyonlarca işçi, memur, esnafı ilgilendiren torba yasa taslağı, son karar için Başbakan Erdoğan’ı bekliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında geçen hafta ekonomi bürokratlarıyla yapılan toplantıda son şekli verilen yasa taslağı, onay için Başbakan Erdoğan’a sunulacak. Çalışma hayatını ilgilendiren ve 50 maddeyi bulan taslakta, en dikkat çekici konuların başında Genel Sağlık Sigortası prim borçluları geliyor.

3.8 MİLYON KİŞİNİN 8 MİLYAR BORCU VAR
Bürokratlar, 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedeniyle yaklaşık 3 milyon 800 bin kişinin 8 milyar liralık borcu biriktiğine dikkat çektiler. Ancak bu borcun 1 ila 1.8 milyonunun yurtdışında yaşadığı halde ikameti Türkiye’de görünen kişilerden kaynaklandığını belirten yetkililer, geçici veya kalıcı çalışma, eğitim gibi nedenlerle yurtdışında yaşayan bu kişilerin de borçlu göründüğünü vurguladılar.

Milyonlarca vatandaşa borç yağıyor

BORÇ NASIL YAPILANACAK?
Bürokratlar, yasa taslağının kabulü halinde, GSS borçlularına yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay başvuru süresi tanınacağını belirterek, “Borçlar, bugünkü gelirleri üzerinden yeniden hesaplanacak. Yani gelir testi yaptırmadığı için kişinin geliri en üst seviyeden kabul edilip, aylık 257 lira üzerinden prim borcu çıkarılıyor. Oysa gelir testi sonrası bu kişinin geliri brüt asgari ücretin üçte birinden yani 357 liradan az ise; bu kişinin tüm borcu silinecek ve sağlık primlerini devlet üstlenecek. Geliri, 357 lira ile 1071 lira arasında çıkarsa; bu kez aylık prim borcu 42.8 lira üzerinden hesaplanacak. Geliri 1071 lira ile 2 bin 142 lira arasında çıkarsa primi 128 lira 52 kuruş olacak. Ancak geliri 2 bin 142 liranın üzerindeyse yine aylık primi 257 lira olarak devam edecek” dedi.

KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA?

Aynı bürokrat, borcunu yapılandırmak için başvuran ve gelir testi yaptıran bu kişilerin yeni hesaplanacak borcu için faiz uygulanmayacağını ve 12 taksitte ödeme fırsatı sunulacağını anlattı.

BAĞKUR’DAN ÇIKANIN BORCU SİLİNECEK AMA…
Bakanlığın hazırladığı taslak, BAĞ-KUR’a 12 aydan fazla prim borcu bulunan 1 milyon 700 bin esnafı da yakından ilgilendiriyor. Eğer bu kişiler, borçlarını ödeyemeyeceklerini düşünüyorlarsa, birikmiş borçları faizleriyle birlikte tümden silinecek. Ancak bu birikmiş hizmetlerinin de silinmesi şartıyla yapılacak. Bir yetkili, “Hem hizmet hem borç silinecek. Ama kişiler ilerde yeniden ödeme gücüne kavuşurlarsa bu hizmetlerini yeniden canlandırma imkanı da bulacak” dedi.

HİZMETİNİ SİLDİRMEYEN BORÇLULAR NE OLACAK?
Peki ama Bağ-Kur’a prim borcu bulunan ancak hizmetini sildirmek istemeyen esnaf ve sanatkarlar için bir yapılandırma, af olmayacak mı? Bakanlık yetkilileri, hazırladıkları taslakta bu kişiler bir düzenleme bulunmadığını belirttiler. Ancak nihai kararın Meclis’te verileceğini, dolayısıyla tasarının hem komisyon hem de Genel Kurul görüşmeleri sırasında değişiklikler yapılabileceğini anımsattılar.

MİLYONLARCA MEMURUN GÖZÜ DE TORBADA…
Bakanlığın torbasını bekleyen bir diğer kesim ise devlet memurları. Özellikle 2005 yılından sonra memuriyete başlayan ve 1 derece ilerlemesi bekleyen yaklaşık 800 bin memur da torbada yer almayı umut ediyor. Ancak onlarla ilgili de son sözü Başbakan’ın söyleyeceğine dikkat çekilirken, torbada yer almasına kesin gözüyle bakılan düzenlemeler şöyle sıralanıyor:

“Disiplin cezalarının affı; adaylıkta uyarma ve kınama cezası alanların memuriyetten çıkarılmasının engellenmesi; özelleştirme nedeni ile araştırmacı olarak atanan genel müdür ve yardımcılarının kariyerlerine uygun mimar, mühendis, avukat kadrolarına atanması; nöbetçi memurluk uygulamasının kaldırılması; iş ve meslek danışmanlarının ek ödemelerinin artırılması; Sümer Holding’de çalışan sözleşmeli personelden işsizlik sigortası kesilmemesi; iş yoğunluğu fazla olan mahkeme çalışanlarına fazla çalışma ücreti verilmesi; emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması, Tapu Kadastro çalışanlarının sorumluluğunun yeniden düzenlenmesi”

KAMU VE ÖZELDEKİ TAŞERONLARIN DURUMU
sağlık bakanlığı, Karayolları, Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere kamuda çalışan 600 bin işçinin durumu Yargıtay kararları nedeniyle hükümeti büyük sıkıntıya sokarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işveren sendikaları anlaşamasalar da bu konuya çözüm bulacaklarını açıklamıştı. Yaşanması muhtemel tepkiler nedeniyle seçim sonrasına bırakılan düzenlemenin de yeni torbada yer alıp alınmayacağı; alınacaksa hangi şartları içereceği de Başbakan ile yapılacak görüşmede netlik kazanacak.

Yine işverenin büyük tepki gösterdiği ve iş hayatında ciddi kaosa neden olacağı ifade edilen ‘çocuk teşviki’ konusu da başbakana pas edilen bir diğer konu olarak dikkat çekiyor.

REKLAMLAR60 Cevap
 1. Anonim diyor ki:

  sayın başbakanım 2012 yılında emekli oldum sizin çıkartıgınız yasa yüzünden aylıgımız 723 lira geldi seni destekledigimiz içinmi böyle vicdanın kabul edip rahat uyku uyuyormusun

 2. Anonim diyor ki:

  çırak ve stajer lerin sgk hizmet borçlanması hakkı verilsin

 3. Anonim diyor ki:

  SAYIN BAŞBAKANIMIZA VE DİĞER YETKİLİLERE SESLENİYORUM. LÜTFEN DİSİPLİN AFFINI ÇIKARTIN.BU AF GENİŞ KAPSAMLI OLSUN, BELLİ BİR TARİH ARALIĞINI KAPSAMASIN. YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ TARİHİDE KAPSASIN Kİ BÜTÜN MEMURLAR FAYDALANSIN ALLAH RIZASI İÇİN

 4. Anonim diyor ki:

  kreş desteği ne oldu

 5. Anonim diyor ki:

  ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLERİN TEK DERDİ YAPTIĞI İŞ VE DİPLAMA KARŞILIĞINDA VAR OLAN İŞÇİ KADROSUNUN MEMUR KADROSUNA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ LÜTFEN ARTIK BU HAKSIZLIKLARA DUR DİYİN SAYIN BÜYÜKLERİMMM..

 6. Boray OĞUZ diyor ki:

  Sürekli bir memur disiplin affı söylentisi dillerde dolanıyor. Merak ediyorum yanlızca memur affımı yoksa kamuda çalışan işçileride bu durum kapsıyormu. Memur arkadaşları kınama veya ikazla geçiştirdikleri konularda maalesef işçi arkadaşlar işlemedikleri ve yetkileri olmadığı halde iş bilmedik Allah korkusu olmayan müfettişlerin yazdığı yalan yanlış bir rapor neticesinde işinden olabiliyor ve tazminat dahi alamıyor. Memur her zaman korunuyor ama kamuda çalışan işçiler için hiçbir düzenleme ve iyileştirme yapılmıyor. Lütfen kamu işçisi içinde iyileştirme yapılması hususunda bir çalışma başlatılsın.. :(

 7. gözde erkal diyor ki:

  Üniversiteli İşçilere yapılan bu haksızlık ne zaman son bulacak acaba? Sözleşmelilere yapılan düzenlemenin üstünden 9 ay geçti!

 8. Anonim diyor ki:

  gss affı nezaman çıkacak veya aff gelecekmi

 9. Anonim diyor ki:

  Şahin arkadaşlar bağkur prim borcu olanlarda 12 ay ve üstü prim borcu olanların hizmeti ve borcu silinecektir ama 24 ay diyorlar nazil olacak benim 16 ay borcum var durumunda yok ne olacak şimdi bu mesele

 10. Anonim diyor ki:

  Bakan istifa

 11. Anonim diyor ki:

  Saygılarımla ; Hükümet yaklaşık 2 yıldır ; sigortalı olmadan önce doğan çocuklar için geriye dönük çocuk borçlanması torba yasayı çıkaracaktı ne oldu.

 12. halil diyor ki:

  12 Eylül 1980 tarihinden önce işlenen görevi kötüye kullanma ve ihmal suçlarından ceza alanlara defalarca af gelmesine rağmen bizlerin bu cezalardan dolayı dışarıda geçen süreler terfi ilerlemesinde dikkate alınmamaktadır. Özellik emniyet teşkilatında bu tür mağduriyetler hat safhadadır. Sayın Başbakanımızda buna benzer sebeplerle zaman zaman mağdur edildi. Artık akparti döneminde bu haksızlıkların giderilerek terfilerimizin emsallerimizin durumuna getirilmesini bekliyoruz. Maddi haklar istemiyoruz. Yalnız yılların mağduriyetlerinin affedilerek durumumuzun düzeltilmesini bekliyoruz. Saygılarmla.

 13. cemalettin diyor ki:

  Emniyet teşkilatında yaşı 55 dolduran polis memurları ile 60 yaşı dolduran Emniyet Müdürlerinin en verimli yaşlarında zorunlu emekliye sevkedilmektedir. Çocukların tam Lise ve Üniversite okuduğu sıra zorunlu emeklilikle maaşlar nerdeyse yarı yarıya düşüyor. Konusunda uzman olan bu personel kolay yetişmemektedir.Bu nedenle zorunlu emeklilik yaşının 65 olmasında fayda vardır. Saygılarımla

 14. fatih diyor ki:

  bağkur affı nerede bağkurrrrrrrrrrrrrrrr yeter artık hadı gecelerı uyuyamaz olduk

 15. şamil diyor ki:

  taşerona ve yaşa takılanlara hiç bir şey yok oyda yok

 16. Anonim diyor ki:

  Kamu da memur işi yapan işçiler çalıştığı kurumun herhangi bir sınava tabi olmadan doğrudan alımı ile işe alındılar.Peki kamu personeli seçme sınavına girmeden memuriyet vermek binlercesi atama bekleyen öğretmenlere haksızlık değilmi.

 17. Fatih bilgi diyor ki:

  Torba yasada her şey var maliye affı yok küçük esnafı kurtarmak lazım

 18. y e diyor ki:

  1988 2014 yeter artık buçile

 19. Bahattin y. HÜNERÖZ diyor ki:

  Erken Emeklilik Torba Yasasına Eklenmesi gereken 2 teklif konabilir. 1-30 yılını doldurmuş 65 yaş haddini bekleyenlere emekli tazminatının % 40 veya %50 fazlasını ödeyerek veya 2- Emekliye ayrılacak olanın yerine birinci derecede oğlu veya kızının tahsil durumuna göre devlet personel Daire Başkanlığınca işe yerleştirilme teklifi torba yasaya eklenebilinir. Hem hükümet rahatlar hem işsizlik kısmen azalır. EKONOMİST

 20. İSYANKAR EMEKLİ diyor ki:

  BEN 9900 GÜN 30 YIL HİZMET SON 5 YILI ASKARİ ÜCRETİN 5 KATI STOJ İLE BİRLİKTE ALYIK 1100 TL PİRİM ÖDEYEREK İLE EMEKLİ OLDUM AMA İSTEĞE BAĞLI SSK DAN 5000 GÜN PRİM İLE EMEKLİ OLAN İLE AYNI MAAŞI ALIYORUM BU HAKMI ADALETMİ SORARIM SİZLERE İNTİBAK UMUDUMUZ OLDU AMA ONUDA GÖNÜLLERİ NEZAMAN OLACAK BEKLİYORUZ SAYIN VEKİLLERİMİZ KENDİ MAAŞLARINI BİR GECEDE MECLİSTEN GEÇİRİP İTEDİĞİ GİBİ ARTIRIYORLAR .EMEKLİ OLUYORSUN COCUKLARIN ÜNİVERSİTEYE GİDERKEN EMEKLİ MAAŞIN COCUKLARIN EĞİTİMİNE YETMİYOR BİRDE COCUKLARIN ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANIRKEN YAŞI 18 OLDU DİYE DEVLETE CALIŞAMAYAN COCUKTAN SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PİRİMİ İSTİYORSUN ALLAH SİZİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN.GELDE EMEKLİ OLDUKTAN SONRA ORDA BURDA HİZMEKARLIK YAPMA NASIL GEÇİNİRSİN TABİİ YUKARIDAKİLERİN TUZU KURU.

 21. dursun çakar diyor ki:

  ben şunu öğrenmek istiyorum 2000ile 2008 yıllarıarasıemeklilere 2000öncesi emeklılereverılen intibak zammıverılecekmı acaba nezaman

 22. emekli diyor ki:

  hani intibak yasası ne alemde 5300 günden emekli olanla 9000 günden emekli olanda aynı parayı alıyor bu adaletmidir intibak yapılmasını istiyoruz.

 23. huzursuz diyor ki:

  2000den sonrası intibak unutuldumu

 24. işçi mühendis diyor ki:

  Basından rica ediyoruz bize yardım edin daimi işçi kadrosundaki işçi mühendisler kamuda mühendis kimlikleriyle çalıştırılıp işçi kimliğinde bekletiliyor hakları verilmiyor 15 yıl imzasını kaşesini basmış bir işçi mühendis olarak sizlerden rica ediyoruz kamuda bu çarpık yapı düzeltilmeli

 25. işçi mühendis diyor ki:

  Kamuda işçi kadrosundaki işçi mühendis sorunu devam ediyor bizler yine torba yasada yokuz.emeğin hakkın bedeli nasıl ödenecek.taşaron işçiye kadro işçi mühendise yine işçi kal çalış.Büyük projeler tamamlanıyor arşivler kontrol edilsin kaşelere imzalara bakılsın işçi mühendislerin emeği o zaman belki ortaya çıkar.kamunun bu karmaşık iş düzeni devam ederken iş huzuru sağlanamaz

 26. Anonim diyor ki:

  Allahtan korkun adeletten bahsediyordunuz nerde kaldi intibak annem emekli doryyuz tl maas aliyor biz tasereno esir

 27. gökhan çayırlı diyor ki:

  kamuda 1/4 olanlar 1 dereceyi ne yapacak…kamuda derece atlamanın adı büyük ama maddi getiris ise hava civa…peki yerel yönetimler ve özel idarelerde görev yapan personele verilen maaş artışı ile birlikte aynı işi yapan diğer personeli uzaktan seyrederek yutkundurmaktan başka ne yaptı bu çete…iktidara geldiklerinden beri kamuda çıkarlarına uygun tetikçileri göreve getirip çalışanları itibarsızlaştırmaktan başka ne yaptılar…kendileri için hiç göz kırpmadan tüm değer yargılarını alt üst etme konusunda rekorlara koşan çapsız pervasız fütursuz menfaat vurguncusu memurları istedikleri gibi kullanmak üzere koltuklara ve makamlara oturttular… itibarsızlaştırmak korkutmak için yapılan tayinlerle işe uygun olmayan avantacılarla itibarsızlaştırılan ve içi boşaltılan kamu hizmet veremez hale getirilerek yandaş ve avantacı taşerona hizmet devriyle köle ticareti legal hale getirilmiştir…ülke felakete doğru sürüklenirken dahi kamunun tüm imkanları artık yüzdelerle alt kademelerdeki siyasi sövalyelere tshsis edilmeltedir…tam bir saltanat hegemonyası…dillerinden düşürmedikleri şu dönme ve devşirmelerin kalesi son osmanlılar gibi…korkarım son kaleyi düşürmek için son imzayı da atacak kadar gözleri mal mülk hırsıyla büenmüş firavun gibi pervasızlaşmış durumdalar…tuluat komedya drama konusunda son derece de başarılı olan yandaş bir kurumları var…sene başında memurun başını tutverirken bugünleri göremeyecek kadar acuzesiniz diyenlere çemkirerek sayınızkadar konuş demişlerdi…oysa sayısal üstünlük nicel bir kavramdı ve ilksan seçimlerinde nicel üstünlüğün nitel üstünlüğe mağlubiyetini sadece seyretmişlerdi utanmadan yaptıkları onca karalama ve tehdide rağmen…şimdi de çıkmışlar büyük türkiye buluşması adı altında bir kumpanya düzenleyerek kıçlarına akillikle sürülen kekik yağını ağızlarına sürülen balımsı ağuyla denkleştirerk son demlerini yaşamaktadırlar…türk insanı nimeti yedği yerden taharetlenmedğini bilmeniz gerekirdi beyler…

 28. şevket diyor ki:

  bunlar hırsız ne anlar memurun işçinin halinden bunların yapacağı hırsızlık boş verin bunlara cevabınız sandıkta verin ken karınları tok sırtları pek garibanın halınden kim anlar allah belalırını versin bunların lanet olsun bunlara hakkımız haram olsun bunlar hesabını ahirte nasıl verecekler nasıl açıklasınlar boşuna beklemeyin boşuna ümitlinmeyin bu kadarda saf olmayın hakkınızı mahkemelerde arayın ama tabitki türkiyede adalat varsa o da yok onların tekeleline girdi artık krallık var

  • Sedat diyor ki:

   sana katılıyorum bu yağlı göbekler Allah din iman diye diye bu milleti bitirdiler. bizim milletedehak işte hala peşinden koşanlar var kardeşim…

 29. r.şenyurt diyor ki:

  2000 ve 2000 sonrası emeklilerin intibak konusu ne oldu

 30. Anonim diyor ki:

  Hala bi haber yok.yaziklar olsun.zehir zikkim olsun

 31. magdur diyor ki:

  YETER ARTIK GSS SACMALIGI BITSN BU NE

 32. Anonim diyor ki:

  gardas egoculara kadro istiyoz

 33. Fatih diyor ki:

  Yıllardır çalıştığımız kurumlarda aynı odada aynı işi yaptığımız memur arkadaşlarımıza göre maaş statü terfi edememe moral gibi kayıplara uğradık hatta mobinglere maruz kaldık.üniversiteli işçiler inşallah be sefer memur olucak

  • Anonim diyor ki:

   peki 4 yıllık lisans mezunu olupta işçi statüsündeki kadrolu işçiler (memur işi yapmıyor ) nedenfaydalanmıyor ki… üniversite mezunu fakat vasıfsız o0alarak çalış. suçu ne ki…

 34. AHMET diyor ki:

  BEN DE HARVARD ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR MEZUNUYUM.BOĞAZ TOKLUĞUNA ÇALIŞTIRIYORLAR

 35. dursun diyor ki:

  memurlara 1 derece ne zaman verilecek

 36. SELDA diyor ki:

  bizim devletimiz taşoren çalışanını hiçbir zaman düşünmedi düşünseydi aradaki maaş farkı uçurum aynı işi yapan postacı biri kadrolu ona verilen hiçbir hak maaş taşaron olana verilmiyo bu hak hukukmudur.kadroya alınması geren işçi alınmalı onun hakkıdır

 37. Kamuda Taşeron İşçisi diyor ki:

  Kamuda çalışan taşeron işçiler teknisyenlik,uzmanlık gerektiren işler vb.işleri devlet işçisi 3000tl maaşla yaparken,aynı işi devlet,taşeron işçiye 1050tl ye yaptırıyor.Karayollarında çalışan 8000 işçi için Yargıtayın verdiği karar varken dahi devlet hala, asıl işini taşeron elemanına yaptırıp,yasaya aykırı davranıyor.Kamuda çalışan 600 bin taşeron işçinin kadroya alınması torba yasada olmayacak biliyorum ama devletin hukuk çiğnediği bir ülkedende hukuk devleti diye bahsedemiyeceğiz.Bununda mevcut hükümet yetkililerinin oy derdine düştüğü şu son günlerde kendilerine hatırlatmak istedim.

 38. memursiten diyor ki:

  ffgtg

 39. Bahar diyor ki:

  Üniversiteli işçiler artık müjde bekliyor…

 40. Anonim diyor ki:

  memurdan ne istiyorsunuz kardeşim memur oturmuyor görmeden bilmeden atıp tutmayın ayptır .

 41. mumin diyor ki:

  Ben emekliyim ama bana ait bir haber goremexim henuz emekli maS zamlari yokki ssk ve bagkur emekli maas zamlari emeklilerin turkiyede yasama hakki yokmu hukumet emeklileri yok sayiyor degilmi emekli maaslarina zam yoksa oyda yok ben hakkimi helal etmiyorum calisma bakanina ve hukumettekilere hele basbakana hic helal etmiyorum hakkimi ne bu dunyada nede obur dunyada

 42. Anonim diyor ki:

  Bu ülkede memurdan başka yaşayan yok nasıl olsa!Memurlar hala ağlaya dursunlar işçiler bile memur kadrosuna girmeyi dört gözle bekliyor.Bu kadar nankörlük olmaz diyorum.Birazda işçileri asgari ücretle çalışanları görseniz diyorum.Adamlar sözleşmeli kamu kurumlarına girip sonrada memur kadrosu alıyorlar oh ne ala memurluk sınavı hikaye o zaman.İşçiler hem çalışırken hemde emeklilikte eziliyor.En zor ve pis işleri yapıyorlar emeğinin karşılığını alamıyorlar.Ne çalışırken nede emeklilikte…

  • Anonim diyor ki:

   ben 28 yıldır. bu devlete hizmet ediyorum. 600 bin nüfuslu ilçede nerdese tek başıma görevim gereği hizmet ettim. şu an, eşim çalışmıyor. iki oğlumu okutuyorum.. evim kira, 400 TL,, maaşım 2400 ödemelerim 2300, emekli olsam alacağım 40 milyar, işçi emekli olsa, 90milyar neyin derdindeyiz. ben okurken işçiler kahvedeydi

  • işçi diyor ki:

   sayın anonim
   14 yıllık işçiyim 1750 lira maaş alıyorum evim kira 1,5 yaşında oğlum var eşim çalış(a)mıyor bilirmisin bilmem saatlik çalışır işçiler hasta olup rapor aldın mı maaş aynen düşer subat çekiyor 28 iki gün eksik maaş alıyoruz dogal gaz gelmiş 300 tl elektrik gelmiş 100 tl(elektrik kombiyle alakalı kafanda soru işareti olmasın diye belirtmek istedim)seninle aramızda nerdeyse bir asgari ücret var benim eşimde çalışsa senin aldığın maaşı ancak alacaz annem babam memurdu kimse kimseye maval okumasın ben üretim bantında 8 saat ayakta üretim yapıyorum günde bir yarım saat yemek 10 ar dakikda da iki çay molam var yerimden kıpırdayamam wc’e bile gitmek için o araları bekliyoruz patronlar üretim dalganması bahanesi ile 22 gün olan iznimi 1 haftasını ocak sonunda kullandırıyorlar 1 haftasını nisanda eee tatile bile 1 hafta haziran sonunda gidiyoruz sen neyin eleştirisindesin maddiyatsa evet ikimize yetmez ama işçiyle kendini kıyaslaman hata olur sen emekli olmayı görebiliyorsun 40 bin alacağını yazabiliyorsun ben işçi olarak performanstan yavasladığımda genc işssizler benden daha az maliyete (maaş+diğer yükleri işverene )yer buluyorlar üretim bantlarında sen sanslısın okuyabilmişsin ben meslek lisesine girebildim hafta 3gün stajım vardı 3 senelik okulun 2 senesinde ne kimya ne biyoloji ne adam gibi matematik bence bırak bu kahve ayaklarını falan işine bak
   saygılar..

 43. şeyhmus diyor ki:

  kardeşlerim ben bir tek şey söylüyorum hakkımı helal etmiyorum ne bu dünyada nede öbür dünyada ben ayın birinde maaş almam gerekirken daha maaş almadım daha ne diyeyim

 44. rakıp diyor ki:

  Memur affı yok oy da yok

 45. taşeron işçisi diyor ki:

  yaw arkadaş hep memura sürekli zam yapılıyo ama hala memurlar yetersiz buluyo yazıklar olsun be işçilere gelince yüzde 3 zam memura gelince yağdırıyo lar bu nasıl bir adalet soruyorum size bu memleketin asıl işini yapan işçiler dir işçiler asıl işçiye zam yapılması lazım memurlar ne iş yapıyo akşama kadar oturup duruyo lar mesai nin bitmesini bekliyo lar yazıklar olsun böyle adalet anlayışına

  • N.KARA diyor ki:

   DOGRU SÖYLÜYON BİLADER BU İŞE Bİ TÜRLÜ AKLIM ERMEDİ.AKLIMA BIRAK DÜNYA MEMURUN AHİRET İŞÇİNİN OLSUN DEMEKDEN BAŞKA BİŞEY GELMİYOR..

  • Anonim diyor ki:

   memurdan ne istiyorsun bilader memur oturmuyor bilip bilmeden atıp tutturma memur oturuyor cümlesini sende başkalarından duymuşsun yıllardır hep söylenir sen memur olsan böyle düşünmezdin sanırım.

 46. hilal can diyor ki:

  erken emeklilik olacak mı lütfen bi cvp verin bu ne zaman kesinleşir herhangi belirli bi bilgiye rastlayamadım

 47. huseyin snmz diyor ki:

  Ben 1986 ssk girisim tersanede tasoran firmalarda çalıstim ben 1968 dogdum nezaman emekli olurum saygilarimla

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer çalişma hayatı haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU