24 NİSAN 2014 PERŞEMBE 07:36
Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-7 Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-7
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-23 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-23
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-9 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-9
ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-7 ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-7

Taşeron… Erken Emeklilik… Torba Yasa… İntibak… GSS Affı… Emekliye Memura Zam… 2014′de neler olacak?-04083723-9

Taşeron… Erken Emeklilik… Torba Yasa… İntibak… GSS Affı… Emekliye Memura Zam… 2014 yılı pek çok yeniliğe gebe. 2014′de neler olacak? Emeklisinden memuruna, işçisinden esnafına kadar milyonlarca vatandaş bu aya kilitlenmiş durumda. Kimisine zam, kimisine af,[...]

Taşeron… Erken Emeklilik… Torba Yasa… İntibak… GSS Affı… Emekliye Memura Zam… 2014 yılı pek çok yeniliğe gebe. 2014′de neler olacak? Emeklisinden memuruna, işçisinden esnafına kadar milyonlarca vatandaş bu aya kilitlenmiş durumda. Kimisine zam, kimisine af, kimisine destek geliyor
Torba’dan İlk Müjde Çıktı

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren torba yasa hazır, son söz Başbakan’da 21 Nisan 2014
Milyonlarca borçluyu ilgilendiren torba yasa

Genel Sağlık Sigortası borçlularından, BAĞ-KUR borçlusuna, derece bekleyen memurlardan taşeron işçilere, çocuk desteğinden iş ve meslek danışmanının düşük maaşına kadar milyonlarca işçi, memur, esnafı ilgilendiren torba yasa taslağı, son karar için Başbakan Erdoğan’ı bekliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında geçen hafta ekonomi bürokratlarıyla yapılan toplantıda son şekli verilen yasa taslağı, onay için Başbakan Erdoğan’a sunulacak. Çalışma hayatını ilgilendiren ve 50 maddeyi bulan taslakta, en dikkat çekici konuların başında Genel Sağlık Sigortası prim borçluları geliyor.

3.8 MİLYON KİŞİNİN 8 MİLYAR BORCU VAR
Bürokratlar, 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedeniyle yaklaşık 3 milyon 800 bin kişinin 8 milyar liralık borcu biriktiğine dikkat çektiler. Ancak bu borcun 1 ila 1.8 milyonunun yurtdışında yaşadığı halde ikameti Türkiye’de görünen kişilerden kaynaklandığını belirten yetkililer, geçici veya kalıcı çalışma, eğitim gibi nedenlerle yurtdışında yaşayan bu kişilerin de borçlu göründüğünü vurguladılar.

Milyonlarca vatandaşa borç yağıyor

BORÇ NASIL YAPILANACAK?
Bürokratlar, yasa taslağının kabulü halinde, GSS borçlularına yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay başvuru süresi tanınacağını belirterek, “Borçlar, bugünkü gelirleri üzerinden yeniden hesaplanacak. Yani gelir testi yaptırmadığı için kişinin geliri en üst seviyeden kabul edilip, aylık 257 lira üzerinden prim borcu çıkarılıyor. Oysa gelir testi sonrası bu kişinin geliri brüt asgari ücretin üçte birinden yani 357 liradan az ise; bu kişinin tüm borcu silinecek ve sağlık primlerini devlet üstlenecek. Geliri, 357 lira ile 1071 lira arasında çıkarsa; bu kez aylık prim borcu 42.8 lira üzerinden hesaplanacak. Geliri 1071 lira ile 2 bin 142 lira arasında çıkarsa primi 128 lira 52 kuruş olacak. Ancak geliri 2 bin 142 liranın üzerindeyse yine aylık primi 257 lira olarak devam edecek” dedi.

KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA?

Aynı bürokrat, borcunu yapılandırmak için başvuran ve gelir testi yaptıran bu kişilerin yeni hesaplanacak borcu için faiz uygulanmayacağını ve 12 taksitte ödeme fırsatı sunulacağını anlattı.

BAĞKUR’DAN ÇIKANIN BORCU SİLİNECEK AMA…
Bakanlığın hazırladığı taslak, BAĞ-KUR’a 12 aydan fazla prim borcu bulunan 1 milyon 700 bin esnafı da yakından ilgilendiriyor. Eğer bu kişiler, borçlarını ödeyemeyeceklerini düşünüyorlarsa, birikmiş borçları faizleriyle birlikte tümden silinecek. Ancak bu birikmiş hizmetlerinin de silinmesi şartıyla yapılacak. Bir yetkili, “Hem hizmet hem borç silinecek. Ama kişiler ilerde yeniden ödeme gücüne kavuşurlarsa bu hizmetlerini yeniden canlandırma imkanı da bulacak” dedi.

HİZMETİNİ SİLDİRMEYEN BORÇLULAR NE OLACAK?
Peki ama Bağ-Kur’a prim borcu bulunan ancak hizmetini sildirmek istemeyen esnaf ve sanatkarlar için bir yapılandırma, af olmayacak mı? Bakanlık yetkilileri, hazırladıkları taslakta bu kişiler bir düzenleme bulunmadığını belirttiler. Ancak nihai kararın Meclis’te verileceğini, dolayısıyla tasarının hem komisyon hem de Genel Kurul görüşmeleri sırasında değişiklikler yapılabileceğini anımsattılar.

MİLYONLARCA MEMURUN GÖZÜ DE TORBADA…
Bakanlığın torbasını bekleyen bir diğer kesim ise devlet memurları. Özellikle 2005 yılından sonra memuriyete başlayan ve 1 derece ilerlemesi bekleyen yaklaşık 800 bin memur da torbada yer almayı umut ediyor. Ancak onlarla ilgili de son sözü Başbakan’ın söyleyeceğine dikkat çekilirken, torbada yer almasına kesin gözüyle bakılan düzenlemeler şöyle sıralanıyor:

“Disiplin cezalarının affı; adaylıkta uyarma ve kınama cezası alanların memuriyetten çıkarılmasının engellenmesi; özelleştirme nedeni ile araştırmacı olarak atanan genel müdür ve yardımcılarının kariyerlerine uygun mimar, mühendis, avukat kadrolarına atanması; nöbetçi memurluk uygulamasının kaldırılması; iş ve meslek danışmanlarının ek ödemelerinin artırılması; Sümer Holding’de çalışan sözleşmeli personelden işsizlik sigortası kesilmemesi; iş yoğunluğu fazla olan mahkeme çalışanlarına fazla çalışma ücreti verilmesi; emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması, Tapu Kadastro çalışanlarının sorumluluğunun yeniden düzenlenmesi”

KAMU VE ÖZELDEKİ TAŞERONLARIN DURUMU
sağlık bakanlığı, Karayolları, Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere kamuda çalışan 600 bin işçinin durumu Yargıtay kararları nedeniyle hükümeti büyük sıkıntıya sokarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işveren sendikaları anlaşamasalar da bu konuya çözüm bulacaklarını açıklamıştı. Yaşanması muhtemel tepkiler nedeniyle seçim sonrasına bırakılan düzenlemenin de yeni torbada yer alıp alınmayacağı; alınacaksa hangi şartları içereceği de Başbakan ile yapılacak görüşmede netlik kazanacak.

Yine işverenin büyük tepki gösterdiği ve iş hayatında ciddi kaosa neden olacağı ifade edilen ‘çocuk teşviki’ konusu da başbakana pas edilen bir diğer konu olarak dikkat çekiyor.

REKLAMLAR60 Cevap
 1. Anonim diyor ki:

  sayın başbakanım 2012 yılında emekli oldum sizin çıkartıgınız yasa yüzünden aylıgımız 723 lira geldi seni destekledigimiz içinmi böyle vicdanın kabul edip rahat uyku uyuyormusun

 2. Anonim diyor ki:

  çırak ve stajer lerin sgk hizmet borçlanması hakkı verilsin

 3. Anonim diyor ki:

  SAYIN BAŞBAKANIMIZA VE DİĞER YETKİLİLERE SESLENİYORUM. LÜTFEN DİSİPLİN AFFINI ÇIKARTIN.BU AF GENİŞ KAPSAMLI OLSUN, BELLİ BİR TARİH ARALIĞINI KAPSAMASIN. YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ TARİHİDE KAPSASIN Kİ BÜTÜN MEMURLAR FAYDALANSIN ALLAH RIZASI İÇİN

 4. Anonim diyor ki:

  kreş desteği ne oldu

 5. Anonim diyor ki:

  ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLERİN TEK DERDİ YAPTIĞI İŞ VE DİPLAMA KARŞILIĞINDA VAR OLAN İŞÇİ KADROSUNUN MEMUR KADROSUNA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ LÜTFEN ARTIK BU HAKSIZLIKLARA DUR DİYİN SAYIN BÜYÜKLERİMMM..

 6. Boray OĞUZ diyor ki:

  Sürekli bir memur disiplin affı söylentisi dillerde dolanıyor. Merak ediyorum yanlızca memur affımı yoksa kamuda çalışan işçileride bu durum kapsıyormu. Memur arkadaşları kınama veya ikazla geçiştirdikleri konularda maalesef işçi arkadaşlar işlemedikleri ve yetkileri olmadığı halde iş bilmedik Allah korkusu olmayan müfettişlerin yazdığı yalan yanlış bir rapor neticesinde işinden olabiliyor ve tazminat dahi alamıyor. Memur her zaman korunuyor ama kamuda çalışan işçiler için hiçbir düzenleme ve iyileştirme yapılmıyor. Lütfen kamu işçisi içinde iyileştirme yapılması hususunda bir çalışma başlatılsın.. :(

 7. gözde erkal diyor ki:

  Üniversiteli İşçilere yapılan bu haksızlık ne zaman son bulacak acaba? Sözleşmelilere yapılan düzenlemenin üstünden 9 ay geçti!

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer çalişma hayatı haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU