01 KASIM 2014 CUMARTESİ 12:12

Haberahval! Haber, iş ve yaşam portalı

Suriye’de iç savaş
-Esed güçlerinin operasyonlarında 47 kişi öldü...

ŞAM (AA) – Suriye’de Beşşar Esed’e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 47 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütünden (SNHR) yapılan açıklamada, rejime bağlı ordu güçlerinin yönetim karşıtlarının denetiminde olan bölgelere kara ve havadan ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda ülkenin kuzeyindeki Halep kentinde 13, başkent Şam’ın banliyölerinde 9, Hama’da 5, Humus ve Rakka’da 4’er, Dera, Haseke, İdlib’te 3’er, Lazkiye, Deyru’z Zor ve Kuneytra’da birer olmak üzere toplam 47 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bu arada Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de yaptığı açıklamada, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Rakka kentine bağlı Tabka ilçesinde yer alan Tabka askeri havaalanına tank, roket ve toplarla saldırdığı ifade edildi.

IŞİD’in Tabka havaalanının büyük bir kısmının kontrolünü sağladığı dile getirilen açıklamada, havaalanı ve çevresinde IŞİD ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve orduya bağlı savaş uçaklarının söz konusu havaalanı çevresinde IŞİD mevzilerini bombaladığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerinin, başkent Şam’ın Muleyha beldesinde Muleyha Hava Savunma Başkanı Tümgeneral Adnan İmranı öldürdüğü iletildi.

Esed güçlerinin Muleyha beldesi ve çevresinde silahlı muhaliflerin kontrolünde olan bölgeleri yoğun birşekilde bombalandığı işaret edilen açıklamada, kentin Duma, Cobar, Dareya ve Kabun bölgesinin rejimin kara ve hava saldırılarına maruz kaldığı vurgulandı.  

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek haber kategorisinden HABERLER

SON DAKİKA HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar