02 HAZİRAN 2015 SALI 10:29

Suriye’de iç savaş

Hayat gerçekten basit ama biz karmaşıklaştırmakta ısrar ediyoruz Konfüçyüs 02 Haziran 2015 Salı 10:29:22 Tedmur'daki muhalif yapılanmaların koordinasyon sorumlusu El-Humsi: "Öldürülenlerin sorumluluğu rejime aittir çünkü milislerin ve sivillerin kentten çıkmasını engellemek için Humus yolunu kapattı" "DAEŞ, ülkenin en......


Tedmur’daki muhalif yapılanmaların koordinasyon sorumlusu El-Humsi:
“Öldürülenlerin sorumluluğu rejime aittir çünkü milislerin ve sivillerin kentten çıkmasını engellemek için Humus yolunu kapattı”
“DAEŞ, ülkenin en önemli fosfat yataklarından Huneyfis’i ele geçirdi”

HUMUS (AA) – Suriye’nin Tedmur (Palmira) kentindeki muhalifler, DAEŞ’in bölgedeki infazlarından “çıkış yollarını kapatan” rejimi sorumlu tutuyor.

Bölgedeki muhalif yapılanmaların koordinasyonundan sorumlu Halid el-Humsi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü DAEŞ’in, kenti ele geçirdikten sonra milis, asker ve rejimle irtibatı olan yüzlerce kişiyi alıkoyduğunu belirterek, “Bunları meydanlarda grup grup infaz etti” dedi.

Bir evde saklanırken örgüt militanları tarafından yakalanan 17 askerin de aynı şekilde katlettiğini aktaran Humsi, “Öldürülenlerin sorumluluğu rejime aittir çünkü milislerin ve sivillerin kentten çıkmasını engellemek için Humus yolunu kapattı” ifadesini kullandı.

Humsi, DAEŞ’in rejim askerlerini Humus’taki “T4 askeri havaalanı”ndan çıkarmasının ardından dün ülkenin en önemli fosfat yataklarından Huneyfis’i de ele geçirdiğini bildirdi.

Rejimin kente hava saldırıları düzenlediğini aktaran Humsi, DAEŞ militanlarının bulunmadığı Palmira’nın merkezi ve tarihi eserlerin yer aldığı noktalarda yoğunlaşan söz konusu saldırılar sonucu, 13 kişinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Aktivistler, örgütün 22 Mayıs’ta Tedmur’de 280 kişiyi, bölge sakinlerinin önünde infaz ettiğini ifade etmiş, Suriye resmi haber ajansı (SANA) da pazar günü geçtiği haberinde, “DAEŞ’in Tedmur’u ele geçirmesinden bu yana kentte 400 sivili öldürdüğünü” iddia etmişti.

DAEŞ, Suriye ordusuyla girdiği çatışmaların ardından 20 Mayıs’ta tarihi Tedmur kentini ele geçirmişti.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..
haberler kategorisinden en son haberler