Digiturk süper lig maçlarının yayınında tüm hakları aldı


TRT’li tek kanallı yılların ardında televizyon yayıncılığındaki rekabetin başlaması ile futbol maçlarının yayın hakkı 96-97 futbol sezonu için 40 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Aradan geçen 21 yılda ekonomik değer olarak futbolun çok yol katettiği 2017-2022 futbol sezonlarında oynanacak maçların televizyonda yayın hakkının 440 milyon dolara yükselmesinden anlaşılmakta.
Ülkemiz A grubu takımlarının futbol mücadelelerinin yayın hakkının satışından kazanılan tutarın kulüplere de gelir olarak verilmesi uygulamasına 1996 -1997 futbol sezonunda yapılan ilk ihale ile 40 milyon dolar gelir elde edilerek başlanılmıştı.
Son yapılan ihaleyi kazanan Digitürk Süper Lig, TFF 1. Lig karşılaşmalarının 5 yıl süresince yayın hakkına karşılık olarak 500 milyon dolar ödeyecek. Yüzde 12 TFF payı ile ilgili olarak ise federasyonun bu payın bir kısmından kulüplere dağıtılmak üzere feragat edeceği ve Kulüpler Birliği Vakfı aracılığıyla dağıtım işlemini gerçekleştireceği belirtildi.
Futbol karşılaşmalarının canlı olarak yayınına TRT 1971 yılında Karşıyaka İstanbulspor mücadelesini yayınlamakla başlamıştı. Sonraki yıllarda da maçların bazıları TRT tarafından canlı olarak yayınlandı. Çok kanallı hayata geçişle birlikte kulüpler diğer kanallarla da anlaşma gerçekleştirdi ve futbol karşılaşmasını yayımlayan kanal sayısı arttı.
1996-1997 futbol sezonunda ise yeni bir uygulamaya imza atılarak futbol yayın haklarının satılması ile kulüplere gelir yolu açıldı. Daha önce şifresiz yayınlanan maçlar bu uygulama ile birlikte şifreli olarak yayımlanmaya başladı.
Cine 5 televizyon kanalının tek istekli olarak ihaleye katılımı üzerine kanal 3 yıl boyunca sırasıyla 40, 45 ve 55 milyon bedelle maçları şifreli olarak yayınladı.
1999- 2001 yılları arasındaki maçların yayın hakkını ise TeleOn kanalı yıllığı 60 milyon dolara almıştı. Teleon yükümlülüklerini yerine getiremeyince Digitürk firması yenilenen ihaleyi 3,5 yıllığına 465 milyon dolara aldı.
Sonraki 4 sezonun yayın hakkını da almak için DigiTürk yıllık 135 milyon ödedi. Digiturk 2008 yılındaki ihaleyi ise 2 sezon için yıllık 140 milyon ödeme karşılığıyla almayı başardı.
TFF 2010 yılında yaptığı ihaleyle müsabakaların dijital yayın hakkını yine Digiturke yıllık 321 milyon dolar karşılığında ihale etti.
TRT ise maçların kısa ve geniş özetleri ile TFF 1 Lig maçlarının yayınını yıllık 40 milyon dolara almıştı. Türk telekom müsabakaların mobil yayın hakkı için 13 milyon dolar ödemişti.
Son yapılan ihalede kısa, geniş özet, mobil yayın ve şifreli yayın hakları TFF payı düşülmüş haliyle 374 milyon liraya alıcı buldu.
Digiturk son aldığı ihale ile elde haklar dışında gerçekleştirdiği anlaşmalar uyarınca süper ligin 2016 2017 maçlarını da yayınlama hakkını elinde bulunduruyor.