Halterde gösterdiği başarılar ile adından söz ettiren Aydın’lı Ayşegül Çakın çocukluğunda taşıdığı tuz çuvalları ile spora adım attığını söyledi.

Yoğun ve disiplinli çalışması sayesinde halterde yıldızlar kategorisinde dünya şampiyonu olmayı başaran Ayşegül Çakın Aydın’ın Efeler ilçesinde hem okuyup hem de babası tarafından işletilen değirmende ve bakkalda çalışıyor. 17 yaşındaki Çakın babasının yanında çalışması esnasında tuz çuvalları taşıyarak başladığı halterde sporunda parlayan yıldız olmayı başarmış.
Çakın televizyonda izlediği halter müsabakasından etkilenerek bu spora başladığını, tuz çuvalı taşıyabiliyorsam halteri de kaldırırım diye düşündüğünü, ikiz kardeşi Burak Emre ile Aydın İl Gençlik ve Spor Müdürlüğüne halter sporu yapmak için müracaat ettiklerini, antrenör Yunus Emre Demirtaş’ı da erkek sporu olarak bilinen halterde başarılı olma isteğiyle ikna ettiğini, kısa süre sonra milli atlet olarak uluslararası müsabakalara katılmaya başladığını, Ankara Büyükşehir Belediyesi formasıyla İsveçte 7ncilik elde ettiğini, hırsı ve azmiyle sonraki sene Malezya’da Yıldızlar Dünya Şampiyonu olduğunu, söyledi.
Hayatına okulu, babasına işlerinde yardım etmeyi ve halteri sığdırmayı başaran 17 yaşındaki Çakın, sabah okul, öğleden sonra aile şirketinde çalışma, saat 17,00’dan sonra ise antrenman temposundan dolayı halteri bırakmayı bile düşündüğünün fakat hayallerine tutunduğunu ve halter sporunda başarıyı elde ettiğini daha da başarılar elde edeceğini belirtti.
Olimpiyat madalyasını hedefleyen Ayşegül Çakın’ın bugüne kadar katıldığı ulusal ve uluslararası müsabakalardan elde ettiği 24 madalyası bulunmakta. Başarılı sporcunun 58 kiloda 107 kilo silkmede Türkiye rekoru bulunmakta.