Okul taramaları ile yetenekli sporcular keşfediliyor

Mücahit Çağrı Kayabaşı Gençlik ve Spor Bakanlığının “Madalyalı Şehir Olimpik Sporcusunu Arıyor” projesi kapsamında yürütülen faaliyetler esnasında havalı tabanca alanında keşfedilen bir yetenek.

18 yaşında milli takıma girmeyi başaran Kayabaşı, 4 yıl önce gerçekleştirilen yetenek testine katılan 3 bin öğrenci arasından seçilmeyi başarmış ve havalı tabanca sporuyla tanışmış.
2020 Tokyo Olimpiyatlarında madalya için hazırlanan Mücahi Çağrı Kayabaşı, havalı tabancada barajı geçip 63 sporcumuz arasından Azerbaycan Dünya Şampiyonasına katılabilen tek sporcumuz olmuştu. 4 yıl önce yetenekli öğrencilerin araştırıldığı okul taramaları ile keşfedilen Kayabaşı disiplinli çalışmasıyla milli takıma girmeye hak kazandığını söyledi.
Aralıksız olarak çalışmalarına devam eden genç sporcu, 2012 senesinde havalı tabanca sporu dalında Gençlik ve Spor Bakanlığının okul taramalarında başarılı bulunduğunu, girdiği ilk müsabaka olan Türkiye Yıldız Erkekler Şampiyonasında bronz madalya ya hak kazandığını, bu başarısı ile Olimpik hazırlık merkezine başladığını ve oradan da milli takıma geçtiğini açıkladı.
Uluslararası ilk müsabakası olan Azerbaycan’da istediği başarıyı elde edemeyen Kayabaşı dünya şampiyonası tecrübesi kazanmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve 2020 Tokyo olimpiyatlarında şampiyonluğu hedeflediğini ve tüm çalışmalarını bu amaç doğrultusunda yürüttüğünü vurguladı.
Antrenör Özkan Çivi genç sporcu Mücahit Çağrı ile yürüttükleri antrenmanlar sayesinde çok yol aldıklarını, disiplinli ve özverili çalışmasını yetenekleri ile birleştiren öğrencisinin belirli bir seviyeye ulaştığını, Azerbaycan Dünya Şampiyonasına Türkiye’den katılmayı başarabilen tek sporcu olduğunu, kendisiyle gurur duyduklarını” söyledi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı teşkilatları aracılığıyla dünya düzeyinde başarılı sporcular yetiştirmek için okullarda yetenekli öğrencileri seçiyor. Okul taramalarına çok önem veren bakanlık uzmanları çocukların ve gençlerin bir spor branşında başarılı olmaları için yeteneğin yanından disiplini ve özverili çalışmalarının da zorunlu olduğunu ifade ediyorlar.