02 TEMMUZ 2015 PERŞEMBE 21:15

İşte son seçim anketi

28 Mayıs 2015 Perşembe 6:03:02 Seçimleri bilen anketçiden son anket sonuçları Gezici Araştırma Şirketi tarafından 9 – 10 Mayıs 2015 tarihlerinde 36 ilde 4 bin 860 kişi üzerinde yapılan ankete göre AKP yüzde 38.2, CHP yüzde 30.1, MHP yüzde 17.1, HDP yüzde 10.5 ve diğerleri yüzde 4.1 oy alıyor. Nisan. ...

İşte son seçim anketi

Seçimleri bilen anketçiden son anket sonuçları

Gezici Araştırma Şirketi tarafından 9 – 10 Mayıs 2015 tarihlerinde 36 ilde 4 bin 860 kişi üzerinde yapılan ankete göre AKP yüzde 38.2, CHP yüzde 30.1, MHP yüzde 17.1, HDP yüzde 10.5 ve diğerleri yüzde 4.1 oy alıyor. Nisan ayında yapılan anket sonuçlarında AKP yüzde 39 olarak gözüküyordu.

AK Saray AKP’ye Puan Kaybettirdi: Ankete göre AKP’nin bu kadar büyük oy kaybına uğramasının nedenleri arasında halkın geçim sıkıntısı yaşıyor olması ve geçim sıkıntısı yaşarken Ak Saray’ın maliyetlerinin bu kadar yüksek olması geliyor.

AKP’nin İşsizliği çözememesi, çözüm sürecini yönetememesi, yolsuzluk yaptı diyenlerin oranında ciddi artış olması, başkanlık sistemini istiyor olması, Suriyeli göçmenlerinin kontrolsüz varlığı, eğitim sorununu çözülememesi, medyaya baskının artması, yargıya müdahale edilmesi ve kadına şiddetin artması oy kaybının en büyük nedenleri arasında gösteriliyor.

Halk Başkanlık İstemiyor: Ankete göre halk Erdoğan’ın talep ettiği başkanlık sistemini kesinlikle istemiyor. “Başkanlık sistemi olsun mu?” sorusuna yüzde 76.2 oranında hayır, yüzde 23.8 oranında evet cevabı veriliyor.

Adil Yargılama Yok: “Türkiye’de herhangi bir bir mahkemeye düşseniz adil bir şekilde yargılanacağınıza inanıyor musunuz?” sorusuna vatan yüzde 77.5 oranında hayır, 22.5 oranında ise evet cevabı veriyor.

Medyaya Baskı Uygulanıyor: “Türkiye’de medyaya planlı bir baskı uygulanıyor mu?” sorusuna halkın yüzde 66.8’i Türkiye’de Hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından medyaya planlı bir baskı uygulandığını düşünüyor. Hayır diyenlerin oranı ise yüzde 33.2. Yaş düştükçe ve eğitim yükseldikçe evet cevapları hızla artıyor.

Ekonomik Sıkıntı Var: “Ekonomik olarak geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz?” soruna halkın yüzde 66,4’ü evet diyor. Bu sonuca göre halkın yüzde 21.2’si işsiz durumda.

Halk Suriye Operasyonuna Karşı: “Suriye’ye Askeri bir operasyon yapılması gerektiğine inanıyor musunuz?” sorusuna halkın yüzde 93.2 hayır, yüzde 6.8 evet diyor. Yani kısaca hal kesinlikle savaş istemiyor.

AKP’nin anketlerde yüzde 40’ın altına düşmesi üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran öncesi seçim mitinglerinin sayısını arttırdı. İki liderin günde enaz iki ili ziyaret etme kararı aldığı öğrenildi.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Anonim diyor ki:

  ben hep ak partiye verdim.son seçimdede kerhen .artık bitti. 4bakan.sıfırlamalar.yüce divanı ret.polis okullar.sınavsız atamalar.torpilli terfiler.hesapsız yalanlar iftiralar .küfürler.emekliye 2.3 milletvekili emeklisine45.bunlar sadece bazıları.

  (0)
 2. zor diyor ki:

  ancak chp nin yandaş firması orc nin anketini yayınlıyorsunuz. rüya aleminden çıkın bir zahmet.

  (-1)
 3. mustafa yiğit - EYT mağduru diyor ki:

  ne olacaktıya bu milletin çektiği sıkıntıları halen görmemzlikten geliyorlar. allah bu hükümete bu ülkede birdaha iktidar olma şansı vermesin. vallahi iki yıldır aç ve işsizim. oymu benim ve benim gibi çaresiz EYT mağduru kardeşlerimin hakkını hangi parti savunursa beş oyum var oylarım onundur. bu CHP de olabilir MHP de umarım seslerimizi malefet duyar ve sesimiz olurlar.

  (0)
 4. Anonim diyor ki:

  Ne Tayyip ne ekmeledin halkların umudu Selahaddin

  (-10)
 5. Anonim diyor ki:

  EKMELETTİN BEY %30-35 ALIR

  (-13)
 6. Anonim diyor ki:

  AKP %60 OLDU

  (-16)
 7. tubii diyor ki:

  ekmeleddin ihsanoglunu arastirmadan once tayyip amca yine kazanacak diye kabullenmistim.Fakat son bi kac gundur gecmisini arastiriyorum ve kanaatim gercekten tam cumhurbaskanligina layik biri tabiki bu benim yorumum.Bana gore cumhurbaskani cok donanimli biri olmali.Bilgisi ve yaptiklari karsinda hayran kaldim.Simdi yine kaybedecegini dusunuyorum ve cok uzuluyorum.Bizim halkimiz kolpa adamlari daha cok seviyor boyle bi adami tercih edeceklerini zannetmiyorum.neyseki halk RTE i hak ediyor.Bir hadis i serifte soyle geciyor ;Nasilsaniz oyle yonetilirsiniz.

  (-1)
 8. Anonim diyor ki:

  anketi iyi yapmak ak parti işi

  (-6)
 9. Anonim diyor ki:

  Yine Olmadı dimi Yine Olmadı :)) Tek Hanelere inecekmiş Bu Asrın Farkıdır ASrın.

  (-1)
 10. Anonim diyor ki:

  Allahın izniyle akp seçim güdümlü füzesinin kurbanı olacaktır:)))

  (0)
 11. cevdet diyor ki:

  BU MİLLET NANKÖR DEĞİL YİNE AKP DİYECEK

  (-11)
 12. somali diyor ki:

  Bende kac donemdir akp ye veriyordum. hatta hic baska bir partiye oy vermedim. su kadar soyliyim kim nereye verirse versin ama ben akp yi aklimdanda gonlumden de sildim. ne yapacaksiniz yani zulumle bir yere mi geleceksiniz. bakin zulm edenlerden ibrette mi almazsiniz. sonlari ne hale geldi. devletimin itibarini iki paralik ettiniz. yazik

  (5)
 13. Anonim diyor ki:

  SEN SALAKSIN TAM BİR APTALSIN

  (-3)
  • Anonim diyor ki:

   bence anonim salak aptal sensin çünkü birdefa kimseye saygın yok ayrıca alttaki 3cü yorumunda (Allahin izni ile yine nal toplayack chp olumune akp) demişsin seni ben anlayamadım chp limisin yoksa AKP limisin bir defa sen önce ona karar ver aynı kılıçdar oğlu gibi sende sabah başkaaa akşam başka söylüyor saçmalıyorsun gel sende dön AKP ye

   (-4)
 14. Anonim diyor ki:

  insanlar hala bazı gerçekleri göremiyor hala akp yi desteklemeniz cok salakça acın gözünüzü artık madem ataürk ü seviyosunuz da neden atatürk ün kurduğu partiye oy vermiyorsunuz … tabi siz icraata bakıyodunuz demi unutmusum …

  (3)
 15. Anonim diyor ki:

  Allahin izni ile yine nal toplayack chp olumune akp

  (-11)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..