03 HAZİRAN 2015 ÇARŞAMBA 06:30

İşte son seçim anketi

Seçimleri bilen anketçiden son anket sonuçları Gezici Araştırma Şirketi tarafından 9 – 10 Mayıs 2015 tarihlerinde 36 ilde 4 bin 860 kişi....

03 Haziran 2015 Çarşamba 6:30:31 Affetmenin ne olduğunu yalnız cesurlar bilir. – Laurence Sterne

Seçimleri bilen anketçiden son anket sonuçları

Gezici Araştırma Şirketi tarafından 9 – 10 Mayıs 2015 tarihlerinde 36 ilde 4 bin 860 kişi üzerinde yapılan ankete göre AKP yüzde 38.2, CHP yüzde 30.1, MHP yüzde 17.1, HDP yüzde 10.5 ve diğerleri yüzde 4.1 oy alıyor. Nisan ayında yapılan anket sonuçlarında AKP yüzde 39 olarak gözüküyordu.

AK Saray AKP’ye Puan Kaybettirdi: Ankete göre AKP’nin bu kadar büyük oy kaybına uğramasının nedenleri arasında halkın geçim sıkıntısı yaşıyor olması ve geçim sıkıntısı yaşarken Ak Saray’ın maliyetlerinin bu kadar yüksek olması geliyor.

AKP’nin İşsizliği çözememesi, çözüm sürecini yönetememesi, yolsuzluk yaptı diyenlerin oranında ciddi artış olması, başkanlık sistemini istiyor olması, Suriyeli göçmenlerinin kontrolsüz varlığı, eğitim sorununu çözülememesi, medyaya baskının artması, yargıya müdahale edilmesi ve kadına şiddetin artması oy kaybının en büyük nedenleri arasında gösteriliyor.

Halk Başkanlık İstemiyor: Ankete göre halk Erdoğan’ın talep ettiği başkanlık sistemini kesinlikle istemiyor. “Başkanlık sistemi olsun mu?” sorusuna yüzde 76.2 oranında hayır, yüzde 23.8 oranında evet cevabı veriliyor.

Adil Yargılama Yok: “Türkiye’de herhangi bir bir mahkemeye düşseniz adil bir şekilde yargılanacağınıza inanıyor musunuz?” sorusuna vatan yüzde 77.5 oranında hayır, 22.5 oranında ise evet cevabı veriyor.

Medyaya Baskı Uygulanıyor: “Türkiye’de medyaya planlı bir baskı uygulanıyor mu?” sorusuna halkın yüzde 66.8’i Türkiye’de Hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından medyaya planlı bir baskı uygulandığını düşünüyor. Hayır diyenlerin oranı ise yüzde 33.2. Yaş düştükçe ve eğitim yükseldikçe evet cevapları hızla artıyor.

Ekonomik Sıkıntı Var: “Ekonomik olarak geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz?” soruna halkın yüzde 66,4’ü evet diyor. Bu sonuca göre halkın yüzde 21.2’si işsiz durumda.

Halk Suriye Operasyonuna Karşı: “Suriye’ye Askeri bir operasyon yapılması gerektiğine inanıyor musunuz?” sorusuna halkın yüzde 93.2 hayır, yüzde 6.8 evet diyor. Yani kısaca hal kesinlikle savaş istemiyor.

AKP’nin anketlerde yüzde 40’ın altına düşmesi üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran öncesi seçim mitinglerinin sayısını arttırdı. İki liderin günde enaz iki ili ziyaret etme kararı aldığı öğrenildi.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Nejdet diyor ki:

  Uyumayalim arkadaslar! Sayin Cumhurbaskani Erdogan daha dün Aile Fotorraflariyla eline bir yüzük alarak, tüm servetim bu derken, bugün servetini ve malvarligini, siz hesaplayiniz. Cocukluk yillarini animsatirken, banyosu olmayan, iki odali bir evin icerisinde büyüdügünü söz ederken,caresizlikten lehen icerisinde banyo yaptigini
  dile getirmis bir cumhurbaskani, Bugün o günleri unutarak, bizlerin yatirdigi vergilerle, paralarla bugün kendine özel saray yaptirmistir. Bunun hesabini sandikta belirliyelim.

  (0)
 2. ismail doldur diyor ki:

  ben bir chp liyim ama hdp barajı geçsin diye oyum hdp ye

  (-2)
 3. Anonim diyor ki:

  yalan ve talanla halkı tüketenlert
  kendileride tükenecek… sandıkta boğulacaklar… alacakları oylarda ‘ ben bittim’demesine rağmen , kıraldan çok kıralcılardan geliyor… ancak gemi batmaya başladığında FARE’ lerin ne yapacaklarını görür gibiyim… gemi şimlik buz dağına çarptı… şimdilik su alıyor…. seyredin farelerin cayırtısını….

  (4)
 4. Anonim diyor ki:

  camiler sadece ibadet yeri değildir. eğitim öğretim yeridir aynı zamanda. ilim yeridir.

  (0)
 5. isimsiz diyor ki:

  artık ak partiye oy yok.bir gazeteciyi sebepsiz yere ağlattınız.ciyesemimi de değiştireceğim.sizi kınıyorum.

  (4)
1 3 4 5

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..
bilgi kategorisinden en son haberler