Sigortam yok devlet hastanesine gidebilir miyim?

Yurttaşlar, aile hekiminden devlet hastanesine ücret ödemek zorunda

AKP iktidarının “ücretsiz sağlık” vaadi, 19 yılın sonunda borç ertelemelerine dönüştü. Son yapılan Genel Sağlık Sigortası borcu ertelemesiyle, yurttaşlar 1 yıl daha sağlık hizmeti alabilecek. Ancak 1 yılın sonunda primini ödeyemeyenler, 50 TL ile başlayan muayene ücretlerini ve birikmiş borçlarını ödemek zorunda kalacak. AKP’nin 19 yılda en çok gündeme getirdiği konulardan biri sağlık hizmetleri oldu. Sağlığa ilişkin sık sık açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sosyal güvenlik sistemimizin kapsayıcılığı sayesinde vatandaşlarımıza testten teşhise, tedaviden ilaca kadar gereken her şeyi ücretsiz sunduk” gibi ifadeler kullandı. Ancak Türkiye’de sadece aile hekimine muayene olanlardan bile 3 TL’lik bir muayene ücreti alınıyor. Devlet hastanelerinde muayene ücreti ise herhangi bir sağlık güvencesi varsa, her bir muayene için 6 TL olarak ödeniyor. Bu ücret yurttaşlardan eczanelerden ilaç alınırken tahsil ediliyor. Eğer aktif sosyal güvence yoksa, devlet hastanesinde muayene olunabiliyor. Ancak bunun için sigortasız devlet hastanesi muayene ücretini ödemek gerekiyor. Sigortasız hasta muayenesinin devlet hastanesinde ücreti, 2021 yılı için yaklaşık 50 TL. Genel Sağlık Sigortası’nın primi de 2021 yılı için 107,33 TL.

BORÇLAR SADECE ERTELENDİ

Türkiye’de 4 milyona yakın insan, 2021 yılı için belirlenen Genel Sağlık Sigortası primini ödemekte zorluk çekti. Özellikle Emeklilikte Yaşa Takılan yurttaşlar, sağlık hizmeti alamadığı için duruma tepki gösterdi. Buna karşın Erdoğan tarafından yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile GSS ve Bağ-Kur prim borcu olanların yıl sonuna kadar devlet hastanelerimdeki sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edeceği bildirildi. Böylece, borçlar bir yıl ertelenmiş oldu. Ancak 2022 yılında yurttaşlar, sağlık hizmetine ulaşabilmek için yine birikmiş borçlarını ödemek zorunda olacak. Öte yandan sosyal güvencesi olmayanlar devlet hastanesinde kan testi, MR çekilmesi veya ultrason gibi testlerin yapılması için fazladan ücret ödemek zorunda. Sosyal güvencesiz bir yurttaşın, 50 TL’lik muayene ücretinin yanında 20 TL’ye kadar ulaşan kan testi ücretini de ödemesi gerekiyor. Ultrason ücreti ise 20-25 TL arasında değişiyor. MR çektirmek için de ortalama 60 TL daha vermek gerekiyor. Sosyal güvencesi olanlar ücretsiz ameliyat olabiliyor ancak güvenceniz yoksa olacağınız ameliyata göre ödeyeceğiniz fiyat değişiyor.

‘HASTA ALT BEZİ ALMAK DA SORUN’

“Ücretsiz sağlık” iddiasını değerlendiren Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemur, “Bu iddianın bir gerçekliği yok. ‘Ücretsiz sağlık’ söyleminin gerçek olmadığını en basitinden aile hekimi için kesilen muayene ücretinde bile görebiliyoruz” dedi. Bunların yanında sorunlarına çözüm bekleyen ağır hastalar olduğuna da dikkat çeken Beytemur, “Bazı hastaların çok büyük sorunlar var. Örneğin, hasta alt bezi almak. Sosyal medyada, hastasına alt bezi almak için yardım isteyen insanları görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücreti ne kadar?

Devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücreti ne kadar?

Sigortasız vatandaşlar devlet hastanelerinde muayene ücreti ödeyerek tedavi olabiliyor. Peki, devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti ne kadar? İşte sigortası olmayanlar için muayene ücreti...

Sigortası olmayan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için muayene ücretini kendi cebinden ödemek zorundadır. Şimdi, devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti ne kadar? gelin birlikte öğrenelim… SİGORTASIZ MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR Çalışmayan yahut düzenli olarak primleri ödemeyen, devlete Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan ve sigortası olmayıp halen gelir testi yaptırmayan kişiler devlet hastanelerinde muayene olabilmek için paralı hasta muayene ücreti olarak yaklaşık 50 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Muayene ücretleri haricinde tahlil ücretleri de ayrıca tahsil edilmektedir. Ancak devlet hastanelerine acilden giriş yapanlardan muayene ve tahlil ücreti alınmaz. Muayene ücretini gittiğiniz devlet hastanesinde muayene olmadan önce vezneye ödemeniz gerekmektedir. Sigortasız hasta olarak sıra beklememeniz için kamuya bağlı devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastanelerinde muayene olabilmek için randevu almanız gerekmektedir. Randevularınızı Alo 182 ya da MHRS sistemi üzerinden alabilirsiniz. Tedavi sürecinizde kullanılacak olan maliyeti yüksek malzemeleri temin etmeniz istenebilir.

2021 Devlet Hastanelerinde Muayene Ücreti Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde sigortasız vatandaşlardan muayene ücretialınmaktadır. 30 ile 50 TL arasında değişen bu muayene ücretine ek olarak gidilen ilgili birimlerde de ekstra ücret çıkabilmektedir. Sigortalı vatandaşlardan ise devlet hastanelerinde herhangi bir muayene ücreti alınmaz ancak ilaç alınması durumunda eczanelerde alınan katılım payı 6 TL’dir.

Devlet Hastanesi Muayene Ücreti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Muayene sonrası çıkan ücretlerhakkında bilgiler (https://gss.sgk.gov.tr/SaglikHizmetSunuculari/pages/ilaveUcretHesaplama.faces) ilgili adresinden alınabilir. Devlet hastanelerindeki muayene sonrası ücretler sigortalı veya sigortasız fark etmeksizin çıkabilir. Ödenecek ücretin miktarını ise muayene olunan bölüm, tedavi türü, muayene olunan branş ve muayene sırasında istenebilecek olan tahliller değiştirebilmektedir. Emekli vatandaşlardan elden muayene ücreti alınmaz, kesinti aylık emekli maaşlarına yansıtılır. Yardım kuruluşlarından veya devletin yardım kurumlarından maddi destek alan vatandaşların da muayene ücretleri aylıklarından kesilir.

Devlet Hastanesi Tahlil Ücretleri Ne Kadar?

Devlet hastaneleri tahlil fiyatlarısigortalı vatandaşlardan alınmamaktadır. Sigortasız vatandaşlardan da tahlil ücretlerinin miktarı yapılan tetkiklere ve tetkik analizlerine göre değişiklik gösterir. Sigortasız vatandaşların tahlillerden önce de yaklaşık 35 lira olan muayene ücretini ödemeleri istenmektedir.

Devlet Hastanelerinde Doğum Ücreti Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde doğum yapmakücretsizdir, masraflar SGK tarafınca karşılanır. Sigortasız bireyler için ise doğum ücreti 500 TL ile 4000 TL arasında değişmekte. SGK ile anlaşmalı hastanelerde sigortalı bireylerden 750 TL ve üzeri –istenen tahliller, yatış yapılan gece gibi- farklı koşullara göre ücret alınmaktadır. Sigortasız vatandaşlar için bu da geçerli değildir.

Devlet Hastaneleri Röntgen ve MR Ücretleri Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde MR ve röntgen çekimiiçin sigortalı bireylerden herhangi bir ücret talep edilmez. Sigortasız bireyler için muayene ücreti olan 50 TL’ye ek olarak, hastanın durumuna, muayene olduğu doktora göre de değişerek 150-200 TL arasında bir MR ücreti ödemesi istenecektir. Röntgen fiyatı da MR ile aynı fiyat aralığındadır.

Yeşil Kart Muayene Ücretleri Var Mıdır?

Yeşil kartlı bireylerden alınan muayene ücretleri 2009 yılında çıkan bir kararla alınmaya başlamıştır. Hasta muayene katılım payı olarak adlandırılan bu muayene ücreti; Aile Hekimliği ve sağlık ocaklarındaki muayenelerde 2TL ve devlet hastanelerinde 8 TL olarak belirlenmiştir. Yeşil kart sahibi vatandaşlar yeşil kartlarıyla özel hastane imkanlarından faydalanamazlar. Yeşil kart, maddi durumu yetersiz vatandaşlara yardım amaçlı verilen bir karttır ve Yeşil kart sahibi olabilmek için vatandaşlarda 3 şart aranmaktadır:

Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Devler hastaneleri için randevu oluşturmailgili internet adresinden (https://mhrs.gov.tr) veya e-Devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-merkezi-hekim-randevu-sistemi) yapılabilir. İnternet kullanmayan vatandaşlar için ALO 182 hattı 7 gün 24 saat boyunca her yaştan ve 81 ilden ilgili devlet hastaneleri, semt poliklinikleri ve sağlık ocakları için randevu oluşturur.

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar?

Genel Sağlık Sigortası ücreti, 2021 yılı için 107,32 TL olarak belirlenmiştir. Genel Sağlık Sigortası, yani GSS, vatandaşların karşılaştıkları herhangi bir sağlık sorunu karşısında, hastanede çıkan ücretlerin karşılanmasını sağlar. Sigortalı çalışan bireylerin ve eğer varsa çocuklarının primleri çalıştıkları yer tarafından ödenir. Devlet hastanelerinde vatandaşlar genel sağlık sigortalarının primlerinden faydalanırlar. Sigortasız çalışan veya çalışmayan vatandaşların ise yıllık olarak genel sağlık sigortası primlerini ödemeleri gerekir. GSS Prim borçları e-Devlet üzerinden ilgili siteden sorgulanmaktadır. (https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu) Vatandaşlar, borçları olmaması durumunda hastane hizmetlerinden yararlanır ve muayene ücreti ödemez.