23 NİSAN 2014 ÇARŞAMBA 18:29
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-20 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-20
Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-4 Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-4
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-6 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-6
ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-4 ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-4

SGK doğum borçlanmasında son durum 2014-04083723-3

Doğum borçlanmasında son haberler, çalışan annelere kaç çocuk için doğum borçlanması yapabilir 2013, sgk dogum borclanmasi son durum, yeni sosyal güvenlik paketinde kadın çalışanların doğum borçlanması. Geçmişte sigortalı çalışması bulunan kişinin, herhangi bir sosyal güvenlik[...]

Doğum borçlanmasında son haberler, çalışan annelere kaç çocuk için doğum borçlanması yapabilir 2013, sgk dogum borclanmasi son durum, yeni sosyal güvenlik paketinde kadın çalışanların doğum borçlanması.

Geçmişte sigortalı çalışması bulunan kişinin, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışmadığı dönemde yaptığı doğumuna ilişkin borçlanma talebinin yerine getirilmesi gerektiğine karar verildi.

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, geçmişte sigortalı çalışması bulunan kişinin, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışmadığı dönemde yaptığı doğumuna ilişkin borçlanma talebinin yerine getirilmesi gerektiğine karar verdi.

Ankara’da 1998-1999 yıllarında emekli sandığına tabi çalışması bulunan bir kadın, 2002′de doğum yaptı ve 2005 yılına kadar herhangi bir yerde çalışmadı.

Doğum borçlanması talebiyle 2010′da Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvuran ve talebi kabul edilen kadın, 5 bin 830 lira yatırarak prim gününü doldurduğu düşüncesiyle iş yerinden ayrıldı ve emekli aylığı bağlanmasını istedi.

SGK, Sigortalılık İşlemleri Birleşik Genelgesi’ndeki “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. maddesinin (a) bendine tabi sigortalılığı sona erdikten sonra (b) veya (c) bentlerine tabi çalışmaya başlaması ve bu çalışmalardan sonra doğum yapması halinde bu süreler bonçlandırılamaz” hükmüne işaret ederek, kadının doğumunun 4/C’li çalışmasından sonra olduğu gerekçesiyle borçlanma işleminin sehven yapıldığına karar verdi.

Kurum, kadının borçlanmasını iptal ederek, yatırdığı miktarı geri ödedi. Kadının, doğum borçlanmasıyla kazandığı 719 gün de dahil edilerek 45 yaşını dolduracağı 2013 Mayıs ayında emekli olabileceği bildirildi.

Kadın, borçlanma talebinin kabul edilmesi nedeniyle iş yerinden ayrıldığını belirterek, bu işlem nedeniyle yaşadığı mağduriyetin giderilmesi talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.

Başvuruyu inceleyen Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, geçmişte sigortalı çalışması bulunan başvurucunun, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışmadığı dönemdeki doğumuna ilişkin borçlanma talebinin yerine getirilmesi gerektiğine karar verdi.

İleride yaşanması muhtemel benzer sorunların önüne geçilmesi amacıyla da SGK’ya, 5510 sayılı Kanun’un sigortalıların borçlanabileceği süreleri düzenleyen 41. maddesinin uygulanmasına ilişkin alt düzenleyici normlarda, konuyu açıklığa kavuşturacak ve dar yorumlamalara meydan vermeyecek şekilde gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda tavsiyede bulunulmasına karar verildi.

SGK’nın sehven uygulamalarına ilişkin bazı Yargıtay kararlarına atıfta bulunulan kararda, 5510 sayılı Kanun’da, geçmişte SSK’lı çalışması olup da sonrasında emekli sandığına tabi çalışan ve memuriyetten istia ettikten sonraki bir süreçte doğum yapan bir kadının doğum borçlanması yapıp yapamayacağına ilişkin doğrudan bir hüküm bulunmadığı belirtildi.

“Hakkaniyete aykırı”

Kararda, “Sosyal devlet anlayışının ve sosyal güvenlik ilkesinin temel hareket noktası olan ‘sosyal düşünce ve zayıfı koruma’ amacıyla tanınan bu haktan yararlanmayı, geçmişte sigortalılık tescili yapılmış olduğu halde, gerçekleşen doğumun son defa emekli sandığına tabi çalışmasından sonra olduğu gerekçesiyle reddetmenin sosyal devlet ilkesi ve sosyal güvenlik hakkına, ayrıca hakkaniyete aykırılık teşkil ettiği görülmüştür” ifadesine yer verildi.

Anayasa’daki eşitlik ilkesinin altı çizilerek, söz konusu işlemin, Medeni Kanun’un 2. maddesinde belirtilen “objektif iyi niyet” ve “dürüstlük” kurallarıyla bağdaşmadığı ifade edilen kararda, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“İlgili idarenin şikayetçinin başvurusuna istinaden borçlanma işlemlerini başlatarak borç miktarını kişiye tebliğ etmesi ve tahsilini gerçekleştirmesi, şikayetçinin borçlanma işlemlerinin tamamlandığı beklentisiyle işinden ayrılmasına neden olmuştur. Sonrasında idarenin borçlanma işlemini sehven yaptığını belirterek aldığı parayı iade etmesi, kişinin emeklilik için 2 yıl daha çalışması gerektiği sonucunu doğrumaktadır ki bu uygulamanın adalet ve hakkaniyet ilkeleriyle bağdaşmadığı açıktır.

Şikayet konusu değerlendirildiğinde, geçmişte SSK’ya tabi çalışması, dolayısıyla sigorta tescili yapılmış olan bir kişinin emekli sandığına tabi olarak bir yıllık çalışmasının olması, bu işinden de ayrıldıktan sonra gerçekleşen bir doğum nedeniyle borçlanma talebinde bulunduğunda, sırf son çalışması emekli sandığına tabi olması nedeniyle borçlanma talebinin reddedilmesi işleminin, adalet, hakkaniyet ve eşitlik ilkelerine aykırı olduğu kanaatine ulaşılmıştır.”

REKLAMLAR20 Cevap
 1. günaycan diyor ki:

  başlangıcım emekli sandığı şu an ssk lıyım üç yılım var daha doğum borçlanması yaptırın bize artık anneyiz biz 54 yaşındayım hala çalışıyorum zor işlerde çok yıpranıyoruz adalet istiyoruz

 2. döndü diyor ki:

  1968 doğumluyum 1995 te sigortam başladı sigorta baslangicindan önce doğan 3 çocuğum var bu şekilde doğum borclanmasi yapılabilir mi ?

 3. emel karagoznevzat@mynet.com bu diyor ki:

  Erkekler askerlige onceden sigortali olmadigi halde borclandi kadınlar borçlanamadi iste kadın hakları

 4. Gülseren Sulu diyor ki:

  1992 yılında çocuğum oldu,2001 yılında sigortam başladı,doğum parası yatırıldıpında ssk başlangıç tarihi değişirmi?

 5. Ummahan uslu diyor ki:

  isteğe bağlı bağkululuğum devam ederken birikmiş pirim borçlarım nedeni ile 2001 yılı nisan ayının 30 unda 11 yıllık kazanılmış hakkım bir genelge ile iptal edilmiştir.
  bu durum Anayasaya ne derece uygundur.Oysaki borç tahakkuk etmeli bundan sonraki ödenmeyen günler iptal edilmeliydi bu düzenleme beni ve benim gibileri mağdur etmiştir.
  Dikkate alınmasını talep ediyorum.

 6. Anonim diyor ki:

  emeklilikte yaş mağdurları için de çocuk düzenlenemesi getirilsin uzatılan emeklilik yaşı çocuk sayısı ile öne çekilsin, çalışırken çocuk yaparak hem bizler, hemde yetiştirmeye çalıştığımız çocuklarımız yeterince yıprandı

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer çalişma hayatı haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU