Sağlıklı ve kilolardan uzak bir kış için yapılması gerekenler

Kış aylarında hareketsizlik ve su tüketiminin de azalması ile birlikte tüketilen gıdalarla harcanandan fazla enerji alınıyor. Alınan fazla enerjiler kilo olarak geri dönüyor. Uzmanlar bu durumunu önüne geçilmesi için 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün beslenmeyi ve günde 2,5 litre su tüketilmesini öneriyorlar.

Kış mevsiminde günlerin kısalması gecelerin uzaması nedeniyle yaşam alanlarının kapalı alan olarak tercih edilmesi ile gelen hareketsizlik ve vücudun soğuklarla baş etmek için yağ hücresi üretmesi kilo alımına, mide problemlerine ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmekte.

Kış aylarının bu tür olumsuzluklarından kurtulmanın yolu yeterli ve dengeli beslenmeden geçiyor. Bunun yanında ev sıcaklığında yapılacak sporlar da kış ayında sağlıklı bir dönem geçirmek için olmazsa olmazlar arasında. Konuyla ilgili derlediğimiz öneriler şöyle;

”İnsan vücudunun sıcak kalabilmesi için ürettiği yağ hücreleri, kilo alımını artırmaktadır. Kışın metabolizma hızının azalması ve harcanandan daha fazla enerji tüketimi kilo alımına yol açmaktadır. Üşüyen insanın enerjiye ve besine olan ihtiyacı artar. Özellikle kış aylarında karbonhidrattan ve yağdan zengin gıdalar yani yüksek enerjili gıdalar tüketilir. İnsan vücudu, soğuk havanın etkisiyle alınan besinleri stoklayıp yağ hücresine çevirir. Kilo alımına neden olan bu durumdan kurtulmak için yeterli ve dengeli beslenme önemlidir”

“ Beslenme kişiye özeldir. Tabii ki temel beslenme basamakları aynı şekilde uygulanabilir ama miktarları değişkenlik gösterir. Herkes kan tahliline, boy, kilo, kas ve sıvı oranına göre diyet yapmalıdır. Ayrıca sadece kilolular değil, kendine değer veren herkes diyet yapmalı, sağlıklı beslenmelidir.”

”Kış aylarında peynir, yumurta, zeytin, esmer ekmek ve mevsim sebzelerinden oluşan sağlıklı bir kahvaltı, ızgara et-tavuk-balık, salata, 1 dilim esmer ekmekten oluşan bir öğle yemeği sağlıklıdır. Akşamları zeytinyağlı sebze yemeği, yoğurt, salata gibi hafif besinler tüketilmelidir. Ara öğünlerde taze veya kuru meyve, süt-ayran-yoğurt, badem-ceviz tüketilerek gerekli enerji sağlıklı besinlerle ve uygun zamanda alınmalıdır. Bu beslenme tarzı sayesinde gecelerin uzun olduğu kış günlerinde akşam yemeğinden sonra tüketilen sağlıksız atıştırmalıklar da alınmamış olur. Yaz aylarında aşırı terleme nedeniyle insan vücudunun suya olan ihtiyacı artmaktadır. Ancak kış aylarında soğuk nedeniyle su tüketimi azalmaktadır. Vücudun su ihtiyacı ne kadar azalsa da kilo kontrolünü sağlamak amacıyla günde 2-2,5 litre su tüketilmelidir.”

‘Kışın açık alanlardan uzaklaşma nedeniyle fiziksel aktiviteler ciddi anlamda azalmaktadır. Bu durum egzersiz ile kalori harcamanın önüne geçmemeli, spor salonları veya ev gibi sıcak ortamlarda aktif olmaya devam edilmelidir. Kışın yapılan diyetin vücut direncini düşüreceği korkusu kilo alımını kolaylaştırmaktadır. Uygun diyet programıyla vücut direncini sağlayarak formda kalmak mümkündür. Doğru bir beslenme programı uygulamak, bağışık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklar açısından da önleyici yol oynamaktadır”