Zekayı korumak için tüketilmesi gereken besinler

Sebzelerden yeşil yapraklı olanlarının tüketilmesinin, eğitim esnasında kazanılan çevresel zeka ile hayat tecrübesi olarak ifade edilen kristalize zekanın korunmasında etkili olduğu açıklandı.

Beyindeki sinirlerin, brokoli ıspanak, kara lahana gibi bitkilerde varolan lutein maddesi sayesinde korunabildiği ABD Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada ortaya konuldu.

65 ila 75 yaşlarındaki 122 sağlık sorunu bulunmayan denek üzerinde gerçekleştirilen araştırmada öncelikli olarak deneklere kriztalize zeka testi yapıldı, kanlarındaki lutein düzeyi ölçüldü ve MR ile beyin yapılarına bakıldı.

Araştırmada kristalize zekanın korunduğu beyindeki gri cevher üzerinde yoğunluk kuruldu ve denekler arasında lutein düzeyi yüksek olanların zeka testindeki başarılarının fazla olduğu görüldü.

Beyindeki lutein düzeyinin uzun süreli beslenme alışkanlığıyla alakalı olduğu kandaki luteinin ise son dönem beslenme ile ilgili olduğu Marta Zamroziewicz tarafından belirtildi. Lutein kişilerde yaşam süresince kavramsal işlevselliği etkilerken, beyinde biriken lutein beynin sağlıklı yaşlanmasını ve bilişsel performansın korunmasını sağlıyor.

Araştırmada denekler arasında kanlarındaki lutein miktarı yüksek olanların parahipokampal kortekslerindeki gri cevherin kalınlaşma yöneliminde olduğunun saptandığı da açıklandı.

Frontiers in Aging Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarından bir diğeri de kriztal zekayı yaşlanmaya karşı koruyan luteinin bunu anti inflamatuar etkisi ile ya da beyin hücrelerinin sinyalizasyonunu arttırarak gerçekleştirdiği belirtildi.