İşkolizm psikolojik rahatsızlıklara yol açıyor

Psikolojik rahatsızlıklar arasında yer alan kaygı bozukluğu, tükenmişlik, panik atak ve sürekli yorgun hissetme hallerine çalışma temposundaki yoğunluğun yol açtığı bildirildi.

Gün içinde çalışma temposuyla birlikte sürenin de uzaması, kısa sürede bitirilmesi gereken işlerin mevcudiyeti ve tansiyonu yüksek ortamlarda çalışılması işkolizm olarak tanımlanıyor ve bir takım hastalıkları da beraberinde getiriyor.

Özel hayat ile iş hayatının birbirine geçmesine sebep olan teknoloji dünyasındaki gelişmeler nedeniyle çalışma atmosferi tüm zamanlarda insanların etrafında olmakta. Genellikle çalışma için telefon ve bilgisayarın mevcudiyetinin yetmesinden kaynaklı insanlar iş dışında da işle ilgili sorumluluk hissetmek zorunda bırakılıyorlar ve iş hayatı özel hayat dengesi ortadan kalkıyor. Her ne kadar işkolizm çok çalışmak olarak bilinse de aslında iş hayatını her şeyin önünde tutma, kendisini mutlu ve motive eden faaliyetleri geri plana itme, sağlığı, iş hayatındaki performansı olumsuz etkilense bile bu davranıştan kendisini alamama halidir.

Çalışma hayatı ile birlikte prestij, nitelikli bir yaşam, maddi yönden tatmin insanların hayatına girse de bir yönüyle de insanların hayatında olumsuzluklar yaratıyor. Yoğun tempolu çalışma ortamlarında bulunanlar zamanla sürekli yorgun hissetme, uyuyamama, anksiyete, panik atak gibi hastalıkların pençesine düşüyorlar. İş hayatından kaynaklı stres onarılamaz hastalıklara yol açabiliyor ve hayatın çekilmez hale gelmesine neden olabiliyor. İşkoliklerde bu rahatsızlıklar çok sık görülmektedir. İş harici faaliyetlerde bulunduklarında kaygılanan, mutsuz olan, kendini suçlu hisseden iş kolikleri hayatta iş dışında ne varsa dışlamayı tercih ederler ve yaşamı ıskalarlar.