İnsanlar geçmiş yıllara kıyasla daha az uyuyor

İnsanların 50 yıl öncesine göre ortalama olarak 1 saat daha az uyumalarının gerekçelerinin televizyon ile günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan internet ve sosyal medya olduğu açıklandı.

Uyku esnasında insan bedeni dinleniyor ve bir nevi yenilenme faaliyeti yürütüyor. Eskiden insanların uykuda geçirdikleri süreler on onbir saati bulmaktaydı. Günümüzde ise uyku süreleri gitgide kısalmakta ve ortalama olarak 8 saat sürmekte.

Uyku sürelerini kısaltan unsurların başında televizyon ve internet gelmekte ve gelecekte sürenin daha da kısalacağı öngörülmekte. Büyük kentlerde insanların iş çıkışı konutlarına ulaşmaları saat 19.00’u bulmakta, yemek, aile içi sohbetle birlikte saat 22.00 olmakta ve dizi, internet veya oyun gibi faaliyetlerle birlikte uykuya geçiş saati 24.00’ı geçebilmekte. Bu durumda da uykuda geçirilen vakit ister istemez kısalmakta.

İnsanların yüzde 4 düzeyindeki kısmına 3-4 saat yetmekle birlikte yüzde 96’lık kesim günde 8 saat uyku uyumakta. Gece uykusu en kaliteli uyku olduğundan ve gün ışıması ile birlikte uyku kalitesi bozulduğundan sağlıklı bir hayat için gece uykusu olmazsa olmazlar arasında bulunuyor.

Gece uykusundan vazgeçilip, internet, sosyal medya, bilgisayar başında geçirilen vakitler yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. Bu tür faaliyetler neticesinde vücutta sempatik uyarılma gerçekleşmekte ve bu halde uykuya dalınması uyku kalitesini de düşürmekte.

İyi bir uyku ortamının kişiden kişiye değişmesiyle birlikte uyku hijyeni açısından çiftlerin ayrı yataklar yatmaları gerekiyor. Horlama, huzursuz bacak sendromu nedeniyle ayrı yataklarda yatmaları önerilen çiftlerin bu duruma bile tepki göstermeleri nedeniyle hijyen nedeniyle ayrı yatakların kullanılması Türkiye açısından pek uygulanabilir gözükmemekte.

Büyüme çağındaki çocuklarda uyku daha fazla önem kazanıyor. Çocuklar okul öncesi bölünmüş halde 18 saate kadar uyurlarken, okulla birlikte bu süre 7-8 saate kadar düşmekte. Çocukların mideleri doluyken yatmamaları gerektiği için yemek sonrası yatmaları yönünde telkinlerde bulunulmamalı ve çocuk ailesi ile vakit geçirdikten sonra kaliteli bir uykuya dalmalı.