Türk halkı çağın vebası diyabetten habersiz


Türkiye son 10 yılda diyabetli sayısındaki yüzde 100’lük artış ile Avrupa’da diyabetli sayısı en çok artan ülke oldu.  Bu rakamlara göre Türkiye’de diyabetli sayısı Avrupa ‘da gerçekleşen artışın 4 katı olarak gerçekleşti.

14 Kasım Dünya Diyabet gününde uzmanlar tarafından 2016 Diyabet atlası verileri uyarınca Türkiye’de her 100 kişiden 15’inde diyabet hastalığının mevcut olduğu açıklandı. Diyabetli sayısının dünyada 450 milyon olduğu ve bu sayının 20 yıl içinde mevcut sayının iki katına ulaşacağı hesap ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütünden yapılan uyarıya göre ilk defa bir kuşak kötü beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle kendisinden önceki kuşaktan daha kısa ömür sürecek.

Dünyada kalp damar ve kronik hastalıklarda, diyabet ve obeziteyle alakalı olarak, büyük bir artış yaşanmakta. Birleşmiş milletler, sıtma, tüberküloz ve aids için bugüne kadar yaptığı 3 toplantıya diyabeti de ekledi ve hastalıklarla alakalı olarak 4. toplantısını gerçekleştirdi.

Diyabetin tedavisinin iyi yapılması ve yaşam tarzına dikkat edilmesi halinde bu hastalar normal sağlıklı insanlar gibi yaşamlarını sürdürebiliyorlar.  Diyabet hastalarının yarısında sinir sistemi hasarı oluşuyor ya da kalp rahatsızlığından yaşamları son buluyor. Diyabet, hastalarda böbrek yetersizliği, uzuv kaybı, körlük gibi büyük acılara sebep oluyor. Bunun yanında depresyon, demans (hafıza kaybı) diyabetli hastalarda daha sık görülmekte.

Türkiye genelinde diyabet halkın yüzde 64’ü tarafından bilinmezken hastalıkla mücadele edenler nüfusun yüzde 15’lik kesimin oluşturmakta ve artış hızı da Avrupa’nın 4 katı düzeyinde. Verilere göre diyabetin ne olduğunun ve nasıl mücadele edilmesi gerektiğinin hızlı bir şekilde Türk halkına anlatılması gerekiyor.