Grip en çok yaşlılara ve çocuklara tehdit oluşturuyor

Gribin hafife alınacak bir hastalık olmadığını belirten uzmanlara göre grip aşısı için en ideal zaman mevsim değişimlerinin yaşandığı dönemler olarak bildirildi.

Sonbahar aylarında grip mikrobunun sık görülmesi nedeniyle üst solunum enfeksiyonları hastalığına yakalanma sıklığı da artmakta. Böyle dönemlerde hastalığa yakalanmadan bir sağlık kuruluşunda grip aşısı yaptırmak gerekiyor. Geçen yıl grip aşısı yaptırdım şeklinde bir yanılgıya düşülmeden grip aşısının her yıl  yaptırılmalı.

Gribe yakalanmamak için uyarılara dikkat edilmesi, hastalananların ise iyi beslenme, bol sıvı tüketimi, dinlenme ile tedavilerinin gerçekleştirilmesi gerektiği, antibiyotiklerin grip tedavisinde yerinin olmadığı uzmanlarca bildirildi.

Grip en çok çocuklara, kapalı ortamlarda okullarda bulunmaları nedeniyle, bulaşmakta. Bu nedenle çocukların okullarına gitmeden önce iyi bir kahvaltı yapmaları gribe karşı vücut dirençlerini arttırmaları için gerekli. Bunun yanında çocukların hijyenine de dikkat edilmeli okul kıyafetleri her gün yıkanmalı ya da havalandırılmalı. Çocukların gripten korunmaları için ellerini düzenli olarak yıkamaları hatta her gün banyo yaptırılmaları faydalı yöntemler arasında yer alıyor.

65 yaş üstü olanların, koah, şeker ve tansiyon hastalarının mutlak suretle grip aşısı olmaları önerilmekte. Grip aşısının hastalığa yakalanmamak için en etkili yöntem olması nedeniyle okul çağındaki çocukların, kapalı ve kalabalık ortamda, sağlık kurumlarında çalışanların da aşıyı olması gerekiyor.

Grip hastalığı hafife alınması hallerinde şeker ve tansiyon hastalıkları bulunanlarda ölüme yol açabilmekte, bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda ise tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilmekte.

Gribe yakalananların kendi olanakları ile iyileşememeleri halinde bir hekime başvurmaları uyarıları dikkate almaları gerekmekte.