Vücutta ben sayısı elliyi geçerse hekime başvurulmalı

Benlerin estetik kaygılarla renklerine, boyutlarına, sayılarına uzman hekim tarafından tanı konulup müdahale edilmesi gerekirken, iple boğdurma şeklinde uygulama ile kuaförde aldırmak geri dönülmez sağlık sorunlarına yol açabilmekte.

Yüzde boyunda ortaya çıkan benlerin tıbbi müdahale yerine kuaförde aldırılması uygulamasının söz konusu olabildiğini belirten uzmanlar sonrasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle kendilerine başvuruların olduğunu, et beninin başka benlerle karıştırılmaması gerektiğini belirttiler.

Toplumda var olan “tene bıçak dokunursa o yara iflah etmez” anlayışının yaygınlığı nedeniyle, günümüzde doktora ulaşmanın kolaylaştığı, tedavilerin basitleştiği halde, vücudun tanınmaması da eklenince, tıbbi operasyon gerektiren durumlarda ehil olmayan yöntemlere başvurulabilmektedir. Vücuttaki benlerin; iple boğarak alınmasının yerine, zaruri olduğunu tespit eden uzman hekimler tarafından tıbbi operasyon ile alınması sağlığın tehlikeye atılmaması açısından önem arz etmektedir.

Vücuttaki ben sayısının ellinin üzerine çıkması halinde konusunda uzman bir hekime başvurmak ilerde yaşanabilecek sağlık sorunlarının erkenden önüne geçebilmek için faydalı olacaktır.  Benler genellikle kötü huylu olmasalar da risk durumları hakkında bir kaç dakikalık tetkikle bilgi alınabiliyor.

İnsanlarda çocukluktan başlayıp ileri yaşlara kadar ben sayısında artışlar olabilmektedir. Kilo değişiklikleri, yaş alma nedenleriyle normal olarak vücuttaki ben sayısı artabilmekte. Benlerle ilgili olarak cilt kanserine neden olup olmayacaklarının anlaşılması için renklerinin ve büyüme şekillerinin takibi gerekmekte. Ben sayısı elliyi geçtiğinde, küçük ve zararsız gibi gözüken benlerin hayatı olumsuz etkileyecek sonuçları olabileceğinden zaman kaybetmeden uzmana gözükmek gerekiyor. Benlerin uzman hekimler dışında alınması hallerinde ise hem tedavi süreci uzamakta hem de maddi manevi hastalar olumsuz etkilenmekte.

Yüzde çıkan benlerin sıkılmadan zaruret halinde plastik cerrahlar tarafından kökleriyle beraber alınması gerekiyor.

Türkiye’de berberlerin diş çektiği, çocukları sünnet ettiği dönemlerin yaşanmış olmasından ötürü meslek odaları berber ve kuaförleri iş dışı uygulamaları yapmamaları konusunda uyarmakta. Kuaför ve berberler boğma yöntemiyle ben almaları halinde sonradan yaşanacaklar hakkında meslek odaları tarafından bilgilendirilmekte ve insan sağlığını tehlikeye atmamaları konusunda uyarılmakta, vatandaşlarında benlerini almak isteyenlere karşı çıkmaları ve şikayette bulunmaları istenilmekte.