Sağlık Bakanlığı yaptığı düzenleme ile sertifikası bulunmayan kozmetik ürünlere yönelik ticari adlarında “organik” ya da “doğal” ibaresinin kullanımına yasak getirdi. Bu tür ürünler yeni düzenlemeye göre yalnızca içindekiler listesinde organik bileşenlere yer verebilecek.

Ayrıca tüketicilerin kozmetikler hakkında bilgilendirilmesi, yanlış kullanımların önüne geçmek böylece sağlıklar sorunları engellemek, güvenli kullanımı sağlamak amacıyla bir kılavuz hazırlandı.

Kılavuz uyarınca kozmetiklerin ambalajlarında kolayca okunabilen ve üretici hakkında bilgilerin de yer aldığı silinmeyen yazılara yer verilecek. Ambalajda yer verilemeyecek hususlar ise hastalık tedavisinde kullanılma iması, fizyolojik işlevleri onarma, düzenleme, değiştirme özelliği bulunduğu gibi hususlar veya fotoğraflar olarak belirlendi.  Ayrıca kozmetik ürünlerde yağları kas yaptığı, saç çıkarttığı, kılları tüyleri kalıcı olarak yok ettiği, kozmetik dışında özellikleri bulunduğu şeklinde ibarelere de yasaklama getirildi.

Kılavuz uyarınca kozmetik ürünlerin ticari ünvanlarında; tüketiciye yanıltacak ibarelere  ve şartları taşımaması durumlarında doğal veya organik ibarelerine yer verilemeyecek. Kozmetik ürünler gerekli belgeleri ve sertifikaları bulunmaları halinde doğal, organik ibarelerini kullanabilecekler.

Diş beyazlatıcı ürünlerin özel kullanıma mahsus olanları yalnız dentistler tarafından tavsiye edilebilecek ve satılabilecek ayrıca 18 yaşın altındakilerin kullanamayacağına dair bilgiler ambalajında yer alacak.