Çalışma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri bir yıl önce kadroya geçirilecekleri söylenen binlerce taşeron işçinin ne zaman kadroya geçirileceklerini sordular.

Konuyla ilgili Bakan Müezzinoğlu, devlette 340 bini mahalli idarelerde olmak üzere 720 bin taşeron işçi bulunduğunu, Ak Partinin verdiği her sözü tuttuğunu, taşerona kadro çalışmalarının da sürdüğünü, bu yılın sonunda ya da yeni yılın başında bir açıklama yapılacağını söyledi.
MHP Milletvekili Kalaycı, taşeron işçilerin işten çıkarılma tehditi ile mitinglere katılmaya zorlandığını, bu nedenle kedilerine özellikle kadro verilmediğini, sorunlarının çözülmediğini belirti.
hükümetin taşeron işçilere özellikle kadro vermediğini, sorunlarını çözmediğini belirtirken, AKP’nin taşeron işçilerden siyasi rant sağladığını, işçileri işten çıkarma tehdidiyle seçimlerde mitinglere katılmaya zorladığını söyledi.
EMEKLİLERE PROMOSYON
Müezzinoğlu, promosyon konusunda ise emeklilere açıklayabilecekleri düzeyde bir rakamın oluşmadığını, gerekli bilgileri Başbakan Yıldırım’a sunduklarını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, konuşmasında yılbaşında yeni zam beklenen asgari ücrete ilişkin olumlu sinyal vermedi. “Asgari ücretin bugün geldiği noktadan mutlu musunuz derseniz değilim. Ama bunu şuraya çıkaralım derseniz bunun da mümkün olmadığını söylemek durumundayım” dedi.
ERKEN EMEKLİLİKTE KAPI KAPANDI
Mehmet Müezzinoğlu, Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşmelerinde yaptığı açıklama ile, emeklilikte yaşı bekleyenlere tüm kapıları kapattı. Müezzinoğlu, “Emeklilikte yaşa takıldığından bahsedilen kesimin erken emekli edilmesinin sisteme getireceği ek maliyetin 400 milyar TL olduğu ve bu maliyetin son tahlilde somaki nesillerin sırtına yükleneceği unutulmamalıdır” dedi.
2000 SONRASI İÇİN İNTİBAK YOK
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakam Mehmet Müezzinoğlu, intibakın, sırf farkh tarihlerde emekli olunduğu için farkh aylık hesaplama sistemlerinden oluşan aylık farklılıklarının giderilmesi olduğunu söyledi. İntibak düzenlemesinin kapsamının kurum tarafından yapılan detaylı incelemeler sonucu tespit edildiğini ifade eden Çalışma Bakam, “2000 yılından sonra emekli olup kapsam dışında kalanlar için intibak uygulaması söz konu^ değildir” diye konuştu.