30 KASIM 2015 PAZARTESİ 11:33

MESLEKLER VE KARİYER

4C kadro talebi ve 4/C ile ilgili gerçekler [1660] haberi

Kamuda, Kanun Maddesinden dolayı 4C olarak bilinen, geçici işçilerin kadro talebi devam ederken 4C ile ilgili gerçeklerde şöyle; Halen bu statüdeki geçici personel sayısı 23.666 kişidir. Hükümet, bu yıl satmayı planladığı kurumlann işçileri için 47.000.

Dünyada hiçbir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratamaz. – Nietzsche

2015-11-30 3:48 - Sükûtun da sesi vardır. Fakat onu duyacak yürek lazım. Şems-i Tebrizi ♎

Kamuda, Kanun Maddesinden dolayı 4C olarak bilinen, geçici işçilerin kadro talebi devam ederken 4C ile ilgili gerçeklerde şöyle;
Halen bu statüdeki geçici personel sayısı 23.666 kişidir.
Hükümet, bu yıl satmayı planladığı kurumlann işçileri için 47.000 kişilik 4-C havuzu yarattı. Satılacağı açıklanan diğer kurumların işçileri ile beraber, 2015 yılında 4-C statüsündeki geçici personel sayısının 80 bine çıkanlacağı söylenebilir.
4/C, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 4. maddesine eklenen C bendinde tarif edilen ve adına “geçici personel” denilen çalışma biçimidir. Bu statü, adı üstünde “geçici personeldir.
Satılan kurumlann satışından sonraki altı ay içinde başvuran ya da 6 ay içinde işten çıkarılan işçi, bu statüye kaydınlır. Uyanık bir işverenin 6 aydan bir gün sonra bile, bir bahane ile işten atması halinde, işçi tamamen işsiz kalacak, iş kaybı tazminatı için başvurma hakkı bile olamayacak.
Satılan kurumun işçisi, Mİlli Eğitim ve Adalet Bakanlığı ile Valilik ve Emniyet Genel Müdürlüğünde görevlendirilir. Satışı yapılan işletmenin olduğu ildeki bu kurumlarda iş yok ise, herhangi bir vilayetteki bu kurumlara görevlendirilir.
Yeni işyerinde işçinin eski kıdemi, eski tecrübesi yok sayılır. Amirinin vereceği herhangi bir işi yapmak zorundadır
İşçi, yılda 11 ay 28 günlük sözleşmelerle çalıştırılır. Sözleşmesini yenileme yetkisi, işyeri amirine aittir. Sözleşmesi yenilenmez ise, işi bitmiştir.
4/C statüsüne geçen işçinin, sendika üyeliği son bulur, toplusözleşme ile yararlandığı bütün haklannı kaybeder
Geçici personel, işçi sendikasına üye olamaz, dayanışma aidatı vererek ya da başka bir şekilde, o işyerinde yapılacak toplusözleşmeden yararlanamaz. Memur sendikasına üye olma hakkı vardır.

4/C statüsündeki geçici personel, mesai saatinin dışında da olsa, gelir getirici başka bir işte çalışamaz.
İlköğretim mezunu, iki çocuklu, eşi çalışmayan geçici personelin maaşı her türlü ödeme ile birlikte toplam 1.528 lira 64 kuruş, lise mezununun maaşı 1.640 lira 3 kuruş, yüksek öğrenim mezununun maaşı 1.750 lira 5 kuruştur.
Geçici personele başkaca bir ödeme yapılması, sözleşmesine bu amaçla eklemeler yapılması, yasa ile engellenmiştir.
Yıllık ücretli izin süresi, her ay için 2 gün olarak hesaplanır. Yıllık 22 gündür.
Yaşlılık veya malullük aylığına hak kazandığında işine derhal son verilir ve bir daha sözleşme yapılmaz. ? Geçici personel ayda en çok 50 saat fazla mesai yapabilir. Fazla mesai ücreti devlet memurlan ile aynıdır.
4/C statüsündeki geçici personel, yerinden yurdundan kopanlıp gönderildiği ilde, çocuğunu yeni bir okula kaydetmek, ev kiralamak, yeni bir çevre yaratmak ve asgari ücretin bir miktar üzerindeki maaşla ev geçindirmek zorundadır.
4/C’li, amirleri ve diğer personel tarafından sürekli horlanma ve aşağılanmayla karşılaşır.
Bütün hakları gasp edilerek 4/C’ye sürülen yüzlerce işçinin ailesinde facialar yaşandı. Yuvalan dağıldı. Yüzlerce boşanma oldu. Tespit edilebilen 7 işçi, bu zor koşullara dayanamadı, canına kıydı. İşçi arkadaş, santralına, madenine sahip çıkmazsan karşılaşacağın bunlar olacak. ‘Haberimiz yoktu, bilmiyorduk’ deme.”

Kaynak: Aydınlık Gazetesi / Mehmet Akkaya

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. kağızmanlı diyor ki:

  ben oy vermem hep yalan 2004 ten beri kadro verecek hala gelmedi galiba aya gitti bizim kadro insanları kandırmayın yazıktır hayelleri yıkmayın akp sizi ALLAHA havale ediyorum

  (2)
 2. 4c li diyor ki:

  seçilince kadro vercekler. şimdi baştayken kadro verseniz olmuyomu. verin kadroyu. yarın savaş çıkmıycagı bile belli değil. hükümetin ne olacağı belli değil. hazır fırsat varken yediğiniz hakkımızı verin.

  (0)
 3. Köle diyor ki:

  Haram olsun verdiğimiz oylar…

  (0)
 4. as diyor ki:

  arkadaşlar bunların adaleti sınırlıdır.boşuna 4/c kadro müjdesi haberlerine bakmayın.oyunuzuda düşünerek atın .

  (0)
 5. Anonim diyor ki:

  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan Bu 4/C Sorunu el atmanızı Bekliyoruz saygılarımla

  (1)
 6. ercan yetkin diyor ki:

  4/c işçilerine niye kadro gelmiyor

  (4)
 7. Anonim diyor ki:

  yıllarca uyuttunuz…. ve yinede durmak yok yola devam… haaa hangi yol çok merak ettim

  (2)
 8. Anonim diyor ki:

  allah belanızı versin

  (0)
 9. sevcan kaya diyor ki:

  Ak Parti klasiği

  (2)
 10. misafir diyor ki:

  2005/ 20 nisan itibarıyla kadro bekleyen ve bir türlü gerçekleşmeyen yasa yüzünden maddi sıkıntılara düşen 657/4celer önce aiilelerinden sonrada intihara teşebbüs etmişlerdir yeni yüzyılda dünyanın hiç bir yerinde böyle kölelik yasası görülmemiş duyulmuş bir şey değildir ilgilileri bu insanlık ayıbını telefi etmeleri için yüce türk milleti adına binlerce 657/4celi aillerine sosyal destek onurlu bir yaşam için göreve davet ediyoruz ne mutlu türküm diyene

  (5)
 11. Anonim diyor ki:

  4 c li personele yapılan bu zulume kim dur diyecek

  (5)
 12. 4/c li manisa diyor ki:

  Daha dün seçim arabalarında ak partiye oy diye dolaşırken şimdi sana oy vermesinler diye bütün akrabalarımı dolaşıyorum.

  (27)
 13. Anonim diyor ki:

  yeter artık tayyıp bey gelınde siz geçinin bu maaşla madem özelleştirdiniz ekmek kapımızı gelinde bunu siz izah edin çocuklarımıza istediklerini alamıyoruz oysa ki hep sizi savundum ama artık isyan ediyorum size bize elimizden aldıklarınızı geri verin 4c

  (4)
 14. 4c diyor ki:

  akp olduğu sürece kadro falan yok

  (5)
 15. 4c mağduru diyor ki:

  Yok kardeşim yok bu adamlar kadro felan vermez 5 senedir bu mücadele devam ediyo kendilerine 700 tl zam yaparken külfet olmuyo bize gelince külfet oluyo ne desem az gelir

  (5)
1 3 4 5
MESLEKLER VE KARİYER kategorisinden en son haberler