İşte size Astsubay nedir sorusunun gerçek cevabı

Emekli Havacı Astsubay olduğunu belirten bir vatandaş astsubay nedir sorusuna cevap veriyor:

“Astsubay; cahildir, zaten lise mezunudur, halkın fakir sınıfından gelir, her an döneklik yapabilir, her sözü yalan olabilir, para için her şeyi satabilir, subayların doğal düşmanıdır, zaten 11 ayda kabak bile olmaz”.

Bu görüşler yıllardır bu mesleğin içinde bize subayların hissettirdiği, her an yaşatılan “ sen bizim kölemizsin” kurulmamış cümlesinin fiile dönüşmüş, yüreğimize oturmuş halidir.

Koca bir ülke düşünün ki, ordusunun çok önemli bölümünü teşkil eden, askere giden çocuğuna ağabeylik, babalık, psikolojik danışmanlık, komutanlık yapmış, cebine harçlık koymuş bir zümreyi hep hakir görüyor. Gardiyana seslenir gibi “Başefendi” diyor.

Onun yanında “ Başçavuşun eşeğimi osurdu” diyor.

Ülkenin film ve dizilerde bile hep, hamal tadında aptal, paçoz, kafasız laf anlamaz asker rolü astsubayın; Yakışıklı, zeki, kızların sevgilisi rolü hep subayın.

Herkes maaşının azlığını ‘’başçavuş 2000 lira alıyor yahu. ‘’ diye başlayan cümlelerle ifade ediyor.

Gelelim astsubay nedir? Sorusunun gerçek cevabına.

Bu cevabın tatminkâr olması için bir astsubay nasıl yetişir, ne işe yarar, dünyadaki meslektaşlarının durumu nedir gibi ara başlıklarla anlatmaya çalışalım.

Örneğimiz f-16 uçaklarını uçuran bakım personeli birastsubay olsun ve bakalım bu adam nedir? Ne biliyor?.

Bir havacı astsubay, meslek lisesi mezunu olduğu için harp okulu sınavlarına alınmamış ama askerliğe gönül vermiş bir Türk evladı Türk’tür.

Bir subayın öğretmenin, köylünün veya bir esnafın kardeşi veya oğludur.

Bu oğlan çocuğu ortalama 20.000 kişinin girdiği sınavda ilk 500 içerisinde dir.

Aslına bakarsanız, mühendislik okuyacak puanı da vardır ama parası yok. Sınavı geçer sağlık raporunu alır okula başlar.

* 11 ay boyunca kendince bir sürü zorlukla boğuşarak hava sınıf okulunu tamamlar. Rütbeyi takar ilk maaşını alır ama kimliğini almak için bölük subayının kaprislerine de katlanmak zorundadır.

* Sırada lisan okulu var 9,5 ay üst düzey İngilizce eğitim alır. Başaramaz ise rütbe kaybeder.

* 3 ay havacılık elektroniği eğitimi alır.

* 6 ay tamamen İngilizce olmak şartıyla F-16 teknik eğitim merkezinde uçak sistemleri eğitimi alır.Başaramaz ise rütbe kaybeder.

* Göreve başlar başlamaz çıraklık başlar bunun akademik bir tarafı yoktur.

* Görevin ikinci yılında adına Görev Başı Eğitimi denen 1 yıllık ilk dilim eğitim başlar. Branşa göre ortalama 8 ders kitapla çalışıp, uçakta uygulayarak eğitimi tamamlanır. Geçme notu 70 dir.

“ESOGÜ Makine Mühendisliği bölümü Termodinamik dersi geçme Notu 2010-2011 de 21 idi.”

* Görev Başı Eğitimi terfiden sonra diğer seviyeye taşınır bu seviyede 1 yıl sürer aynı şartlar geçerlidir. Geçme notu hep 70 dir.

* Üst çavuş olmuştur artık astsubayımız sıra astsubay oryantasyon kursu adı altında aşağılanmış bir akademik eğitim başlar.

Davranış bilimleri, anayasa hukuku vb. dersler alır astsubayımız ve geçme notu hala 70 dir.

Diğer kısa eğitimleri ve kişinin kendi adına devam ettirdiği lisans eğitimlerini göz ardı ederek bir toplama yapalım.

11 ay + 9,5 ay+3 ay+ 6 ay+12 ay+12 ay+12 ay = 65,5 ay

TIP FAKÜLTELERİ DIŞINDA BU KADAR EĞİTİM VEREN BİR ÜNİVERSİTE BİLİYORMUSUNUZ?

VE BU ASTSUBAY HALA LİSE MEZUNUDUR.

Nedeni çok açık subaylara verilen mühendislik diplomaları ona verilmiyor, bu okullar, akademik olarak tanınmıyor.

Gelelim bu adam nasıl çalışır, ne işe yarar.

* Branşına göre atölyesinde sabah 8.00 da işe başlamak niyetiyle yatağına yatar.-Niyetiyle dedim çünkü genelde o saatte gidemez hep erken mesai vardır- 5:00 daha uygun çalışma sistemine.

5:00 da o gün uçacak uçakların uçuş öncesi bakım ve kontrollerini yaparak başlar. Her yaptığı işi uçak formuna ve bilgi sistemine kaydeder. Uçağın uçuşuna 45 dakika kala uçak başında pilotu beklemeye başlar.

Pilotun uçağı teslim alışına kadar ( tabi morali bozuk veya bir problemi varsa almaz ) bekler.

Teslim edince -bir kenarda, eğer sorun çıkarsa pilot danışsın diye- kalkışa kadar, uçak yanında yüksek gürültü ve egzoz gazı içinde nefes almaya çalışarak bekler.

* Uçağın dönüşünü diken üstünde bekler.Bir bardak çay zehir olabilir çünkü. Eğer uçak düşer veya ciddi bir arıza meydana gelirse suç hemen ona yıkılacaktır.

* Uçak tek parça indiğinde hemen debrifing salonunda pilotlarla uçuş sonu kritik ve arıza tespit mülakatına katılır.

Pilotla astsubay arasında pazarlık sürer… Arızaya karar verilirse yeni bir tipe bürünürastsubay; ABD nin ürettiği 30 milyon dolarlık uçağın tamamen İngilizce olan teknik kitapları ile arızayı çözer faaliyetini bildirir. Raporları düzenler ama imzası para etmez konuyla hiçbir ilgisi konu hakkında bilgisi olmayan, genellikle sözleşmeli bir makine mühendisi teğmen imzalamazsa olmaz.

* Gün bitmedi daha gece uçuşu var…

Aynı işler tekrar tekrar yapılır.. ne zaman eve gider biliyor musunuz? İş bitince. Bazen 23.00 de bazen sabah 4.00 de hiç belli olmaz.

* Amerikan ve Avrupa hava kuvvetlerinde 2-3 branşın yaptığı iş birkaç astsubay tarafından hem kaliteli, hem güvenli hem de özverili olarak yapılır. Türk Hava Kuvvetlerinde bunu sadece O bilir, birde Allah.

Bakalım ömrü böyle geçen astsubay neyle beslenir.

Havacı teknisyen astsubayın yemek saati yoktur. Ne zaman boş kalırsa, ne bulursa, (subay tabiri ile) kendi imkânları ile (ki genelde imkân olmaz) halledecektir yemek sorununu.

Geçim kaynakları ( maaş tabiî ki) :

Birkaç gün önce Fatih Altaylının “Teke Tek” programında Sayın maliye Bakanımız vardı. Bakana sordular “neden Astsubaylara zam vermediniz” diye.. Bakan cevap verdi, teğmen maaşlarını ikiye katladık ya diye..

Sayın Bakan Teğmeni astsubay zannediyor veya konuyu geçiştirdi, bilemiyorum.

Bir gerçek var ki; bir astsubay sadece Türk ordusunda liyakat sistemi ile terfi edemez, ettirilmez. Yani üstün başarı gösterip kuş tutsa bile yine astsubay olarak kalır.

Her yıl açılan subaylık sınavlarında tam not alsa bile general tanıdığı yok ise terfi imkânsızdır. “Bu cümle şu anlama geliyor, Genelkurmayın uyguladığı yarbay ve üstü, binbaşı ve üstü rütbelere uygulanan zamları bir astsubay asla alamayacak. fakat her teğmen sonunda o rütbeye gelecek ve alacak” bu bir hile değimlidir?.

*Komutanlık tazminatları –KOPMKARSU- kısa adlı komutanlık ve karargâh subaylığı kursu alanlara veriliyor yani başarı gerektiriyor dedi Sayın Bakan. Atladığı bir şey var; tüm subaylar bu kursu alıyor ve bu tazminatı 285 tl den başlayan rakamlarla hak ediyorlar. Astsubaylarda ise tüm ülkede sadece 118 kişinin alabildiği bu tazminatla kamuoyu ve astsubaylar kandırılmaya çalışılıyor.

Her albay general olacakmış veya devlet bunu taahhüt etmiş gibi 2 yıl albay kalan, General gibi emekli olmaya hak kazanıyor, aldıkları emekli maaşı yaklaşık 4000 tl yani görev maaşının neredeyse %90 ı.

Astsubay emekli olunca üsteğmen maaşının yarısından daha azı ile, yani 1250 ile 1700 tl arası maaşla emekli oluyor kaç yıl çalıştığı hiçbir şeyi değiştirmiyor. “Bir astsubay SGK ya albayın yarısından daha az mı pirim ödüyor merak ediyorum”

SOSYAL ORTAM VE OLANAKLAR..

TSK lojman, orduevi sosyal tesislerin tamının %55 inin kullanım hakkı subayların, geri kalan %45 diğer kesimlerindir. %55 lik dilim birinci sınıf donanımda ve 5 yıldız hizmet sunarken diğer kalanlar aynı paraya 3. Sınıf hizmet almaktadırlar. Subay lojmanları asansörlü ısı yalıtımlı klimalı, diğerleri çürük bakımsız.

Yemek salonları tamamen subay ve astsubay olarak ayrılmış ve garsonlar bile rütbeye göre hizmet vermektedirler.

Yurt dışı görevlerde bile subaylar otelde astsubaylar çadırda kaldılar.

Pakistan ordusu bile şaşırmıştı bizim albaya ‘’ ben astsubaylarla aynı yerde mi yatacağım? ‘’ diye sorduğunda.

Subay eşlerine hanım efendi, Astsubay eşlerine yenge denir. Rütbe aynen kadınlarda ve çocuklarda da geçerlidir.

Restoranlarda komutan yemek yiyorsa astsubay adım atamaz, maazallah iştahları kaçar. Kapıcılar bile ayrımın farkındadır lojmanlarda daha ne anlatalım bilmiyorum.

EMEKLİLİK…..!

Subaylar emekli olunca 4000 Tl. gibi (astsubayın görevde bile göremeyeceği) bir maaş alır, üstüne üstlük Oyak kuruluşlarında, çoluk çocuk hep birlikte yüksek maaşla yeniden çalışmaya başlarlar. Türk hava kurumunda ciddi maaşlarla yöneticilik yaparlar.

Astsubay emekli olduğunda ise 30 yıl dayanabildiyse 1700 Tl. Değilse 1250 Tl. Maaşla ayrılır ve başlar iş aramaya. Hiç kimse bir astsubayı işe almak istemez çünkü yerleşik imaj, “bunlar cahildir, osuran eşekleri vardır”,adam ne yapacak servis, dolmuş, taksi şoförlüğüne başlar. Çalışmaya devam eder ki, albay gibi yaşatabilsin ailesini.”