Hurda Teşvik Paketi Hurda İndirimi 2016 Yılında-8

Meclisin 2015 yılında yürürlüğe soktuğu Torba Yasası ile gündemlere tekrardan gelen Hurda Araç Yasası 2016 tarihinde yürürlüğü girecektir. Daha öncelerde 2002 yılında yapılmış olan uygulama hurda araçların trafikten kaldırılmasını sağlamış trafikte olan araçların daha modelli...

Hurda Teşvik Paketi Hurda İndirimi 2016 Yılında-8

Meclisin 2015 yılında yürürlüğe soktuğu Torba Yasası ile gündemlere tekrardan gelen Hurda Araç Yasası 2016 tarihinde yürürlüğü girecektir. Daha öncelerde 2002 yılında yapılmış olan uygulama hurda araçların trafikten kaldırılmasını sağlamış trafikte olan araçların daha modelli olması yönünde adımlar atılmıştı. 07-05-2016 Cumartesi Güncellenen Haberimiz Hurda Araç Yasarı Hakkında bilgi içermektedir.

2016 tarihinde tekrardan uygulanacak olan uygulama 20 yaşını geçmiş araçlarınız için geçerli olacaktır. Aracınızı ruhsatını ile birlikte götürüp trafikten men edebileceksiniz. Bunun yanında tabiki Hurda Araç Desteği alacaksınız. Aracınızın modeli markasına göre değişen destek nakit alımlarda 12.000 Türk lirası ramalarına kadar çıkabilecek. En düşük destek primi ise 4.000 Türk lirası olarak görülecektir. Bu desteğinizi isterseniz nakit isterseniz yeni alacağınız aracın vergisi karşılında kullanabilirsiniz. Nakit almazsanız yeni aracınızın vergisinden düşülecek ve yeni bir araç alma sıkıntısı çekenler için koalylık sağlanacaktır.

Ticari araçlarınız binek araçlarınız ve hafif ticari sınıfına giren araçlarınız 2016 yılında başlayacak olan bu sisteme dahildir. Yasa tam olarak yürürlüğe girdikten sonra müracatınız ile işlemleriniz yapılarak aracınız alınacaktır. Bu uygulama ile trafik üzerinde seyir eden risk teşkil edebilecek araçların trafikten men edilmesi, can ve malkaybı yaşanma risklerinin azaltılması hedeflenmektedir.

2002 yılında yapılmış olan beznzer uygulama eski araçların bir anda zamlanmasına sebep olmuştu. Yeni araba almak isteyen fakat bütçesi yetmeyeneler değerinden biraz daha fazla vererek 20 yaşından büyük aralar almış ve bunları Hurda Yasası ile yeni alacakları arabaların vergisinden düşürmüşlerdir. Böylelikle daha ucuza sıfır araba sahibi olmuşlardı. Günümüzde de hurda araçlar piyasası bir anda hareketlenmesi ve fiyatlarının artması gözlemlenebilir.

Hurda Araç Yasasından faydalanabilmeniz için aracınızın 20 yaşından büyük olması trafikte kayıtlı olması son muayenesinin yapılmıs olması üzerine kayıtlı borcunun olmaması gerekir. Bu durumlardan muaf olan araçlarınız içinde bulunduğumuz yıl içerisinde tekrardan çıkacak olan yasa dahilinde Hurda statüsünde sayılacaktır. Yukarıda yazan şartnamelerden bir tanesinin bile olmayışı aracınızın bu sınıfa girmesine engel olacaktır. Zorunluklarınızı acilen yerine getirerek böyle bir düşünceniz varsa aracınızı bu yasaya dahil edebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

Vatan şehitleri için mevlit okutuldu Almanya’da ‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’… Eskişehir’de Erkan Zengin coşkusu Rising Star 4. bölüm tanıtımı yayınlandı! Demokrasi Nöbetine Vali Şahin de Katıldı Twitter net kar ve gelirini açıkladı