23 AĞUSTOS 2014 10:29
Hurda Teşvik Paketi Hurda İndirimi 2014 Yılında
Hangi Hurda araçlar yasa kapsamına giriyor? Hangi Hurda araca ne kadar ücret ödenecek? Hurda araç yasası nedir? Hurda araç yasası ne zaman çıkacak? Hangi araçlar yasa kapsamında? ...


Hangi Hurda araçlar yasa kapsamına giriyor? Hangi Hurda araca ne kadar ücret ödenecek? Hurda araç yasası nedir? Hurda araç yasası ne zaman çıkacak? Hangi araçlar yasa kapsamında?

İsteyene nakit, isteyene vergi indirimi sağlayan teşvik paketi geliyor Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları ile gündeme gelen ve 20 yaşın üzerindeki araçların trafikten çekilmesini öngören teşvik paketinin ayrıntıları netleşti. Star Gazetesi’nin haberine göre, ekonomi bürokrasisi, hurda araçlarının trafikten çekilmesi amacıyla, vergi indirimi ve nakit desteğini içeren iki alternatif hazırladı. Buna göre, hurda aracını verip yerine yeni araç almak isteyenlere, vergi indirimi getirilmesi öngörülüyor. İkinci olarak, hurda aracını teslim edip bunun karşılığında nakit olarak ödeme yapılması gündemde. Böylece, hurda araç sahiplerine çift yönlü bir teşvik getirilmesi söz konusu olacak. Alternatiflerle ilgili çalışmalar ise ay sonunda üç bakanın katılımı ile yapılacak hurda zirvesinde ele alınacak.
Bununla ilgili çalışmalar mutlaka vardır. Hangi dönemde devreye gireceği kararını ben tek başına veremem. İlgili arkadaşlar yapılan çalışmaların sonucunda çalışmaları açıklar. Hurda teşviki ile traktör Tarım Bakanlığı alanında, kamyon ve otobüsçülerle ilgili Ulaştırma Bakanlığı alanında, otomobil ile ilgili sorumluluk bizim bakanlığımızda. Biz bu noktada farklı bir ihtiyaç oluşması durumunda farklı adımlar atabiliriz. Şu andaki kararımız hazineye ek bir yük getirmeden sektörün ve bakanlığın kendi imkanları ile mekanizmayı çalıştırmasıdır. Maliyedenyeni bir kaynak isteyerek şu anda hurda teşviki oluşturmayı Sayın Bakanımız ve Başbakanımızla istişare ederiz” şeklinde konuştu.

500x364xr2pbw6.jpg.pagespeed.ic.AJjfCVc5pm[1]

Hurda teşviğine ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Işık, “KOBİ’lere teşvik ile ilgili hükümetimizsürekli KOBİ’lere teşviki gündemde tutan bir anlayışa sahip. Biz daha iyisini nasıl yaparız diye gündem yapan bir iktidarız. Gerektiği anda gerekli adımların atılacağına hiç kimsenin tereddüdü olmasın. Ama takdir edersiniz ki somut adımlar atma noktasında açıklamalar koordinasyon içerisinde yapılır.

20 YAŞIN ÜZERİNDEKİ ARAÇLAR
Kamu kurum kuruluşları ve otomotiv sanayi temsilcileri katılımı ile yapılan çalışmalarda özellikle20 yaşın üzerindeki aracını teslim edenlere belli bir nakit desteği, ikinci el araç alımında kredifaiz desteği gibi birtakım destek unsurları üzerinde durulduğu vurgulandı.

500x374xb-113396-hurda_araba.jpg.pagespeed.ic.NrQU_UNk8f[1]

Ancak buuygulamanın genel hatlarının 2014 yılı içinde netleştirilmesinin planlandığı açıklandı.

SADECE BİNEK ARAÇLAR!

Yine yapılan çalışmalarda genel olarak hurda teşvikinin ‘binek araçlara’ verilmesi  üzerinde durulduğu belirtildi. “Bunun yanı sıra, bahse konu hurda teşviki uygulaması sırasında diğer ilgili Bakanlıkların da sorumluluk paylaşımı olacaktır” denildi. Binek (Mı kategorisi) ve hafif ticari (Nı kategorisi) araçların hurdaya ayrılması, bu araçların geri dönüşümlerinin nasıl sağlanacağı, bu geri dönüşümü yapacak kuruluşların taşıması gereken şartlar gibi kuralların “Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Yönetmeliği” ile belirlendiği anımsatıldı. Türkiye genelinde hurda araç alımı yapma konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izinli, 700 tane ömrünü tamamlamış araç teslim yeri; araç arındırma ve söküm işlemlerini gerçekleştiren 87 geçicidepolama alanı bulunduğu vurgulandı. “Bu tesislerden 8 tanesi aynı zamanda araçlardanmalzeme geri kazanımı gerçekleştiren entegre işleme tesisidir” denildi.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. alsan diyor ki:

  hiç kimse aramıyor ben muhalefet partisinden3 5 kişi aradım sizde arayın torba yasa görüşülüÇek orada dile getiririm dedi sizde destek verin hem muhalet hemde iktidar partisini araşak güzel sonuç alırız

 2. Ebubekir diyor ki:

  Arkadaşlar elbette iş siyasilerde bitiyor fakat o kadar Şehir şehir mitingler oldu hiç bir mitingde hurda teşviki ile ilgili afiş yoktu, Şehirlerimizi gezen Milletvekillerimize o zaman derdimizi anlatabilirdik, tren kaçtı artık.

 3. osman diyor ki:

  arkadaşlar hurda teşvik için milletvekilleri ve özellikle muhafetten milletvekillerin TBMM telefon ve biliyorsanız cep telefonlarını arayalım şu anda bedelli bekleyenler böyle yaptı ve sonuç alıyorlar bizde böyle yapalım birde haber proğramlarında tvit ve mail okuyan gazetecileri arayalım inanıyorumki olumlu ve olumsuz bir sonuç alırız

 4. Hakan diyor ki:

  11.08.2014 tarihinde Bimer den gelen dilekçeme verilen cevapta çalışmalar devam ediyor yakın zamanda kamuoyuna bilgi ve detay verilecek şeklinde.( Hurda araçlara yapılması planlanan teşvikle ilgili Bakanlığımız koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarca yürütülen çalışmalar devam etmekte olup, sonuçlandığı takdirde kamuoyuna bilahare duyurulacaktır.)

 5. Bekir diyor ki:

  Eğer bu hurda teşviği çıkar ise her T,C kimlik sahibine bir hak tanınmalı ve hurda belgesi 6 ay geçerli olmalı diğer türlü suistimal ve yığılma olur, tabiki son sözü yetkiler verir,

 6. ali diyor ki:

  bimere şikayet edin

 7. Hayalci diyor ki:

  Tamamen hurda beklentisi boş yapamazlar, mümkün değil.

 8. REŞİT diyor ki:

  2SENEDİR BEKLİYORUM NE YASAYMIŞARKADAŞ ARACIYAPTIRAMIYORUM BUNLAR GARİBANIDÜŞÜNMÜYORLAR

 9. Tahir diyor ki:

  Geçen yıl en geç 2014′ün ilk yarsında( Haziran da )netleşeceği söylendi,şimdi 2014 yılında çözülecek deniliyor,cumhurbaşkanlığı seçiminden önce olursa olur yoksa unutun siz bu hurda indirimini.ikibıçuk yıldır milleti öyle yada böyle kandırdılar işte.bir gecelik iş halbuki.

 10. tekin diyor ki:

  arkadaşlar net ve kesin tarih bilen varmı ne zaman bu hurdaları alaçaklar lütfen bana bilgi vere bilirmisiniz 05074378719

 11. Mustafa diyor ki:

  Arkadaş Anlamadığım Nokta Şu Ki Devlet 90 Model Tofaşa 5000 Verecek Ama Avrupa Olupta 90 Model (mazda, Bmw,v.b.) Olunca Yine 5000 Verecek Burda Bi Haksızlık Var Bu Araçlar Zaten 7000 ‘nin Üzerinde.!!!

 12. ibrahim diyor ki:

  Aynen benimde 92 model sahin var piyasada fiyatı 3000 tl diyor araba yürümüyor yardim sart yada devlet desteği kredi ceksen 15000 e 5000 faiz yapiyo devletin ayibina bak

 13. Ebubekir diyor ki:

  Yasa çıkması için birlik olalım dernek kuralım başvuruda bulunalım, kimse sesimizi duymuyor.

1 16 17 18

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek ekonomi kategorisinden en son haberler

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar