25 NİSAN 2014 CUMA 08:57
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-6 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-6
Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-14 Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-14
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-16 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-16
ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-14 ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-14

Hükümetten yeni kadro talebi geçici orman işçileri kadro talep ediyor

Orman işçilerine kadro “Mevsimlik orman işçileri kadroya alınacak mı?” sorusuna  Bakan Eroğlu, “Bizim işimiz mevsimlik. Orman geliriyle harcama yapıyor. Orman teşkilatı mevsimlik olarak kalacak” cevabını verdi. Orman İşçileri olarak “5620 Sayılı Kanundaki 5 ay 29[...]

Orman işçilerine kadro

“Mevsimlik orman işçileri kadroya alınacak mı?” sorusuna  Bakan Eroğlu, “Bizim işimiz mevsimlik. Orman geliriyle harcama yapıyor. Orman teşkilatı mevsimlik olarak kalacak” cevabını verdi.

Orman İşçileri olarak “5620 Sayılı Kanundaki 5 ay 29 günlük çalışma sınırının kaldırılarak, bir takvim yılında asgari 10 ay çalışmamızın önünün açılmasını istiyoruz”

Öz Orman-İş Sendikası Isparta Bölge Başkanı ve Hak-iş Isparta İl Temsilcisi Süleyman Atasoy 5620 sayılı yasadaki 5 ay 29 günlük sınırın, yangınla mücadele ve ormancılık faaliyetleri yönünden kaldırılması, sorunun kısa vadede çözülmesini sağlayacaktır” dedi. Atasoy Ayrıca Orman Teşkilatımızda daimi işçi olarak çalışma fırsatını verecek yasal düzenlemenin yapılmasını, bu yapılıncaya kadar da, 5620 Sayılı Kanundaki 5 ay 29 günlük çalışma sınırının kaldırılarak, bir takvim yılında asgari 10 ay çalışmamızın önünün açılmasını teşkilatımızda hizmet veren 7602 mevsimlik işçi arkadaşımız adına arz ve talep etmekteyiz” şeklinde konuştu.

Öz Orman-İş Sendikası Isparta Bölge Başkanı ve Hak-iş Isparta İl Temsilcisi Süleyman Atasoy açıklamada ” 21 Nisan 2007 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 5620 sayılı Kanunla, kamuda çalışan 218.000, Orman Genel Müdürlüğü’nde ise yaklaşık 14.000 işçiye kadro imkânı sağlanmıştı. Yasa yürürlüğe girdiğinde, 2006 yılında 6 ay ve daha fazla çalışan mevsimlik işçiler daimi işçi statüsündeki kadrolara atanmıştı. Yasa metninde, kamuda mevsimlik ve kampanya işleri için 1 takvim yılında, 6 aydan az olmak üzere mevsimlik ve kampanya işlerinde usulüne uygun vize edilmiş kadrolarda geçici işçi çalıştırılabilmesi imkânı da muhafaza edilmişti. 6831 sayılı Orman Kanunu, 1 Haziran ile 31 Ekim arasını orman yangınları yönünden riskli dönem olarak düzenlemiş, azami güvenlik tedbirlerinin alınmasını yasal zorunluluk olarak öngörmüştür.

Yasada orman yangınlarıyla mücadele faaliyetleri de mevsimlik kampanya işi kabul edilerek, vizeli geçici/mevsimlik işçilerin çalıştırılmasına 6 ay üst sınır konulmuştur. Kanımızca yasadaki bu sınırlama, ormancılık faaliyetlerinin bütünü düşünülmeden, sadece yangın mevsimi dikkate alınarak getirilmiştir. Ormancılık işkolunda yürütülen işler, sanki pancar, tütün ve çay işçiliğinde olduğu gibi kampanya dönemiyle sınırlı varsayılmıştır. Ormancılık faaliyetleri sadece yangınla mücadeleden ibaret olmayıp, yılın 12 ayında devam eden bir süreci ifade etmektedir.

Yangın sezonunda çalışan işçiler sezon sonunda işten çıkarılınca da işyeri kapanmamakta; temel ormancılık faaliyetleri devam etmektedir. Yangın mevsimi bittikten sonra, ormanda dikim işleri başlar. Dikim işleri bitince teraslama başlar. Teraslama bitince tüpleme işleri başlar. Tüpleme bitince tohumlama işleri başlar. O da bitince bakım işleri başlar. Sonra yine yangın mevsimi gelir. Diğer taraftan, ormandaki üretim faaliyetleri de devam eder. Dolayısıyla ormandaki işler, 12 ay boyunca kesintisiz sürüp gider. Yangın işçilerinin 5 ay 29 gün çalıştıktan sonra yapacakları temel ormancılık faaliyetleri vizesizlik ve 5620 sayılı Kanunun yasaklaması nedeniyle, taşeron firmalardan hizmet satın alınmak, ya da temel ormancılık faaliyetleri taşeronlar aracığıyla yapılmak zorunda kalınmaktadır. 5620 sayılı yasadaki 5 ay 29 günlük sınırın, yangınla mücadele ve ormancılık faaliyetleri yönünden kaldırılması, sorunun kısa vadede çözülmesini sağlayacaktır. Neredeyse üçte biri ormanlık alanlardan oluşan ülkemizin ormanlarım korumak üzere orman işletmelerinin, yangına daha etkin müdahale edebilmesi için, mücadele ekiplerinin sayısını artırması ve görev alanını daraltması gerekiyor. İşletmeler, bunun için yeni ekipler kurmaya çalışıyor.

Bu da daha fazla kadrolu işçiyi gerektiriyor. Orman Teşkilatımızın aldığı etkin tedbirler ve işçilerimizin özverili çalışmasıyla, orman yangınlarıyla mücadelede dikkate değer bir başarı elde etmiştir. Bu başarının elde edilmesinde, 2007′de 14.000 orman işçisine kadro verilmesinin de etkili olduğu, herhalde gözardı edilemez. Diğer taraftan Hükümetimizin aldığı tedbirler ile Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın üstün gayretleriyle ormancılık üretiminde de büyük bir artış meydana gelmiştir. Bu üretim artışında, işçilerin kadro sahibi olmasının da olumlu etki yaptığı muhakkaktır.

“KADROSUZ İŞÇİ SAYISI 7.602″

Atasoy 2007 yılında verilen kadroların ardından 7,602 kişinin daha kadrosuz olarak çalıştığının altını çizdi. Atasoy “2007′de bu yeni kadrolar verildiğinde, kadro alamayan orman işçisi sayısı 1.500′ün altına inmişti. Emekli olan kadrolu işçilerin yerine geçici işçi alınmasından dolayı, bugün kadrosuz işçi sayısı 7.602′ ye yükselmiştir. Ülke ormanlarının korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, her şeyin ötesinde bir ‘gönül’ ve ‘sahiplenme’ meselesidir. Tohum toplanmasından başlayıp, fidanların yetiştirilmesi, toprağın hazırlanması, teraslanması, fidanların dikilmesi, bakılıp büyütülmesi ve nihayetinde yangınlardan ve diğer tehditlerden korunması için, bu işleri yapanların, yaptıkları işle bir gönül bağının sağlanması kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.

Bu gönül bağı ve sahiplenme duygusunun gelişmesi, çalışan insanların, kendilerini yaptıkları işte ‘kalıcı’ olarak görmeleriyle yakından ilişkilidir. İşte ormancılık faaliyetlerinde ‘geçici’ statüyle hizmet veren işçilerimizin, daimi ve kadrolu olarak istihdam edilmesi, ülkemiz ormanlarıyla daha sağlam bir ünsiyet kurmamıza ve ormanlarımızı çok daha fazla sahiplenmemize yardımcı olacaktır. Orman işletmelerinin işlerinde süreklilik vardır. Orman işlerinde geçici işçilik olmaz. O yüzden, işçiler için daimi kadro olması gerektiğini savunuyoruz. Bu noktada, orman işletmelerinin döner sermaye imkânları, hâzineden ilave kaynak talep ettirmeyecek kadar yeterlidir.

“5 Ay 29 Gün Kaldırılsın, 10 Ay Olsun” Önerisi
Kadrolu işçilerimiz emekli olduğunda, kadroları İptal oluyor. Onların yerine, kadrosuz ve geçici işçi alınabiliyor. İşçilerimizin üçte biri yılın yarısında çalıştırılmadığı için, ormancılıktaki hizmetler aksıyor. Tohumu dalından toplayıp fidan yapan, sonra fidanı dikip ağaç yetiştiren, ağacı kesip ekonomiye kazandıran orman işçilerinin işi, bir bebeği hassasiyetle büyüten annenin sevgisi gibidir. Bunun ne demek olduğunu taşeronlar bilmez. Yangınları önlemede çok önemli olan dip temizliği ve alt dalların budanması gibi işlerin, yangın mevsimi gelmeden yapılması lazım. Hatta artık kış mevsiminde bile çok sayıda orman yangını yaşıyoruz.

Bu yangınları söndürecek eğitimli işçiler işsiz kalırken, çıkan orman yangınlarına köylüler müdahale ediyor. Ormanda işimiz sürekli, ama işçimiz geçici. Bu durumun düzeltilmesi gerekiyor. Nitelikli işçilerimiz yılın yarısında çalıştırılmadığı için ormandaki işler aksamaktadır. Şu anda 7.602 işçimiz kadro beklemektedir. Belediyeler ve özel idarelerdeki sözleşmeli memurlara kadro vermeye hazırlanan Hükümetimizin, orman emekçilerinin haklı talebini de karşılayacağını bekliyor ve umuyoruz. Saydığımız bu gerekçelerden dolayı, bizlere Orman Teşkilatımızda daimi işçi olarak çalışma fırsatını verecek yasal düzenlemenin yapılmasını, bu yapılıncaya kadar da, 5620 Sayılı Kanundaki 5 ay 29 günlük çalışma sınırının kaldırılarak, bir takvim yılında asgari 10 ay çalışmamızın önünün açılmasını teşkilatımızda hizmet veren 7602 mevsimlik işçi arkadaşımız adına arz ve talep etmekteyiz.

Belediyeler ve özel idarelerdeki sözleşmeli memurların kadro sorunu çözülürken, hükümetimizin biz orman işçilerini de mağdur etmeyeceğine inancımız tamdır “dedi.

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberahval.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 242 Warning: array_fill(): Number of elements must be positive in /var/www/vhosts/haberahval.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 252 Warning: implode(): Invalid arguments passed in /var/www/vhosts/haberahval.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 252

REKLAMLAR27 Cevap
 1. GECICI ORMAN İŞÇİSİ diyor ki:

  GECICI İŞÇİLERIN HALINDEN GEÇİÇİ İŞÇİ ANLAR 6 AY ÇALIŞ 6 AY SA YOKSULLUK ÇEK KIMSE 6 AYLINA İŞE ALMIYOR KIŞ GUNU ÇOLUK ÇOCUK AC SEFALET ÇEKIYOR YAZIK BU INSANLARA BAKANIM BIZIDE DUSUNUN GORUN BIZI ARTIK

 2. Anonim diyor ki:

  evt anladıkki yok bizlere 5 aya talim yarı aç yarı tok halden anlayanda yok TCDDY ve onun gibilere yazık duyun sesleriniartık………

 3. İŞÇİ diyor ki:

  ARTIK CEVAP CEVAPLAR BEKLİYORUZ KADRO YOK DİYE BİLİRSİNİZ.SAYIN YETKİLİLER AMA YETERKİ BİR AÇIKLAMA YAPIN CEVAP BEKLİYORUZ.

 4. Anonim diyor ki:

  4 aydan beri kira ödeyemiyorum artı çocuğumda da ciddi rahatsızlıklar meydana geldi ben artık çok yıprandım şu kadroyu verde borcumuzu ödeyelim çocuğumuza bakalım sokağa çıkacak yüzümüz olsun neden insanlar cinnet geçiyor neden kadına şiddet arttı neden kuyumcu soygunları arttı bide bu yönden düşünün allah aşkına

 5. Anonim diyor ki:

  artıkkk ailemlee we eşimle aramm acıldı işsizlıkkk yuzunden6 ay calıs 6 ay yat. iş blmakk kolay sanki. yeterr yaaartıkk ya iş weri yada tamame cıkarınn da basımızınn caresıne bakalımm.vicdan sızlatıyolarr resmennn

 6. Anonim diyor ki:

  GECICI ORMAN ISCILERINI NE OLUR GORUN….bu kapidan ekmek yiyen insanlarin 6 ay coluguyla cocuguyla ac ve sefil hallerini ne olur gorun.Baba olarak evlatlarinin gozunde, es olarak karisinin gozunde ne hallere dustugunu gorun bu insanlar evlerine ekmek goturememenin derdiyle ailelerinden kopuyor yuvalar yikiliyor.Allah askina artik yeterrr….

 7. İŞÇİ diyor ki:

  ÇALIŞMA BAKANIMIZ FARUK ÇELİK BİR AÇIKLAMASINDA MEVSİMLİK ORMAN İŞÇİLERİYLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ.AMA YAKLAŞIK OLARAK 9 AY KADAR OLDU AMA HİÇ SES SOLUK YOK NEDEN ACABA MERAK EDİYORUZ.SAYIN BAKANIM.BİZLER SONUÇTA EMEKÇİYİZ.BUNLARI SİZ BİZDEN DAHA İYİ BİLİYORSUNUZ.

 8. İŞÇİ diyor ki:

  KADRO KONUSUNDA SAYIN ÇALIŞMA BAKANIN AÇIKLAMA YAPMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

 9. KEREM diyor ki:

  EYER SİZ İNSANSANIZ BİZİ YANİ COLUK COCUĞUMUZU HİÇ KİMSEYE MUHTAÇ ETMEDEN DAİMA ÇALIŞARAK EKMEK PARAMIZI KAZAN MAMIZ İÇİN BİZLERİ BU DÖNEM KADROYA ALLAHIN İZNİYLE ALACAKSINIZ.BİZLERİN İŞSİZ KALDIĞI ZAMANLARIMIZI ÇOCUKLARIMIZA SORMANIZI İSTERİM.

 10. eray diyor ki:

  mevsimlik orman işçisi işsizmiş zor durumdaymış kimin umrunda herkesin tuzu kuru ödenek yok diye tuturmuşlar gidiyorlar hadi hayırlısı

 11. nevzat diyor ki:

  ben inanıyorumki başbakanımız bizi unutmayacak

 12. Anonim diyor ki:

  Kisin issizligin ne oldugunu nerden bilsin ki su bakani

 13. Anonim diyor ki:

  Su bakanı ne olacak işi gücü su orman ne bilmiyor ki adam su bakanı

  • turgut diyor ki:

   devlet size her ay veriyor düzenli maaş her imkan vr elinizde bizim gibi 5 ay 29 gün çalışan arkadaşlar 6 ay çlşsın çıksın iş var mı yok mu arasın bulamasın evinde huzuru var veya yok ben size hiç bişey demiyorum insan olsanız bizi en ii şekilde anlarsınz hiç biyerde söz hakkı vermiyrsnz birazdaha beklesin yaşı gelmşler emekli olmasın kulakları duymyr eli tutmyr havadan para alıyrlar haram HARAM..

   • Anonim diyor ki:

    işçi kadrosu vermeycekse başka kadro versin 4c 4b 4h 4k neyse versinde kadro ne olursa olsun arkadaş kışın iş bulamıyoruz 35 yaşındayım bu taştan sonra çıraklıkmı yapayım

 14. yalniz kurt diyor ki:

  Ben mevsimlik çalışmaktaym bize kadro yoksa ak partiyede oy yoook

 15. yalniz kurt diyor ki:

  Biz mevsimlik çalışmalara kadro yoksa ak latitudee oy yooook

 16. nurettin diyor ki:

  akp hukumeti öyle kibir geldiki size sonunuzu getirdiniz biz yaza çikanakadar uç bes borçlanalim siz paranizi koyacak yer bulamayin bisey istemiyoruz sizden yeterkı gidin

 17. Anonim diyor ki:

  öyle kibir geldiki bu hukümete sonunu getirdi paralarini saklayacak yer bulamıyolar biz yaza çikanakadar üç beslira borçlaniyoruz sizden bisey istemiyoruz yeterki gidin bugünekadar verdim oylarin hesabini verceksiniz öbür dunyada

 18. bayram temur diyor ki:

  paşaların keyfi yerinde 6 aylık işçinin aç kaldığını kim düşünür tok acın halinden anlamaz yüce allah kalplerine göre versin

 19. İbrahim diyor ki:

  Biz 4 aylık çalışan özel ekipleri de dùşünen varmı içimiz de 6.7 yıldan beri çalışan var bizi taşörene vermeyin bizide alın evlatlık da bizim katkımızıda unutmayın

 20. Anonim diyor ki:

  HAYIRLISI GELİR İNŞAALLAH

 21. engin diyor ki:

  hayırlısı olsun. nasipse illaki olacak. Ama erken olması daha iyi olur hiç olmazsa önümüzü görürdük.

 22. melih şahin diyor ki:

  bimere mi yazsak derdimizi

 23. melih şahin diyor ki:

  hiç almasınlar daha iyi.6 ay çalışıyoruz.6 ay açız

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer çalişma hayatı haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU