Türkiye’nin 7. ve 8. uyduları da uzaya gönderilecek

2’nci Global Satshow açılışında Türksat yetkilileri iki Türk uydusunun daha 2019 yılı bitmeden uzaydaki yerlerini alacaklarını ve hizmete geçeceklerini açıkladı.

MÜSİAD’ın Türkiye’den katkı sunduğu 2. Global Satshow’a, EMEA ev sahipliği yaparken, GVF (uydu ekosistemi derneği) ve profesyonel ağ yapılanması SSPI destek vermekte.
2. Global Satshow’un açılışında konuşan Türksat başkanı Vecdi Gönül, haberleşmenin önemine vurgu yaparak, gerek harp zamanlarında gerekse barış zamanlarında tarihler boyunca tüm dünya ülkeleri tarafından haberleşmeye hayati önem verildiğini söyledi. Gönül, Türkiye’nin stratejik bilgiye istediği zaman ulaşmasının, kendi uydu sistemlerini projelendirmesi ve tesislerinde entegrasyonunu gerçekleştirebilmesi ile gerçekleştiğini belirtti.
Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül, Türksatın öneminin dünyadaki uydu haberleşme hizmeti sunan operatörlerin ve uydu üreticilerinin incelenmesi sonucu daha iyi anlaşıldığını, bunun sebebinin Türkiye’de Tüksat uydularının haberleşme hizmetini değişik yıllarda uzaya gönderilen Türksat 1B, Türksat 1C, Türksat 2A, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B uyduları aracılığıyla vermesinden kaynaklı olduğunu, sözlerine ekledi.
Türksat Başkanı, 2019 yılı sonuna kadar hizmete sokmayı düşündükleri Türksat 5A ve Türksat 5B ile ilgili olarak teklif değerlendirme aşamasında olduklarını, stratejik önem sahip olduğunu düşündüklüri bir diğer hususun ise sektöre yön verecek, işbirliğini sağlayacak Türkiye Uzay Ajansı kurulumunu gerçekleştirmek olduğunu dile getirdi.
Devlete ait olan Türk Telekomun 2014 yılında yabancı sermayeye satışının gerçekleştirilmesi üzerine 2014 yılında kurulan Türksat AŞ toplam 6 uydusu ile televizyon yayını, internet bağlantısı, veri transferi ve VOIP hizmetlerini gerçekleştirmektedir.