İhbar hattı ile hem ihbarcılar hem ülke kazanıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kaçakçılığı önleme araçlarından birisi olarak kullandığı ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattına gelen ihbarlar sayesinde 2016 yılı içerisinde toplam değeri 40 milyona ulaşan kaçakçılık girişimlerinin önlendiği açıklandı.

2016 yılında 23 bin 408 çağrının geldiği ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı 2009 yılında kuruldu ve 7 gün 24 saat ülke genelinde kaçakçılık faaliyetlerinin önüne geçmek için çalışıyor. Gümrük Bakanlığının telefon hattına 2016 yılı içerisinde gelen ihbar niteliğindeki 2 bin 508 çağrıda vatandaşların verdikleri bilgiler sayesinde ilgili gümrük birimleri harekete geçerek gerekli önlemleri aldılar.
Akaryakıt, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi yasa dışı faaliyetlerde bulunanların 40 milyon ederindeki kaçakçılık girişimi, gümrük kapılarını güvenlik kameraları sayesinde her saniye takip edebilen Komuta Kontrol Merkezinin gerçekleştirdiği operasyonlar ile engellendi.
ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattına gelen ihbarlarda ilk sırayı ticari eşya kaçakçılığı alırken onu sigara, uyuşturucu, akaryakıt ve alkol kaçırma girişimleri ihbarları takip etti.
İhbarlar doğrultusunda yapılan operasyonlar neticesinde engellenen kaçakçılık nedeniyle vatandaşlara 425 bin lira ikramiye ödendi. İhbarda bulunanlardan bazıları ise ihbarı yurttaşlık görevi olarak yaptıklarını beyan ederek ihbar ikramiyesini kabul etmediklerini dile getirdiler.

Operasyonlar sonucunda önlenen kaçakçılık dolayısıyla ihbarda bulunanlara 425 bin lira değerinde ikramiye ödenirken, paylaştıkları bilgiler doğrultusunda kaçakçılığın önlenmesini sağlayan bazı ihbar sahipleri ise bunu vatandaşlık görevi olarak gördükleri için ikramiye almayı talep etmedi.
ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattına gelen çağrılar içinden ihbar niteliği taşıdığı düşünülenler doğrudan ACİL koduyla ilgili birime bildiriliyor ve bilişim teknolojisi sayesinde hızlı bir şekilde ihbarın içeriğini öğrenen birim hızla gerekli önlemleri alıyor. İhbarcıların kimlik bilgileri ilgili birim ile bile paylaşılmadan sistemde gizli bir şekilde saklanıyor.