Sıfır büyümeyi gördüler ÖTV desteği bekliyorlar

Ekim ayı satışlarında son 4 yılın en düşük seviyesini gören beyaz eşya sektörü, ÖTV’de 4 aylık bir düzenleme talep etti.

Toplam 25 milyon adetlik üretim ile dünyanın ikinci büyük üreticisi olan beyaz eşya sektörü, bu yıl sıfır büyümeye oynuyor. 15 Temmuz darbe girişimi ve rekor üstüne rekor kıran doların ardından, 4 yıl aradan sonra ilk kez Ekim ayında yüzde 2.4’lük küçülme yaşayan sektör, kur seviyesinin artması durumunda yıl sonunda yüzde 0.8’lik büyüme öngörüyor. Aralık-Mart döneminde ortalama aylık 450 bin adetlik beyaz eşya satışı yapan markalar, Maliye Bakanlığına ÖTV teşviki için bir çalışma sunarken, vergilerin kaldırılmaması durumunda, sektörün gelecek 4 ayda küçülmeye başlayacağına işaret etti.
600 BİNE ÇIKAR
Maliye Bakanlığından talep edilen ÖTV çalışmasının ayrıntılarını İstanbul’da düzenlenen basın toplantısı ile açıklayan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanı Ergün Güler dernek bünyesindeki 6 marka ile 30 milyar TL’lik konsolide ciroya sahip olduklarını aktardı. Sektörün 10 aylık büyümesinin iç pazardaki talep daralması ile birlikte yüzde 5.5’e düştüğünü açıklayan Güler, satışların son 4 yılın en düşük seviyesinde olduğunu kaydetti. İç pazarı yeniden hareketlendirmek için piyasaların hükumet tarafından yapılacak bir hamleye ihtiyaç duyduğunu kaydeden Güler, “Ürünlerin yüzde 97’si Türkiye’de üretiliyor. Yani verilecek teşvikler Türkiye’de kalacak. ÖTV kaldırılmaz ise satışlar 400 binin altına düşecek. ÖTV kaldırılırsa satışlar aylık 600 bin olacak. Burada ÖTV kaybını KDV’den alacak devlet” açıklamasını yaptı.
ÖTV düzenlemesini ise tamamen kaldırmak yerine değişim pazarı aracılığı ile talep ettiklerini kaydeden Ergün Güler, “Altı şirket olarak devlete, ÖTV teşviki çıkarsa biz evlerdeki eski ürünü geri getirmeyi taahhüt ediyoruz” dedi Maliye Bakanlığından eskisini getir yenisini al kampanyası kapsamında firmaların geri dönüşüme soktuğu her ürün için ÖTV’siz satış talep ettiklerini kaydeden Güler şöyle devam etti:”Uygulama 1 Aralık 2016-31 Mart 2017’de yapılmalı. ÖTV kaldırılmalı. Hedef cari açığı kapatmak. İvmesi yavaşlayan iç piyasayı canlandırmak için daha iyi bir fırsatımız yok. 2017’yi hem kur hem de istikrar belirleyecek”
DERNEK icra Kurulu Üyesi Fatih Özkadı, beyaz eşyada Türkiye’nin Avrupa’daki liderlik tahtının sarsılmaya başladığım kaydetti. Türkiye’de beyaz eşya sektörünün 25 milyon adetlik üretime sahip olduğunu Polonya’nın 23 milyon adete ulaştığını aktaran Özkadı, vergilerdeki dezavantajların Türkiye’yi geriye çektiğini dile getirdi. Özkadı, “Yassı çeliğe bir vergi gelmesi durumunda bu Türkiye’yi yatırım yapılabilir olmaktan çıkarıyor. Türkiye’de yeni yatırımlar açısından araziler çok pahalı iken Polonya yatırım için bedava arazi veriyor” diye konuştu.