18 NİSAN 2014 CUMA 15:47
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-23 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-23
KIYAMET HABERCİSİ Mİ?-9 KIYAMET HABERCİSİ Mİ?-9
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-9 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-9
ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK-9 ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK-9

EYT HABERLERİ- Yaşa takılanlara düşük maaşla erken emeklilik-04062317-11

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN EMEKLİLİK TALEBİ YERİNE GETİRİLENE KADAR KONU GÜNDEMDE TUTULMAYA DEVAM EDİLECEKTİR Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni bir umut belirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1999 yılından önce işe başlayanlardan prim gün sayısını doldurmasına[...]


EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN EMEKLİLİK TALEBİ YERİNE GETİRİLENE KADAR KONU GÜNDEMDE TUTULMAYA DEVAM EDİLECEKTİR

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni bir umut belirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1999 yılından önce işe başlayanlardan prim gün sayısını doldurmasına rağmen kanunda öngörülen yaşı doldurmadığı için emekli olamayanlara yönelik çalışma başlattı. 18 Kasım 2014 Salı

1999 yılında çıkarılan bir yasa ile çalışanların emekli olma şartları değiştirildi. Yasa ile 1999 yılından sonra işe girecek olanlar için, daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58′e, erkeklerde 43 olan emeklilik yaşı da 60′a çıkarıldı. Aynı yasa ile SSK’ya tabi çalışanların emekliliği için gereken gün sayısı 7000′e çıkarıldı. Bu tarihten önce işe girenler için 1976 yılına kadar geriye dönük olarak ‘Kademeli Yaş ve Gün Şartı’ getirildi.

[poll id="5"]

5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008′den itibaren işe girenler için ise 65 yaş şartı getirildi. Böylece kademeli yaş düzenlemesi kapsamında prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan milyonlarca kişi ortaya çıktı. Bu milyonlarca kişinin oluşturduğu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kendisine mektup yazan, ‘emeklilikte yaşa takılanlar’ bir araya gelip sıkıntılarını Bakan Çelik’e anlattı.

Bu bilgiler ışığında bürokratlara çalışma yapma talimatı veren Çelik, sıkıntı hakkında şöyle konuştu: “999 yılında 10 yıl çalışıp, ’10 yıl sonra ben emekli olacağım’ diye bekleyen vatandaşa diyelim ki 4 yıllık ilave bir süre geldi. Vatandaşlarımız, ‘bizim prim ve gün sayımız doldu’ diyor. Vatandaşımız, ‘Biz oyun oynarken kural değişti, bizim ne günahımız var’ diyor. Tabii ki bakıldığında haklı, kamu düzenleme yapabilir mi? Yapabilir. Ne yapılabilir, dünyadaki örnekleri nedir? Bir haksızlık var mı? Var. Kısmî emeklilik çerçevesinde değerlendirilebilir veya uzatılan süre dikkate alınarak maaş bağlanırken ona göre maaş bağlanılabilir. Tüm bu hesapları dikkate alarak, geleceğe dönük projeksiyonlar yaparak sistemi tahrip etmeden bir çözüm arayışı içerisindeyiz.”

Çözümün, ‘yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik’ şeklinde gerçekleşmesi halinde ilk etapta 500 bin kişinin emekli olması bekleniyor.

İşte üzerinde durulan sistem

Çalışmaya göre, yaş şartına takılıp emekli olamayanlara, maaşlarında belli oranda kesinti yapılarak emeklilik hakkı getirilecek. Kesinti tutarı henüz belli değil. Ancak, örnek olarak, 1000 lira emekli maaşı alması gereken bir kişi, yaşı beklemeden emekli olmayı tercih ederse, 750 lira maaşa bağlanabilecek.

memurlar.net

REKLAMLAR289 Cevap
 1. mehmet VURAL diyor ki:

  Sevgili Başbakanımızı ilk 1993′de Esenler ücyüzlüde o zaman refah partisinin il başkanıydı.Güzel bir miting yapmışdı.Bende orda ilk kez kendisini gördüm ve muhteşem konuşmasını dinledim.O gün bu gün kendisini severim ve her zaman saygı duyarım.Çok değerli ve insan merkezli bir Başbakanımız var.Rabbim yar ve yardımcısı olsun.Amin.Başbakanımız gerçekten her zaman mağdurun mazlumun yanında olmuştur.Eemklilikte yaşa takılanlar mağdur ve mazlum duruma düşmüşlerdir.Sevgili Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN bu mağduriyete bir cözüm yolu bulacağına eminim.Buradan herkese sevgi ve saygılarımı sunarım.

 2. Anonim diyor ki:

  Ben 1985 yılı girişli ssklı çalışan işçiyim erken emeklilik diyorlar mevcut olan haklarımızı kendileri bir yasayla degiştirip şimdide yasada bir düzenleme yapıp düşük maaşla emeklilik diyorlar ama neyazıkki birsonuca varılmış degil hakım olan maaş üzerinden emekli olmak istiyorum arkadaş bozan sizler yapmaya çalışan sizler bizim negünahımızvar bide yurtdışında orada bu var şurada buvar daha önce görmüyormuydunuz bu yasaları bizler hazılamadık yenilen hak ve haklarımı helal etmiyorum arkadaşlar buyasanın biran önce sonuçlandırılmasını siz büyük lerimizden talep ediyoruz…,..

 3. Anonim diyor ki:

  resmen çok çalışanın hakkı gasp ediliyor buda kul hakkıdır bunu görmezden gelenler nereye kadar kul hakkı yiyeceksiniz

 4. ahmet diyor ki:

  bu burumdan muzdarip olanlar var mağdur edilelen sayısızca insan ve onların ailesi.ayrıca geçimlik dahi olamayan asgari ücret.başkadına muhtaçsın anlamında emekli maaşı.bu insanlar yorgun bu insanlar aç bende içinde olmak kaydıyla..bu insanların intizarı var bu insanların sesi duyulmuyor.duyması gerekenler sağır oluyor bu,sese.mazlumun ahı devirir şahı.biz göremesekte.bu böyledir.asgari ücretle geçinilir diyen sayın!!!!bakan.neye nasıl bakıyor???Allah size bilmediyiniz yerden benzerini versin versinki .etme bulma dünyası bu olsa gerek diyebilesiniz..birgün açkalmaya gücü olmayan insanları yıllardır oyaladınız.(nekadar çirkin insan hali)

 5. Anonim diyor ki:

  İnşallah kimsenin hakkı yenmeden bu iş tatlıya bağlanır .ihtiyacı olan çok kişi var .

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer çalişma hayatı haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU