17 NİSAN 2014 PERŞEMBE 15:31
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-17 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-17
KIYAMET HABERCİSİ Mİ?-3 KIYAMET HABERCİSİ Mİ?-3
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-3 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-3
ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK-3 ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK-3
EYT HABERLERİ-Torba Yasası ve Erken Emeklilik 2014-04062317-3
image 0.jpg

2014′te beklenen torba yasada neler yer alıyor? Af çıkarılacak mı? İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren ayrıntılar… Emeklilik İçin Yaş Bekleyenlere Müjdeli Haber EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN TALEBİ YERİNE GETİRİLİNCEYE KADAR KONUYU GÜNDEMDE TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ Emeklilik bekleyen 5 Milyon

 Haberler - Sondakika

Haberin devamı için tıklayınız..

EYT HABERLERİ-Torba Yasası ve Erken Emeklilik 2014-04062317-3

2014′te beklenen torba yasada neler yer alıyor? Af çıkarılacak mı? İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren ayrıntılar… Emeklilik İçin Yaş Bekleyenlere Müjdeli Haber EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN TALEBİ YERİNE GETİRİLİNCEYE KADAR KONUYU GÜNDEMDE TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ Emeklilik bekleyen[...]

2014′te beklenen torba yasada neler yer alıyor? Af çıkarılacak mı? İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren ayrıntılar…
Emeklilik İçin Yaş Bekleyenlere Müjdeli Haber

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN TALEBİ YERİNE GETİRİLİNCEYE KADAR KONUYU GÜNDEMDE TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Emeklilik bekleyen 5 Milyon Kişiye ilgilendiren haber…

Prim gününü doldurmuş emeklilik için yaş bekleyenler torba kanuna eklenecek bir maddeyle artık sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

Yaş sınırını bekleyen yaklaşık 5 milyon kişi, aylık en düşük düzeyde prim olan 42 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkını kazanacak.

SON DAKİKA SÜRPRİZİ

Emeklilikte yaş sınırını doldurmayı bekleyenler ile Bağ-Kurlulara, seçim öncesi son dakika sürprizi geliyor. Yerel seçimden önce çıkması beklenen torba kanuna, emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili bir madde de eklenecek. Bu kişiler, düşük düzeyde prim ödemeleri şartıyla emekli olana kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Gelir testine giren ve düşük gelir aldığını belgeleyenlerin primlerini ise devlet üstlenecek. Bağ-Kur prim borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayanlara da kolaylık geliyor.

12 AYDA FAİZSİZ

Seçim öncesi dönemin son torba kanunu, sosyal güvenlik alanında olacak. Söz konusu kanuni düzenleme için uzun bir süredir çalışma yapılıyor. Hükümetin karar vermesi durumunda mart ayından önce meclise gelecek torba kanunda, genel sağlık sigortası için gelir testi yaptırmamış olanların borcunun yeniden yapılandırılması yer alıyor.

3 MİLYON KİŞİ BORÇLU DURUMDA

1 Ocak 2012′den bu yana yapılmayan gelir testleri için aylık 257 TL prim borcu tahakkuk ediyor. Bu kalemde biriken borç 4 milyar TL’yi aşarken, 3 milyon kişi şu anda borçlu durumda. Yapılması öngörülen düzenleme ile 12 ay içinde ana para ödemesini yapanlar, Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınabilecek.

TÜP Bebek DÜZENLEMESİ

Tüp bebekte Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan deneme sayısının 2′den 3′e çıkarılması da torba kanun için çalışılan düzenlemeler arasında.

5 MİLYON KİŞİYİ KAPSIYOR

Torba kanunda “emeklilikte yaşa takılanlarla” ilgili de önemli bir düzenleme yer alıyor. Emeklilikte prim ödeme gün sayısı yükümlülüğünü yerine getirdiği halde sosyal güvenlik reformları nedeniyle yaş engeline takılanlar, bir süredir kendilerine emeklilik imkanı sağlanmasını istiyor. Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalarda böyle bir emeklilik imkanı verilmesi durumunda maliyetin yüksek olduğu sonucuna varıldı. Bu nedenle emeklilikle ilgili bir düzenleme öngörülmüyor. Bunun yerine emeklilikte yaşı bekleyen 5 milyon kişinin sağlık hizmetinden yararlandırılması planlanıyor. Yaşı bekleyenler şu an için en düşük sağlık primi olan aylık 42 TL ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

BORÇLU BAĞ-KUR’LUYA SAĞLIK HİZMETİ

Pakette ödenmeyen Bağ-Kur borçları için de iki ayrı düzenleme olacak. Bunlardan ilki uzun süredir ödenmeyen Bağ-Kur borçları için geçerli olacak. 24 aydan fazla süredir Bağ-Kur prim borcu olanların borcu ve buna karşılık bu borçlu oldukları döneme ilişkin sigortalılık bilgileri de silinecek. Borcunu ödeyip Bağ-Kurluluk hakkını devam ettirmek isteyenlere de borç yeniden yapılandırma imkanı sunulacak.

Bir diğer düzenlemede de, Bağ-Kur prim borcu olduğu için sağlık hizmeti olmayanlar için gündeme gelecek. Buna göre, halen 60 gün prim borcu olanlar sağlık hizmeti alamıyor. Söz konusu düzenlemenin esnekleştirilmesi ve borçlu olanların sağlık hizmeti alabilmesi de şu anda masada.

REKLAMLAR396 Cevap
 1. Gülhan Mavi diyor ki:

  mademki emeklilikhakkımızı vermeyen devlet bizim gibi calışamayanlara emeklilik günümüz dolana kadar emeklilik bekliyenlerie iş versin iş arayanlara iş veren sen yaşlısın diyor yaş sınırı 35 tenyukarı olanı işe alamıyoruz diyor bize sahip cıkmazsanız cenabı allahın vebali üstünüze olsun

 2. barkod diyor ki:

  lanet olsun ….. hükümey kendi derdinde torba 5 milyonu ilgilendiriyormuş umrundamı….

 3. Anonim diyor ki:

  Yasa ne zaman cikacak merakla bekliyoruz A.kerim Arslan

 4. holo diyor ki:

  Buraya yazanların çoğu hükümetten şikayet ediyor ama nasıl oluyor bunlar %45oy alıyor siz hem şikayet edin hem de bunları baş üstunde tutmata devam edin

  • ANONİM diyor ki:

   İnsanlar, oy verirken sadece bu af durumuna göre mi oy veriyor? CHP iktidar olsunda ellerindeki avuçlarındakide mi gitsin istiyorsunuz? Sizin bu düşündüğünüzü hükümet düşünmüyor mu sanki?

   • Anonim diyor ki:

    Katiliyorum kardesim chp rahat biraksaa hükümeti daha cok iş yapar ha bende madurum ama bende sizingibi bekliyorum

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer çalişma hayatı haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU