100 esnafın 3’ü kredi kullanabildi


KOSGEB’e faizsiz kredi için başvuran 249 bin işletmeden sadece 8657 sine kredi kullandırıldı. Her 100 esnaftan yaklaşık olarak sadece üçü faizsiz kredi alabildi. CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer esnafın mağdur olduğu küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi Başkanlığının faizsiz kredisini meclis gündemine taşıdı.
Sistemdeki yoğunluk nedeniyle başvurularda kilitlenmeler yaşandığını belirten Yüceer “faizsiz kredi almak isteyen esnaf internetteki yoğunluk nedeniyle sisteme giriş dahi yapamadı. Kredi ihtiyacı olan gece gündüz deneyip sisteme giriş yapamayan esnaf mağdur oldu” dedi.
Yüceer bu konuda TBMM’ye önergede verdi. Önergeye yanıtlayan bilim Sanayi Bakanı Faruk Özlü ise şu bilgileri paylaştı “KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği programı çerçevesinde 12 Ocak 2017 tarihi itibariyle toplam 8567 işletmemize kredi kullandırılmış olup kredi tahsislerine devam edilmektedir. Tekirdağdan da başvuruda bulunan 195 işletme kredi almaya hak kazanmıştır. Başvuran esnafımızın büyük bir çoğunluğuna kullandırılabilmiş olmayı arzu ettiğimiz kredi faiz desteği uygulaması KOSGEB icra Komitesi kararları doğrultusunda ve sınırlı bütçe imkanları dahilinde yapılabilmektedir. Programımıza başvuramayan veya başvurup da yararlanma hakkını elde edemeyenler için yeni bir imkan olup olmayacağı da bütçe imkanları çerçevesinde değerlendirilecektir. Geçen yıl sonunda başlayan ilk başvuru döneminde 200.000 KOBİ kredi başvurusu yapmış bu imkandan sadece 15.000 civarı işletme sahibi faydalanmıştı. 2017 yılında bu desteği devam ettirme kararı alan KOSGEB ikinci başvuru dönemini başlattı.50.000 TL sıfır faizli kredi için işletmelerin 20 Şubat tarihine kadar KOSGEBe başvuru yapmaları gerekiyordu.2017 yılında da 25.000 cKOBİ’nin yararlanması bekleniyordu.