Milli gelirin %5’i cep ve tabletten geldi

Akıllı telefon sayısındaki artış ve mobil teknolojideki hızlı gelişme 93,6 milyar TL’lik ekonomi yarattı.

Türkiye’nin milli gelirinin yaklaşık yüzde 5’i telefon ve tablet gibi mobil teknoloji araçları üzerinden yapılan ticaretten ve içeriklerden elde edilirken, mobil ticaret yaklaşık 584.000 kişilik istihdam yarattı.
Google Türkiye ve OC&C Startegy Consultans İşbirliğiyle hazırlanan “Türkiye Mobil İnternet Ekonomisi” raporuna göre 2020 yılına kadar bu alandaki ekonomik değerin doğrudan ve dolaylı katkılar ile %40 büyümesi bekleniyor.

Mobil ekonomi ile 2020 yılında 1 milyon kişinin istihdam edileceğini açıklayan Google Türkiye Ülke Müdürü Bbülent Hiçsönmez, bu alanda istihdam edilen bir çalışanın diğer çalışanlara göre iki kat daha fazla üretim yaptığını aktardı. Türkiye’nin mobil ekonomi alanında dünya çapında değer yarattığını ve sıralamada 14. ülke olduğunu kaydeden Hiçsönmez 2020 yılında bu alanda Türkiye’nin 12. sıraya yükselmesini beklediklerini dile getirdi.
Mobil ekonomi alanında Türkiye’nin %57 sinin 35 yaşın altında olan nüfusunun katkısı ile büyük bir gelişim sağlayacağını anlatan Hiçsönnmez, 2010 yılında %10 olan akıllı telefon sahipliği oranının 2015’te yüzde 51’e yükselmesinin de mobil ekonomiye pozitif katkı yaptığını vurguladı. Hiçsönmez “Operatörler cihaz üreticileri gibi mobil değer zincirinin çekirdeğini oluşturan işletmelerin, 2015 yılında yarattığı değer 35.7 milyar TL’ye GSYH’ya doğrudan katkısı ise %1.83’e. yükseldi” bilgisini verdi.

Rapora göre günde ortalama 50 defa bakılan telefon kullanımını devam ettirebilmek adına kadınların yüzde 50’si en beğendikleri TV dizisini izlemekten, erkeklerin de %49’u tuttukları futbol takımının maçlarını izlemekten vazgeçebileceğini söylüyor. Araştırmaya katılanların %4ünü oluşturan kullanıcılar ise bu durumu bir başka boyuta taşıyarak maaşının yarısından %4’ü aile ve arkadaşlarıyla yüz yüze görüşmekten %19’u ise haftalık izin günlerinden vazgeçebileceğini açıkladı.