Ar-Ge 1000 içinde tek Türk şirketi var

Dünyada en çok ar-ge’ye yatırım yapan şirketler arasına Türkiye’den sadece Ford otomotiv girdi.

Dünya genelinde araştırma geliştirme faaliyetlerine en çok bütçe ayıran 1000 şirketin bu alandaki toplam harcaması geçen yıla göre %0.04 artışla 680 milyar dolar’a ulaştı.
Türkiye’den ar-ge şampiyonları listesine giren tek şirket olan Ford otomotiv sanayi AŞ 822. oldu. Dünya çapında danışmanlık hizmetleri veren şirketler topluğu Pricewaterhaus Coopers’a bağlı strateji uzmanları tarafından hazırlanan “küresel inovasyon 1000” raporunun on ikincisi yayınlandı. Raporda dünyada araştırma geliştirme faaliyetlerine en çok harcama yapan bin şirket sıralanarak bu harcamaların şirket gelirlerine oranı ve hangi alanlarda yoğunlaştığı irdelendi.
“Küresel inovasyon 1000” çalışmasını 2005’ten beri sürdüren inovasyon stratejisi uzmanı Barty jaruzelski yaptığı açıklamada derledikleri verilere göre en çok arge harcaması yapan 1000 şirket içinde Türkiye’den yalnızca Ford Otomativin olduğunu dile getirdi.
Jaruzelski “Bu şirket ilk defa bu yılki i-1000 listesinde yer aldı. Geçen yıl 1001. olmuştu” dedi. Jaruzelski’nin verdiği bilgiye göre 6.000.000.177 dolarlık gelirinin 117 milyon dolarını ar-ge ye yatıran ford otomotiv listeye 822. sıradan girdi. Ford otomotivin ar-ge’ye ayırdığı pay gelirinin %1.9 unu karşılık geldi.
En çok ar-ge yatırımı yapan 20 şirketin 13 ünün ABD’den olmasına rağmen ilk iki sırayı 13.2 milyar dolarla Alman şirketi Volkswagen ile 12.7 milyar dolar ile Koreli şirket Samsung’un paylaşması dikkat çekti.
Raporda 2010 2015 döneminde Ar-Ge harcamalarından ürün geliştirmeye ayrılan pay %46’dan %41’e düşerken yazılım ve hizmetlere ayrılan payın %54’ten 59’a çıktığı belirtildi. Arge harcamaları içinde yazılıma ayrılan payın 2020’ye gelindiğinde %63’e kadar çıkacağı, ürün temelli harcamaların ise yüzde 37’ye kadar gerileyici hesaplandı. Geçen yıl yazılıma yapılan arge yatırımının miktarının toplamda 142 milyar dolar’ı bulduğu kaydedildi. Bu gelişmeler ışığında şirketlerin bünyesindeki makine ve elektrik mühendislerinin sayısının azalacağı yazılım ve veri mühendislerinin sayısının İse artacağına işaret edildi. Yazılım geliştirme ve veri toplamanın ön plana çıkmasının hem eğitim programlarında hem de istihdam politikalarında değişme yol açacağı belirtildi. .
Küresel inovasyon 1000 raporu için inovasyon proje profesyonelleri arasında yapılan ankette ise hangi şirketin daha yenilikçi olduğu soruldu. Anket sonucuna göre en yenilikçi Apple seçilirken onu Google’ın ana Şirketi Alphanet, 3m, Tesla motors, amazon.com, Samsung, Microsoft, Facebook, general elektrik ve IBM takip etti. İnovasyonda ilk sıralarda yer alan bir çok şirketin daha az arge yatırımı yapmalarına rağmen geleceğe hitap eden teknolojilere ağırlık verdikleri için daha verimli oldukları vurgulandı. Küresel inovasyon 1000 çalışmasına dahil olan bin şirketin dünyadaki toplam arge harcamasının yüzde kırkını gerçekleştirdiği ifade edildi.