Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş 14 Kasım itibariyle taşeron işçiler için şöyle konuştu:”Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: “(Kamudaki taşeron işçilerin durumu) 720 bin vatandaşımızı şu an itibarıyla ilgilendiren bir karar. Öyle bir uygulama yapmak durumundayız ki hem vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayalım hem de devletin çekemeyeceği bir yükü kamunun üzerine koymayalım. Titizlikle bunlar çalışıldı. Son noktaya gelse teferruatıyla bilgilendirirdim ama çerçevesi konuşuldu. İnşallah bu anlamda adımlar atılacak.”

Sayıları, kamuda 600 bin olan belediyelerle birlikte 1 milyona ulaşan taşeron işçilerinin merakla bekledikleri kadroya ne zaman geçirilecekleri sorusu Maliye Bakanına yöneltildi.

Çalışmaların devam ettiğini söyleyen Bakan Ağbal “Taşeron konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Bir noktaya gelince gerekli açıklamaları yaparız” ifadelerini kullandı.Bakan “Eşitliği, kariyeri, liyakatı, herkesin kamu hizmetlerine katılımını engelleyecek bir düşüncemiz veya planımız yok. Bunu açık yüreklilikle ifade edeyim” şeklindeki açıklaması ile taşeron işçilerin kadro beklentisinin henüz hükümet nezdinde açıklığa kavuşmadığını ortaya koydu.

Konuyla ilgili Çalışma Bakanı Müezzinoğlu’da taşeron işçilere kadro konusunun kamu personel reformu içinde değerlendirilmesinin düşünüldüğünü ve bu yıla yetişmeyeceğinin öngörüldüğünü belirtmişti.

Tüm bunların yanında 2017 yılında kamu bütçesinde personele dayalı hizmet alım ihaleleri yönünden kısıtlamaya gidileceği Maliye Bakanlığından yapılan açıklamalardan görülmüştü. 2017 yılında sözleşme süresi sonra eren ihalelerin yenilenmemesi taşeron işçilerin de işine son verilmesi anlamına geliyor. Taşeron işçilerin kamu hizmetlerinde çalışıyor olması nedeniyle söz konusu tasarruf nedeniyle ortaya çıkacak personel açığının nasıl giderileceği hususu ise belirsizliğini korumakta.

Konuyla ilgili olarak sendikalar; taşeron işçilere taşeron çalıştırmaya yönelik bir sınırlamanın hükümetin çelişkisi olacağını bu durumda taşerona kadro vaat etmiştiniz ne oldu diyeceklerini, kamu hizmetlerinin taşeron işçiler sayesinde yürüdüğünün itiraf edildiğini, taşeron işçilerin kamu hizmetlerindeki performans ve verimlilik artışında esas olduğunun açıklandığını, hizmet alımında tasarrufun yeni memur alımıyla kapatılmasının gerekeceğini, söylediler.