28 KASIM 2014 CUMA 10:25

Haberahval! Haber, iş ve yaşam portalı

Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014
Direksiyon sınav sonucunuz. Ehliyet sınav sonuçlarında her bir testten 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye....

Direksiyon sınav sonucunuz. Ehliyet sınav sonuçlarında her bir testten 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler.

SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDIĞINDA BU LİNKTEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ!

Motorlu Taşıtlar Sınav Tarihleri

Yazılı Sınav Tarihi

06 Aralık 2014 Cumartesi

Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. botan diyor ki:

  d sınıfı ehliyete yazıldım tırı geri tam parket kalırmnıyım

  (6)
 2. reyhan teymurtaş diyor ki:

  aynen katılıyorum

  (0)
 3. emine diyor ki:

  ilk sınavımda park ederken tekeri kaldırıma değdirdiğim için kalmıştım çok üzülmüştüm komisyonda sorularla sitres yaratmıştı ikincisinde onlar yokmuş arkadaşlarımla geziyomuş gibi yaptım ve konuştuklarını duymadım çok rahat bi şekilde sorunsuz geçtim çok şükür bütün adaylara başarılar rabbim hayırlısıyla geçeceklere ardım etsin sakın sitres yapmayın o an kendi arabanızı kullanıyomuş gibi hissedin kolay gelsin arkadaşlar başarılar:)

  (4)
  • emine diyor ki:

   komisyonda bu sefer çok iyiydi fazla konuşmadılar biraz trafikle ilgili sorular sordular ALLAH onlardan razı olsun başlarken dua etmeyi unutmayın ALLAH o zaman yardım ediyo sakinlik hepsinden önemli sakin olmassanız bildiklerinizide yapamassınız başarılar:)bilgi olduktan sonra sıkıntı yok.

   (1)
 4. nejla asan diyor ki:

  3 ağustos direksiyon sınavından eşim kaldı milli eğitimin hocalarıyla kurs hocası laylaylom her kalışında 250 tl ad

  adamların keyfi yerinde zehir zıkkım olsun inşallah

  (5)
 5. nejla asan diyor ki:

  allah kahretsin böyle kötü sistem olmaz

  (3)
  • Anonim diyor ki:

   BÖYLE SAÇMALIK OLURMU YUKADARDA PUAN SİSTEMİ YAZMIŞSINIZ SIFIR HATA DİYORLAR SİSTEMDEN HABERİNİZ YOK BEN 07 09 2014DE SINAVA GİRDİM BÖLE BİR SAÇMALIK HAKSIZLIK GÖRMEDİM SİNİRLERİM BOZULDU BÜYÜK HAKSIZLIK VARDI OĞÜN GİREN BÜTÜN ARKADAŞLARIM BUNU YAŞADI

   (2)
 6. ELMAS diyor ki:

  DİREKSYON SINAVINDA PUANLAMA YAPILMIYOR TEK BİR HATADA ADAY KALIYOR ..ÇOK HAKSIZLIK OLUYOR,ARACI ARIZA YAPIP SINAVI YARIM KALIPTA BIRAKILANI DA GÖRDÜM HAKSIZLIK ..İŞİMİZ VİCDANA KALDI MALESEF İŞİN UCUNDA 200 TL HARÇ ÖDEMEK OLDUĞUNDANMIDIR BU DURUM KİMSE İTİRAZ ETMİYOR DA NEDENSE YAZIK YAA PUANLAMA YAPILSAYDI HAK YERİNİ BULURDU

  (10)
  • nejla asan diyor ki:

   çok doğru

   (4)
  • Anonim diyor ki:

   çok dogru arkadaşım katılıyorum sizlere büyük haksızlık puanla olmalı 07 09 2014 pazar günü sınava girdim hatam ne onuda bilmiyorum sıfır hata olcakmış içerde komisyonlar yetmiyormuş gibi ankaradan müfettişler gelmiş dışardan onlarda puan veriyorlarmış çok merak ediyorum ACABA BİZİ SIFIR HATAYLA GEÇİRİYORLARDA BUNLAR EHLİYET ALDIGINDA BENİM KADAR ARAÇ KULLANA BİLİYORLARMIYDI BÜYÜK HAKSIZLIK YAPIYORLAR PARASI BİR YANA ZAMAN BEN İŞİMİ İHMAL ETTİM BİRDHA NASIL GİRE BİLİRİM BU SINAVLARA İŞMDEN OLCAGIM KİMSE YAZILMASIN ÇOOOK ZORLAŞTIRMIŞLAR KENDİ MUDELEMİZEDE BIRAKMIYORLAR EMİR KOMUT ONLAR VE SÜREKLİ SİTRES YAPTIRIYORLAR PARKIM GÜZEL GERİ VİTESTE GELMEMDE KALKIŞIMDA 5 IŞIKTAN GEÇİP 3 DÖNÜŞŞÜMDE SİNYALİM VİTESİM HIZIM HAZIRLIGIM BAHANE ARAMASINLAR PARA TUZAGI HAK YİYORLAR AİYLE SIKANDALINA BİLE SEBEB OLUR BU SİSTEM SIFIR HATA DİYE BİR ŞEY OLAMAZ BUZAMANA KADAR NEDEN VERDİLER ONCA KENDİNİ BİLMEZ DİKKATSİZ PİSKOLOJİSİ BİLE NORMAL OLMAYAN İNSANLAR VAR ÖNCE BUNLARIN ÖNÜNE GEÇSİNLER BİZE PUAN VERENLER NE KADAR SAGLIKLI BEN NERDEN BİLEYİM ÇOK SİNİRLİYİM HAKKIM YENDİ

   (8)
 7. Çağlar Deniz diyor ki:

  Sınav Çok kolay ve rhattı hocalarda sağolsun hiç kasmadan güler yülü olduğundan daha da keyifli geçti dikkatli ve öğrendiklerini uygulayınca hiç sıkıntı kalmıyor … sınav açıklanmadı ama kazandığım kesin.. diğer adaylara başarılar..

  (0)
  • Anonim diyor ki:

   SİZE ÖYLE DENK GELMİŞ BİZİM KOMİSYON HOCALARIMIZ NORMAL DEGİLDİ BEN İKİTELLİDE GİRDİM BUKADAR SIKI YÖNETMEN VE MÜFETİŞ OLAMAZ BİRDE O GÜN ANKARAN GELMİŞ MÜFETTİŞLER ONLARCA KİŞİNİN HAKLLARI YENİLDİ 07 09 2014 SINAVLARI BERBATTI BUKADAR OLURMU YANIMIZ DA 2 KOMİSYON YETMİYORMU DIŞARIYADA MÜFETTİŞLER VAR BU NE YAA SAÇMALIK

   (1)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek eğitim kategorisinden HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar