Hizmet içi eğitimlerle dört dörtlük öğretmenlik

Türkiye’de MEB’e bağlı olarak çalışan yaklaşık 1 milyon öğretmen arasında 40 yaş altı olanların oranı yüzde 70, OECD ülkelerinde en genç öğretmen kadrosu ülkemizde.

MEB başlattığı yeni atılımlara bir yenisini ekledi ve “Profesyonel Öğretmen” anlayışı ile hizmet içi eğitim anlayışında da değişikliğe giderek alan bilgisi yüksek olanların öğretmenlik yapabileceği bir sisteme doğru evrilmenin yolunu açtı.
Yeni uygulamaya göre öğretmenlerin becerileri arasında bulunması gerekenler şöyle sıralandı; öğrenci ve meslektaşlarıyla ilişkilerde uyumlu olabilme, ölçme ve değerlendirme araçları geliştirme, öğretim planı hazırlamada ve müfredatta alternatifler arasında en uygunu seçebilme, bağımsız karar verebilme.
Öğretmenlere bu becerilerin kazandırılması için meslek öncesi eğitimden sonraki göreve alınma, adaylık ve emekliliğe kadar olan zamanda hizmet içi eğitim MEB tarafından verilecek.
Mesleğe alınan sözleşmeli öğretmenler; toplam 384 saatlik sınıf içi ve okul içi hazırlık eğitimleri ile gözlem ve uygulama faaliyetlerine tabi tutuluyorlar. Eğitimle ilgili gelişmeler ve entelektüel kapasite artırıcı bilgilendirmeler 168 saatlik hizmet içi eğitimle gerçekleştiriliyor.MEB tarafından öğretmenlerin hizmet verdikleri bölgenin kültürünü, yapısını, ekonomik ve sosyal özelliklerini bilmesine özel bir önem veriliyor.
Türkiye’de diğer yaygın diller arasında olan Kürtçe, Zazaca, Gürcüce gibi diller öğretmenlere 60 saatlik kurslarla bu dillerde renkler, sayılar, tanışma sözcükleri öğretiliyor. Böylece öğretmenin görev yaptığı yerde veliyle, öğrencisiyle bölgede yaşayanlarla daha iyi iletişim ve etkileşim kurması amaçlanıyor. Bunların dışında öğretmenlere görev yaptıkları yerlerde birleştirici bir dil kullanmaları tavsiye edilirken bölgeye dair yeme içme alışkanlıkları, müziği, mutfağı gibi kültürleri de anlatılıyor.
Öğretmenlere kitap ve film izleme etkinliği zorunlu hale getirilirken böylece öğretmenlerin meslektaşlarıyla bu konularda görüş alışverişinde bulunmaları, mesleğe daha fazla saygınlık ve itibar kazandırmaları isteniyor. Öğretmenliğin sıradan bir memurluk olarak görülmemesi gerektiğini belirten MEB kaynakları, öğretmenliğin profesyonel bir meslek olduğunu, uzun ve altyapısı sağlam eğitimlerden geçen, alanında sistemli bilgi birikimine sahip, üst düzey entelektüel kişiler tarafından yapılan bir meslek olduğunu vurguladılar.