Rus Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Türk öğrencileri ağırlayacak

Türkiye’den 100 öğrencinin nükleer konularda eğitim almak üzere Rusya’ya kabulü ile Türkiye ile Rusya arasında eğitim alanında da işbirliği başlatılmış oldu.

Rusya kaynaklarından verilen bilgiye göre 2017 yılında nükleer eğitime tabi tutulmak üzere Türkiye’den 100 öğrencinin Rusya’ya gitmesi beklenirken kesin rakamın Türkiye ile Rusya arasındaki nükleer işbirliği görüşmelerinin tamamlanmasından sonra netleşeceği bildirildi.
Rusya’da Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesinde (MEPhI) eğitim alacak Türk öğrenciler daha sonra Akkuyu Nükleer Güç Santralinde görev alacaklar.
MEPhI rektör yardımcısı Nagornov şu ana kadar Türkiye’den gelen 300 öğrencinin üniversitelerinde eğitim gördüğünü söyledi.
Nagornov 2015 yılında Türkiye’den öğrenci almadıklarını, her yıl 100 öğrenci aldıklarını 2017 yılında da 100 öğrenci alacaklarını kesin rakamın Rosatom, Akkuyu ve Türkiye görüşmeleri ile belirleneceğini açıkladı.
Üniversitelerinde bulunan öğrencilerin yüzde 20 sinin ülkeleri dışından geldiği, yüksek lisans seviyesinde eğitim verdikleri öğrencilerin nükleer enerji santrallerinde çalışacakları Nagornov tarafından bildirildi.
Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi ile Rosatom arasında stratejik ortaklık bulunmakta ve bu sayede öğrenciler, uygulamalı staj yapma imkanı sonrası nükleer santrallerde çalışabilmekteler.
MEPhI’de Türkiye, Bangladeş, Vietnam, Arjantin ve Peru gibi ülke öğrencileri lisans eğitimi almakta ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen öğrenciler ise genellikle yüksek lisan eğitimi almakta.
2023 yılında faaliyete geçmesi beklenilen Mersin Akkuyu NGS projesi 2010 yılında yürürlüğe konulmuş ve tamamlandığında dört bin sekiz yüz megavat güçle çalışana 4 reaktörden oluşacak.