Van Gogh’un mektupları kulak kesme olayını aydınlattı

1853 Hollanda doğumlu ünlü ressam Vincent Van Gogh resimleri kadar kulağını kesmesi ile de bilinen bir ressam. 128 yıl önce gerçekleştirdiği kulağını kesme olayı hala gizemini korumakta ve tartışmalara konu olmakta.

Bugüne kadar konu ile ilgili çok sayıda teoriye son olarak ünlü ressamın maddi olarak destekçisi olan abisinin nişanlandığını öğrenmesi üzerine girdiği kıskançlık krizi nedeniyle kulağını kestiği iddiası ortaya atıldı.

İddia sanat tarihçisi Martin Bailey tarafından dile getirildi. Bailey Van Gogh’a ait mektuplarda yaptığı inceleme sonucunda abisinin nişanlandığına dair haberi öğrendiği gün olan 23 Aralık 1888’de kulağını kesme düşüncesine kapıldığı kanaatine vardığını açıkladı.

Destekçisi abisinin nişanlanması ile maddi desteğin ortadan kalkacağını düşünen ressam Van Gogh’un yaşadığı buhran üzerine kulağını kesmiş olabileceği söz konusu haberin kulak kesme olayının temelini oluşturmasa bile tetikleyicisi olduğu düşünülüyor.

Ressamın kulağını kesme gerekçesi olarak ressam arkadaşı Paul Gauguin ile arasında yaşanan tatsız bir tartışma neticesinde kulağını kesmiş olabileceği dile getirilmişti. İddiaya göre tartışmaları sonrası Gauguin’in birlikte kullandıkları evden taşınacağını düşünen Van Gogh sol kulağını keserek hayat kadını Rachel’ e vermişti.

Bu olaydan sonra evinde kan kaybından dolayı baygın halde polis tarafından bulunan ünlü ressam tedavisi için uzunca bir zaman hastanede yatmak zorunda kalmıştı.

Vincent Van Gogh 30 Mart 1853 tarihinde doğmuş ve 29 Temmuz 1890 tarihinde de hayatını kaybetmiştir. 37 yıllık ömrüne sığdırdığı eserleri dünya sanat tarihine adını yazdırmayı başarmıştır.