Türk dizilerin Afrika kıtasında yer alan Etiyopya’da televizyon izleyicisinin gönlünde taht kurmayı başard. Etiyopyalılar yerel dillerine çevrilmiş Türk dizilerini izleyerek akşamları evlerinde keyifli vakit geçiriyorlar.

Türk dizisi Kuzey ve Güney Etiyopyalı izleyicilerin en beğendiği diziler arasında yer alıyor. Bu diziyi izleyenler Türk topraklarına, kültürüne bir çeşit yolculuk yapmaktan duydukları mutluluğu dile getiriyorlar. Ayrıca 2014 yapımı  Kara Para Aşk dizisi Etiyopya dilinde Tıkur Fıkır olarak televizyonda büyük bir ilgiyle izleniyor.  Diziler sayesinde Kıvanç Tatlıtuğ, Engin Akyürek, Tuba Büyüküstün ve Erkan Can Etiyopyalılar tarafından tanınıyorlar.

Etiyopyalılar dizilerle tanıdıkları Türkiye ile kendi yaşamlarındaki benzerliklerin çok fazla olduğunu gelenek ve göreneklerin aynı olduğunu söylüyorlar.

Özel yayıncılığın yeni yeni başladığı ülkede Türk dizileri  sayesinde izleyici kitlesi elde eden sektör yöneticileri kanallarda Hint, Kore, Türk ve İtalyan dizilerini yayınladıklarını en çok Kuzey Güney ve Kara Para Aşk dizilerinin ilgi gördüğünü belirtiyorlar.

Etiyopya’da devlete ait olan televizyon kanallarında eğlenceye yönelik yayınların az olması nedeniyle halk ücretsiz uydu kanalları izleyerek vakit geçiriyor.

100 milyon nüfusu barındıran ülkede yabancı dizilere yönelik kültür işgali olduğu gerekçesiyle tepki gösterip yayınların durdurulmasını isteyenlerin sayısı da azımsanmayacak düzeyde.